Šíp.deník.cz

ZRANĚNÁ KOMETA James Dean: V dětství ho sexuálně zneužívali!

Hollywood v době jeho největší slávy neměl většího hrdinu. James Dean (†24) oslnil a zmizel. Takové už komety bývají.

1 / 26
Ve westernu Gigant (1956) si zahrál s Elizabeth Taylorovou. Film šel do kin až po Jamesově smrti.

Stal se prvním hercem, který byl na Oscara nominovaný posmrtně. A to hned dvakrát. I to je důkaz toho, že společenské vlnobití, které vyvolal, mělo mnohem delší trvání než jeho život. Zpočátku přitom nic nenasvědčovalo tomu, že se 8. února 1931 ve městečku Marion v Indianě narodil symbol jedné generace.

Bolestná ztráta

S tatínkem, který mu později nachystal nejednu hořkou chvilku. Zdroj: archiv

James Byron Dean vyrůstal na farmě, ale když mu bylo šest let, jeho otec Winton radikálně změnil život. Získal kvalifikaci jako zubní technik a s rodinou se odstěhoval do Santa Moniky v Kalifornii.

Radikálně změnil život

V dětství si rozuměl hlavně s matkou. O to větší šok pro něj znamenal její náhlý odchod. Zdroj: Profimedia.cz

James velmi tíhl k matce Mildred. Říkalo se, že to byl jediný člověk, který chápal jeho složitou duši. Jen málokdo si proto uměl představit, jaký šok pro chlapce osud nachystal o tři roky později. Mildred si jednoho dne začala stěžovat na silné bolesti břicha a také začala rychle ztrácet váhu. Boj s rakovinou prohrála jen o několik měsíců později.

Býčí zápasy, závody a herectví

James ve svém voze, který mnoha lidem naháněl hrůzu. Zdroj: Profimedia.cz

Otec se o syna nemohl kvůli práci starat, a tak ho poslal k sestře zpět na farmu do Indiany. Jamesovi se zhroutil celý svět a podle mnohých se právě tehdy stal z maminčina mazánka věčný rebel. Náhradní autoritu si našel v místním reverendovi Jamesi DeWeerdovi, ale jejich vztah nebyl průzračně čistý. Duchovní měl na chlapce až příliš velký vliv. Byl to právě on, kdo v něm probudil lásku k býčím zápasům, automobilovým závodům, ale také herectví.

Věčný rebel

Mladý a neklidný. Život pojal jako jednohubku. Zdroj: Profimedia.cz

Podle pozdějších životopisců se DeWeerd sblížil s tápajícím chlapcem také po sexuální stránce. Co přesně se mezi nimi odehrálo, nikdo neví, ale o mnoho let později se James svěřil Elizabeth Taylorové, že byl v dětství sexuálně zneužívaný. O koho šlo, neprozradil, ale stín podezření padá právě na DeWeerda. Pokud by to byla pravda, šlo by o dalšího člověka, kterému James v době dospívání věřil, ale dočkal se zrady.

Miloval muže i ženy

Cože? James líbá Marlona Branda? Kdyby to byla pravda, v 50. letech by to vyvolalo velký poprask. Jde ale o podvrh. Zdroj: archiv

Po střední škole se odstěhoval zpět za otcem, který se mezitím znovu oženil. S macechou James nevycházel, takže po ročním studiu práv na univerzitě v Los Angeles zamířil do New Yorku s přesvědčením, že se stane hercem. Otec byl zásadně proti, ale to bylo Jamesovi tak nějak jedno. Sázel na svůj talent i hezkou tvář. Už v té době měl za sebou účinkování v reklamách a brzy získal role v několika televizních seriálech.

Sázel na svůj talent i hezkou tvář

James (vlevo) se objevil také v muzikálu Sailor Beware (1952).Zdroj: archiv

O jeho intimním životě se už desítky let vedou dohady. James působil na ženy jako magnet a rozhodně se jejich přízně nezříkal. Chodil třeba s Marilyn Monroe nebo Ursulou Andressovou.

Dobře utajený homosexuál

Ve westernu Gigant (1956) si zahrál s Elizabeth Taylorovou. Film šel do kin až po Jamesově smrti. Zdroj: Profimedia.cz

Vždy se ale šuškalo o tom, že měl zájem také o muže. Jasno do věci vnesl až jeho dlouholetý přítel William Bast, který s ním bydlel na koleji na vysoké škole, později také v New Yorku a v roce 1956 napsal jeho první autobiografii. Tehdy si ale tajemství ještě nechal pro sebe a vyjevil ho až o půl století později. Přiznal, že s Jamesem sdílel nejen pokoj, ale i postel. V podezření bylo více mužů, ale vždy zůstalo pouze u spekulací.

Měl zájem také o muže

William Bast po 50 letech přiznal intimní pletky s Deanem. Zdroj: archiv

V roce 1953 se James stal členem prestižního hereckého studia v New Yorku, kde ho učil i slavný režisér Elia Kazan. Když později hledal představitele odstrčeného syna, který ve filmu Na východ od ráje bojuje o otcovu přízeň, nejprve myslel na Marlona Branda, později na Paula Newmana, nakonec ale vsadil na Jamese. A dobře udělal. Filmový svět jen málokdy zažije tak raketový start herecké hvězdy. James přesně vyjádřil pocity poválečné generace a stal se jejím symbolem. Tuto pověst upevnil i díky dalším dvěma filmům. Víc už toho bohužel nestihl.

Nehoda bez viníka

Porsche po nehodě. Hlavní náraz šel na řidičovu stranu. Zdroj: Profimedia.cz

James miloval rychlou jízdu, profesionálně se věnoval závodům a vášeň pro silná auta se mu nakonec stala osudnou. Jen několik dní po dokončení filmu Gigant vyrazil se svým stříbrným Porsche 550 Spyder na závodní dráhu v Salinas. Není bez zajímavosti, že auto už předtím nahánělo řadě lidí hrůzu. Když ho ukazoval Aleku Guinnessovi, zhrozil se: „Zbavte se proboha toho auta, nebo se v něm do týdne zabijete!" Před cestou do Salinas ho varovala i přítelkyně Ursula Andressová. Odmítla jet s ním, ale James jen mávl rukou a místo ní s sebou vzal továrního mechanika Rolfa Wüthericha.

James miloval rychlou jízdu

V hitu Na východ od ráje (1955) líbal Julii Harrisovou. Zdroj: Profimedia.cz

James jel po silnici číslo 46 v pátečním pozdním odpoledni. Jak bylo jeho zvykem, s omezením rychlosti si hlavu nelámal, však také cestou jednu pokutu už zaplatil. V zapadajícím slunci si podle všeho nevšiml protijedoucího fordu, v němž se domů vracel student Donald Turnuspeed. Auta se nestačila vyhnout. Náraz směřoval hlavně na Jamesovu stranu. Zatímco Donald vyvázl s pohmožděninami, James v nízkém a otevřeném autě neměl šanci na přežití. Rolf z vozu vyletěl a utrpěl několik zlomenin. Podle policie za nehodu nikdo nemohl. Dean byl podle vyšetřovatelů oslněn.

Auto zabiják

James ve svém voze, který mnoha lidem naháněl hrůzu. Zdroj: Profimedia.cz

O několik měsíců později havaroval řidič nákladního auta, které ho převáželo. Při nárazu vypadl z kabiny, takže by možná přežil, nebýt toho, že na něj závodní vůz spadl a rozmačkal ho. Jindy zase porsche stálo ve veřejné garáži, kterou z nevysvětlitelných příčin zachvátil požár. Sporťák jako jediný zaparkovaný vůz vyvázl bez úhony. Zatímco stopa zlověstného auta mizí v roce 1960, kdy ho patrně někdo ukradl, ta Jamesova je mnohem trvalejší. Sám několikrát zopakoval, že nečeká, že se dožije více než 30 let. Určitě ale nečekal, že na něj budou lidé s láskou vzpomínat i šedesát let po jeho smrti. 

Věděl, že se nedožije 30 let

Rebel bez příčiny (1955), další kultovní snímekZdroj: Profimedia.cz

Co ještě nevíte

* V roce 1954 měl před svatbou s herečku Pier Angeliovou, ale její matka k ní nedala svolení, protože James byl jiného náboženského vyznání. Pier později spáchala sebevraždu. Krátce předtím napsala, že James byl jedinou láskou jejího života.

* Těsně před smrtí podepsal smlouvu na dalších devět filmů. Za to měl dostat milion dolarů.

* V roce 1956 byl nominovaný na Oscara za film Na východ od ráje, o rok později za film Gigant.

* Měl hrát v dramatu Kočka na rozpálené plechové střeše spolu s Grace Kellyovou. Z té se ale stala monacká kněžna,
a tak je nahradili Elizabeth Taylorová a Paul Newman.

* Jeho otec Winton zemřel v roce 1995 ve věku 88 let. Ve stejném roce podlehl rakovině i Donald Turnuspeed.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů