Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Jak se žilo za první republiky? Filmová noblesa neplatí! Za Masaryka BYLA I BÍDA!

Ne všechno bylo za Masaryka jako ve filmu Kristián.
Ne všechno bylo za Masaryka jako ve filmu Kristián.
Na polích a vůbec v zemědělství našlo za Masaryka práci mnoho milionů lidí.
Z návštěvy prezidenta Masaryka v Plzni.
Sdílej článek:

Nablýskané limuzíny, módní róby, všichni upravení a spokojení. Tak zachycují dobu první republiky tzv. filmy pro pamětníky. Ale jak už to tak bývá, není všechno zlato, co se třpytí. Ze statistických údajů Masarykovy doby vyplývá, že začátky české či vlastně československé samostatnosti nebyly zrovna jednoduché.

Když se řekne první republika, jistě se mnohým z vás vybaví Oldřich Nový, Adina Mandlová, Nataša Gollová a legendární snímek Kristián. Noblesa a romantika dolehne na každého diváka a věta „Zavřete oči, odcházím…“ zlidověla. Především ve čtyřicátých letech byly natočeny desítky filmů, dnes oblíbené jako díla pro pamětníky. Většinou působily honosně.

Vyšší třída se tehdy opravdu neměla špatně: například v roce 1931 zde žilo 909 lidí s ročním příjmem nad jeden milion Kčs. Jen pro porovnání, letošní statistiky říkají, že v ČR dnes žije na 16 200 tzv. dolarových milionářů s majetkem vyšším než 18 milionů korun.

Jen 62 lůžek na 100 lidí

Ale co chudí? Finančně nejslabší vrstva bohužel patří do každé společnosti. A v Československu byly v letech 1918 až 1938 znát obrovské rozdíly mezi oblastmi, úroveň života směrem na východ výrazně klesala a Podkarpatská Rus se prakticky nedá počítat do statistik, neboť by celkový obraz zcela změnila.

Je potřeba uznat, že Masaryk a spol. začínali téměř od nuly. Museli uzavřít hranice, zavést vlastní měnu, udělat reformy a ty vždy přinášejí oběti. Navíc právě skončilo období vojenských střetů. „Po první světové válce byla nouze o potraviny, pole zůstala neoseta a stoupaly ceny potravin,“ říká k tomu Eva Broklová, zástupkyně ředitele Masarykova ústavu Akademie věd.


Některá čísla ale jsou, v porovnání s dneškem a s přihlédnutím ke všem faktům, naprosto mimo realitu. Učňové, kteří už dál z drtivé většiny nestudovali, pracovali i 84 hodin týdně, v zemědělství byly mzdy okolo 1 Kč/hod, v zemi bylo jen 200 dětských lékařů, z tisíce novorozenců jich v průměru 48 zemřelo.


Vysokých škol bylo na území dnešní ČR jen 13 a nejhorší situace byla v bydlení. Z celkového počtu sociálně potřebných rodin mělo 58,5 % jen jednu místnost, 22,9 % nemělo tekoucí vodu, 40 % bytů bylo vlhkých a na 100 osob připadalo 62 lůžek!

Ekonomika mezi deseti nejlepšími na světě


Dnes v České republice působí 76 vysokých škol a také bydlení je úplně jinde. V novém tisíciletí se postavily desetitisíce bytů ročně a v jejich vybavenosti je naše země vysoko nad evropským průměrem.

Pokud ale srovnáváme, je potřeba uvést veškeré ukazatele. V mnoha z nich na tom bylo Československo za první republiky lépe než dnešní zadlužený stát! Mělo totiž tu výhodu, že se na jeho území nacházelo asi 70 % veškerého průmyslu Rakouska-Uherska, což po rozpadu této říše vládám značně zjednodušilo situaci.


„Období 20. let s výjimkou jeho počátku bylo hospodářsky velmi úspěšné – hospodářství se stabilizovalo. Druhá polovina 30. let pak znamenala vyrovnávání se s krizí a naše ekonomika se zařadila mezi deset nejlepších ekonomik ve světě,“ přidává zajímavou informaci Broklová.

Zmiňovaná krize se stala pro Masaryka, Beneše, Švehlu i další státníky té doby tvrdým oříškem. V roce 1933 musel stát uživit na milion nezaměstnaných! Když tento oříšek rozlouskl a znovu se stabilizoval, přišel další úder. Hitlerovým zabráním Sudet oficiálně končí období první republiky.
Po válce přišla čtyřicet let trvající doba experimentů vedených komunisty. Jak to dopadlo, všichni vědí. Samostatná česká historie se začala psát až po sametové revoluci v roce 1989 a po rozpadu společného státu Čechů a Slováků v roce 1993. Nebýt tvrdých ran osudu, které Češi v minulém století utrpěli, mohla dnes být malá zemička v srdci Evropy na úrovni Francie, Velké Británie a dalších západních mocností…


Národ tehdy nebyl hrdý

Politika byla vždy věda, tedy i za první republiky. V roce 1921 vznikla tzv. pětka, což bylo mimoparlamentní a mimovládní uskupení složené z šéfů velkých stran. Pětka sice asi obcházela ústavu, ale alespoň se zástupci stran dokázali dohodnout. Masaryk zatím řešil otázku soužití s Němci, kterých byla ve čtrnáctimilionovém Československu čtvrtina! Zasloužil se o to, že Němci byli i ve vládě, ale problémem bylo jejich antidemokratické smýšlení. Vztah státu a mnoha občanů se proto nezakládal na národnostním, ale na občanském principu. Přesto relativní stabilita vlády vydržela až do roku 1938, než Hitler obsadil Rakousko a poté expandoval do dalších evropských zemí, Československo nevyjímaje…

Atmosféru tehdejší doby si můžete naplno vychutnat v naší galerii.

Co se od počátku státu zachovalo:

Česká spořitelna
Po vzniku samostatného státu panovala nejistota a stagnace. Zákon povoloval jen okresní či obecní spořitel-ny. Z historických důvodů však byla ponechána Spořitelna Česká (Böhmische Sparkasse). Dnes je největším peněžním ústavem v ČR, který je součástí Erste Bank Group.

Škoda Auto
V roce 1925 se automobilová továrna Laurin & Klement kvůli dalšímu rozvoji spojila se strojírenským pod-nikem Škoda a vzniká tak velmi úspěšná automobilka. O pětašedesát let později se stala součástí koncernu Volkswagen Group a z hlediska tržeb je dnes vůbec největší českou firmou.

Baťa
Do té doby úspěšná firma na výrobu obuvi po válce stagnovala, proto její majitel vymyslel geniální 50% slevy. Tím ji vystřelil na špici a již v roce 1924 likvidoval s pěti tisíci zaměstnanci zahraniční konkurenci. Současnost? Čtyřicet tisíc zaměstnanců, 4600 obchodů a 40 továren ve 26 zemích.

Pilsner Urquell
Je historickým vzorem piv plzeňského typu, jelikož se začal v Plzni vyrábět již v roce 1842. Pivo vařené v Plzni se brzy stalo světově uznávanou značkou, která byla v roce 1898 zaregistrována pod českým názvem „Plzeňský Prazdroj“ a německy „Pilsner Urquell“. Češi ale za první republiky němčinu odmítali, a tak se vžil prostý název „Plzeň“.

Sdílej článek:
Autor: Marek Brož
Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Barákova č.p. 237/8, Říčany u Prahy, , Prvotní kontakt:, - tel.: 608 766 700, - e-mail: info@indickynabytek.cz, , Upřesňující údaje:, - práce na PC, znalost programů Office (vyplňování objednávek v Exel, outlook-mailová komunikace) psaní faktur v i-doklad, - po zaškolení komunikace se zákazníky-elektronicky a osobně na showroomu, , Zaměstnanecké výhody:, - služební telefon, - notebook. Pracoviště: Bishnoi s.r.o. - říčany, Barákova, č.p. 237, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Tomáš Rajbr, +420 608 766 700. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 15 200 Kč Vrátní Vrátný/á. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Vratimovská 689/117, Ostrava - Kunčice, 719 00, Kontakt: osobně po telefonické domluvě na adrese pracoviště., , Řidičský průkaz sk. B výhodou, , Zaměstnanecké výhody: odměny, příplatky. Pracoviště: Jozef sochuľák autodoprava, ostrava - kunčice, Vratimovská, č.p. 689, 719 00 Ostrava 19. Informace: Jozef Sochul´ák, +420 603 585 478. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 18 000 Kč Všeobecné sestry bez osvědčení Všeobecná sestra bez osvědčení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CZ-ISCO: 32211, VŠEOBECNÁ SESTRA BEZ OSVĚDČENÍ - pracoviště Jičín., Písemné žádosti s profesním životopisem posílejte na personální oddělení Oblastní nemocnice Jičín a.s., se sídlem Bolzanova 512, 506 01 Jičín, nebo email: lenka.vycitalova@nemjc.cz, , Nabízíme: , - práci na akreditovaném pracovišti, - adekvátní pracovní a platové podmínky, - pracovní poměr na dobu určitou s možností změny na dobu neurčitou, - plný úvazek , - týden dovolené navíc, - podporu profesního růstu, vzdělávání, - možnost ubytování , - dotované stravování, - podporu při vyřízení veškeré dokumentace nutné pro vyřízení zaměstnanecké karty, podporu při zapracování, - vhodné i pro absolventy, , Požadavky:, - odpovídající vzdělání dle zákona č. 96/2004 Sb., místo vhodné i pro cizince s povolením k výkonu nelékařského povolání na území ČR na dobu určitou , - zdravotní způsobilost a bezúhonnost, - znalost ČJ , , DATUM NÁSTUPU dohodou, Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Oblastní nemocnice jičín a.s. - interní odd., Bolzanova, č.p. 512, 506 01 Jičín 1. Informace: Lenka Vyčítalová, +420 493 582 227.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT