Šíp.deník.cz

James Herriot: Deprese léčil elektrošoky

Zvířecí pacienti byli nekonečným zdrojem napětí i zábavy.
Zvířecí pacienti byli nekonečným zdrojem napětí i zábavy.
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

Jeho knihy, v nichž vtipně popisuje zážitky ze své veterinární praxe, se zapsaly do srdcí milionů čtenářů. Kromě humoru ale oplýval i druhou, mnohem temnější stránkou své osobnosti. Jedináček, k němuž rodiče upírali všechny své nenaplněné tužby po proniknutí do vyšší společnosti.

James Alfred Wight (* 3. 10. 1916 † 23. 2. 1995) to odmalička neměl snadné. Vyrůstal ve skotském Glasgowě, kde otec pracoval v loděnici a matka se živila jako švadlena a příležitostná zpěvačka. Byla to zejména ona, kdo dělal všechno pro to, aby její potomek pronikl mezi smetánku. Neváhala mu zaplatit ani drahou soukromou školu.

Matka nepřišla na svatbu

Mladík se jí ale neodvděčil podle jejích představ. Místo bohaté nevěsty si v roce 1941 přivedl sekretářku Joan. Matka byla natolik rozčarovaná, že odmítla jít na svatbu a zakázala to i svému muži. James to nesl velmi těžko a rodinné problémy ho navždy poznamenaly. Jen několik měsíců poté narukoval do války, kde působil u stíhacího letectva. Po návratu do civilu přesídlil do severoanglického Yorkshiru, kde celý život působil jako venkovský veterinář.

Manželka Joan. Byla někdy Jamesovi nevěrná?

Manželka mi je nevěrná!

Jamesova ostýchavá a úzkostná povaha dostala v dalších letech hned několik ran. Zemřel mu otec, navíc pokračoval komplikovaný vztah s matkou. Neustále mu vyčítala, že své dvě děti neposílá do soukromé školy. „Měl pak výčitky, že není dobrý táta, ale pravda je, že byl fantastický. Jen neměl peněz nazbyt,“ hájil ho po letech syn Jim, rovněž veterinář.

Když James získal podle všeho falešný dojem, že jeho velmi společenská manželka má milostný poměr, propukly u něj deprese naplno. Dokonce absolvoval kontroverzní léčbu elektrošoky.

Jednou z mála činností, kde nacházel klid a uspokojení, bylo psaní. Se svými texty ale dlouho nemohl prorazit. Jeho první rukopisy, týkající se třeba fotbalu, vydavatel vždy odmítl. Až na prahu padesátky se James zaměřil na oblast, kterou znal nejlépe, a konečně uspěl. Kvůli zákonu, který zakazoval veterinářům jakoukoliv reklamu, musel zvolit pseudonym Herriot.

Napsal osm knih, podle nichž vznikly dva filmy a devadesátidílný seriál. Dostal i Řád britského impéria, a když podlehl rakovině prostaty, jeho ordinace se změnila v muzeum.

Z Herriotovy ordinace v městečku Thrisk je nyní muzeum.

(tom)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů