Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

James Coburn: Dvacet let trpěl v KRUTÝCH BOLESTECH! Vyléčil ho až zázrak

Jako vrhač nožů Britt v Sedmi statečných (1960)
Po boku Beverly Kelly vydržel přesně dvacet let.
V 60. letech patřil mezi největší herecké hvězdy.
Konkurence pro Jamese Bonda. Film Náš muž Flint (1966).
Sdílej článek:

Proslul jako představitel chlapíků, kteří rozdají více ran pěstí než úsměvů. James Coburn (†74) miloval bojová umění a kaskadérské kousky. Přesto téměř 20 let strávil na lůžku a nemohl se pořádně hýbat.

Seděl doma v pohodlí své vily v Beverly Hills a poslouchal oblíbenou hudbu. Najednou mu hlava poklesla a ruce sklouzly z opěrek křesla. Herecká legenda odešla v té nejpříjemnější chvíli, v jaké mohla. Psal se 18. listopad 2002 a Jamesi Coburnovi se zastavilo srdce. Poklidná a bezbolestná smrt ostře kontrastovala s tím, co zažíval v předešlých letech.

Krach a bída

Jeho celé jméno znělo James Harrison Coburn III. a narodil se 31. srpna 1928. Jeho otec James měl ve městě Laurel ve státě Nebraska autodílnu, takže synek se odmala motal mezi náhradními díly a kanystry s olejem a benzinem. Láska k motorismu mu zůstala celý život. Servis ale v první polovině 30. let kvůli hospodářské krizi zkrachoval. Rodina se za prací přestěhovala do Kalifornie, ale i tak se musela hodně uskromnit.

Syn James se snažil z nuzných poměrů vymanit, a jakmile to šlo, narukoval do armády. Naučil se tam řídit nákladní auto a také vypomáhal v armádním rádiu jako hlasatel. Díky hlubokému a zvučnému hlasu se osvědčil, velitelé ho proto pověřili, aby namluvil několik instruktážních filmů. Odtud byl k herectví už jen krůček.

Po návratu do civilu začal v Los Angeles studovat uměleckou školu a lidé vídali jeho ostře řezanou tvář na reklamních plakátech. Jednu z největších zakázek získal od výrobce holicích strojků. Při konkurzu zapůsobil tím, že si jedenáctidenní vousy dokázal oholit za méně než minutu. Sám to ale zlehčoval slovy: „Ostatních 12 kandidátů jsem porazil díky tomu, že jsem mohl ukázat zdaleka nejvíc zubů."

Smrt kamaráda

Postupně se prosadil jako divadelní herec a od roku 1955 se začal objevovat v sáhodlouhých televizních seriálech. Zatímco jiní z této nudné práce nevybřednou celý život, na Jamese se záhy usmálo štěstí. V roce 1960 dostal první větší roli, a to hned ve westernu Sedm statečných. Jako vrhač nožů Britt pronesl sice jen 11 replik, ale i tak se zapsal do povědomí diváků a dodnes jde o jeho nejslavnější roli.

S koltem u pasu se proháněl ve filmech i v dalších letech. Jeho sláva mohla být ještě větší, ale role ve westernech Pro hrst dolarů (1964) a Tenkrát na Západě (1968) odmítl. Místo něj zabodoval Clint Eastwood, respektive Charles Bronson.

James si spravil chuť díky dramatu Velký útěk (1963) nebo ve filmu Náš muž Flint (1966), což byla reakce na bondovky. James se rolí superagenta konečně vymanil z westernové škatulky a o rok později si špiona Dereka Flinta zopakoval. V této úloze konečně mohl ukázat znalost bojových umění. Hmaty a chvaty procvičoval už coby voják a dosáhl v nich značného mistrovství.

Láska k bojovým sportům a východní filozofii vůbec ho také svedla dohromady s nejslavnějším filmovým bojovníkem Brucem Lee. Trénovali spolu a zahráli si v několika filmech. Díky vynikající fyzické kondici se také nenechával zastupovat a všechny kaskadérské kousky prováděl sám. Když Bruce v roce 1973 za nejasných okolností zemřel, znamenalo to pro něj velkou ztrátu. Spolu s hereckým kolegou Stevem McQueenem nesli na pohřbu Bruceho rakev.

Bezmoc na lůžku

Další Jamesovou vášní byla auta. Sbíral je, závodil v nich a slušně si vydělával i jejich prodejem. V roce 1964 jeden vzácný kousek nechal restaurovat a v aukci ho prodal za téměř 11 milionů dolarů, což byl tehdy světový rekord.

Skoro to vypadá, že pro všechny „chlapácké" záliby se mu nedostávalo času na soukromý život, a téměř to tak bylo. První dítě se mu narodilo až ve 32 letech. Rok předtím si vzal Beverly Kelly, s níž kromě syna Jamese přivedl na svět ještě dceru Lisu.

Manželství se ale v roce 1979 rozpadlo, bohužel pro Jamese v tu nejméně vhodnou dobu. Tehdy se totiž potýkal s těžkými bolestmi. „Jednoho rána jsem se probudil a nemohl jsem se hýbat. Tedy mohl, ale velmi to bolelo," líčil nepříjemný zážitek. Lékaři mu oznámili, že trpí těžkým revmatismem, ale pomoci mu nedokázali. „Nemoc zhatila mou kariéru, nemohl jsem vydělávat. A když kdokoli nemůže vydělávat peníze, jde alespoň kopat jámy, ale já jsem nemohl ani to," bědoval. Musel zapomenout na tréninky karate, na závodění v autech a nad vodou ho držel pouze nový vztah s anglickou zpěvačkou Lynsey de Paul. O 22 let mladší žena o něj pečovala a on jí na oplátku pomáhal skládat písně, díky čemuž objevil zcela nový svět.

Čekání na zázrak

Léta běžela a bolesti nepolevovaly. James vyzkoušel nejrůznější možnosti léčby, ale nic nepomáhalo. „Nakonec jsem se utvrdil v názoru, že lékaři chtějí pouze to, aby pacienti polykali co nejvíce léků, ale neřeší podstatu problému. Tak jsem se zkusil vyléčit sám," prohlásil. V roce 1998 oslovil kalifornského léčitele, který mu začal podávat zázračné krystaly. Po třech dnech prý bolesti přešly. Dvacetiletému utrpení byl konec.

James se na filmové plátno vrátil ve velkém stylu. Za roli alkoholika v dramatu Utrpení (1997) získal svého jediného Oscara. Comebacku si užíval do posledních chvil života a radoval se z něj po boku druhé manželky, herečky Pauly Murad. Když nečekaně zemřel na infarkt, nechala ho pohřbít na hřbitově Westwood Village v Los Angeles. Netušila, že za pouhé dva roky ho bude následovat. V pouhých 49 letech podlehla rakovině.

Co ještě nevíte
* Měřil 188 centimetrů.

* V roce 1978 řekl v reklamě na pivo jen dvě slova a dostal za to půl milionu dolarů. Později se navíc nechal slyšet, že pivo nemá rád.

* Miloval hru na flétnu.

* V seriálu A-Team z roku 1983 měl hrát postavu Hannibala Smitha, ale kvůli bolestem odmítl. Nahradil jej George Peppard.

* Syn James se stal filmovým technikem a dcera Lisa se živí grafickým designem.

* Druhá manželka Paula Murad se narodila na Jamajce.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 160 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA, HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI:, - poradenství pro zprostředkování zaměstnání, individuální práce s uchazeči a zaměstnavateli, návrh postupů pro zvýšení zaměstnanosti uchazeče o zaměstnání, - vypracování individuálních akčních plánů ke zvýšení možnosti uplatnění na trhu práce včetně jejich vyhodnocení, - provádění kontroly podle stanovených postupů v programu OKpráce, - zajišťování agendy pro sociální integraci obtížně umístitelných uchazečů a zájemců o zaměstnání v rámci poradenských, informačních a vzdělávacích služeb, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY:, - výborná uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), - práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, schopnost rychle se učit nové věci, - svéprávnost, výpis z RT, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY:, - platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy , - pracovní poměr na dobu určitou, po dobu dočasně nepřítomné státní zaměstnankyně (zástup za rodičovskou dovolenou, nejdéle však na dobu 3 let), HLÁSIT SE: Blažková Hana, e-mail: hana.blazkova@uradprace.cz , na uvedený e-mail zasílat motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nepozději do 27.června 2018.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - litvínov, Ke Střelnici, č.p. 167, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Blažková, .

Doprava a logistika - Řidič MKD nástup ihned 40 000 Kč

Rodinná firma se sídlem v Praze a pobočkou v Berouně přijme řidiče na MKD. Požadujeme ŘP sk. C+ E, praxi, trestní bezúhonnost, min. 1 víkend v práci. Nabízíme 40.000 Kč čistého, vyplácíme 1x týdně.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 17 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ, Kontakt: pí Tolarová Věra, e-mail: tolarova@wlastovka.cz, V případě zájmu zaslat životopis a motivační dopis na email: tolarova@wlastovka.cz, 1) Pedagogická způsobilost pro práci vychovatelky (vychovatele) dle platného znění zákona č. 563/2004 Sb., (Zákon o pedagogických pracovnících)., 2) Absolvovaný (nebo zahájený či prokazatelný zájem o zahájení studia) některý z dlouhodobých seminářů zaměřených na vzdělávání waldorfských učitelů. (Více info na http://www.iwaldorf.cz), 3) Absolvent, nebo student Akademie sociálního umění Tabor. (není podmínkou). Pracoviště: Waldorfská základní škola a mateřská škola wlaštovka karlovy vary o.p.s. - 000, Modenská, č.p. 150, 360 07 Karlovy Vary 7. Informace: Věra Tolarová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 24 810 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/-ka školní družina. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATELKA DO ŠKOLNÍ DRUŽINY, pracovní poměr na plný úvazek, nástup 27.8.2018. Požadujeme vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících. Mzdové rozpětí dle platných tarifů pro pedagogické pracovníky, od 24.810 Kč do 28.650 Kč dle délky praxe., Informace na tel. 499813073 nebo skola@4zsrf.cz. Pracoviště: Základní škola, ul. r. frimla, Rudolfa Frimla, č.p. 816, 541 01 Trutnov 1. Informace: Jitka Libřická, +420 499 813 073.


Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT