Šip.deník.cz

JARNÍ LONDÝN: Královská krása na dosah ruky

Nejznámější fotka z Londýna – Tower Bridge.
Nejznámější fotka z Londýna – Tower Bridge.
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Nejdůležitější města světa? Tokio, New York a Londýn! Kolem téhle silné trojičky se s nadsázkou točí svět, britská metropole však ještě vyčnívá. Čím? Sídlo panovníků má obrovskou historii, turistická lákadla a hlavně – Čechům je na dosah.

Mnohdy pár tisíc a necelé dvě hodiny letu stačí k přesunu z České republiky do světového a královského města Londýna. Často ubrečená metropole Velké Británie nyní přivítá turisty jarním sluníčkem a teplotami okolo 12 stupňů. Počasí ideální na toulky městem.

Ale pozor, zatímco cesta může vyjít na hubičku, domov královny Alžběty II. není nejlevnější. Za nocleh v penzionu na okraji Londýna si připravte minimálně 800 korun. Taxíky jsou drahé extrémně čili pohyb po městě je nejlepší městskou dopravou. Denní ticket na jednu zónu – většina pamětihodností je v 1., maximálně ve 2. zóně – přijde na 300 korun (v Praze 100 korun).

A znovu do kapsy budete muset sahat u londýnských atrakcí, a že je na co se dívat! Fotografie mostu Tower Bridge je povinností, návštěva jeho expozice luxusem. To si radši stejný peníz schovejte na vyhlášené muzeum voskových figurín Madame Tussaud, kde si můžete zapózovat s princeznou Dianou, Davidem Beckhamem a dalšími hvězdami.

Trafalgarské náměstí.

Vstupné se platí i u vchodu do Westminsterského paláce – sídla par-lamentu. Zde také pořídíte další povinnou fotografii hodinové věže paláce, celosvětově známé jako Big Ben (tak se ve skutečnosti jmenuje jen zvon umístěný uvnitř).

Atmosféra Londýna ale samozřejmě není jen v několika budovách. Každá ulička staré části města má své kouzlo. Stejně nezapomenutelným se stane odpočinek na nejznámějším náměstí. Pohodička u gigantických kašen, pohled na Národní galerii, padesátimetrový Nelsonův sloup a na kamenné lvy – to je Trafalgar square.

Westminsterský palác.

Při týdenním pobytu budete mít hoňku, abyste stihli „oběhnout“ alespoň ta nejznámější místa. Nezmiňovali jsme Hyde Park s dokonalou travičkou, jakou jinde než v Anglii nenajdete. Hvězdárnu v Greenwichi s nultým poledníkem, kde každou nohou stojíte na jiné polokouli a celý Londýn máte na dlani. A konečně Buckinghamský palác. Čas 11.30 si zapište do deníčků, protože v tu dobu dochází k turisticky vyhledávané atrakci – střídání královských stráží.

TOWER BRIDGE – KRÁL MOSTŮ!

Jako má Praha orloj, asi největším symbolem Londýna je Tower Bridge. Od roku 1894 se chodci a automobily dostávají na druhý konec Temže přes proslulý padací most. Zvedací konstrukci si vynutila lodní doprava, která však za sto let výrazně poklesla. Dnes se ramena vztyčí zhruba 50x do roka, ale stále platí, že lodě mají v dopravě přednost (na průjezd kocábky musel kdysi čekat i prezident USA Bill Clinton). Dvě výškové lávky pro chodce prosluly jako ráj prostitutek a zlodějů. Dnes jsou zpřístupněny jakou součást historické prohlídky.

Anglická stráž

Nízkonákladový let?

Schované výdaje…
Zpáteční letenka Praha – Londýn za 1000 korun. Ano, s několikaměsíčním předstihem si cestu zajistíte opravdu levně. Ovšem musíte se připravit na určitá úskalí s tím spojená. Počítejte s 300 korunami za každé odbavené zavazadlo. Při víkendové návštěvě vám ještě postačí příruční, ale cestou zpět si jistě povezete bágl s nákupy. Levné letouny navíc nepřistávají na Heathrow, ale na letiště vzdálená až 70 km od Londýna. Pak tedy utratíte další tři stovky za dopravu do města, která navíc krátí vaši dovolenou… Oproti běžným linkovým letenkám je to ale pořád nejvýhodnější dopravní varianta!

Kolik co stojí
Letenka Praha – Londýn 6000 korun
Nízkonákladová letenka 1200 korun
Taxi 1740 korun
Celodenní jízdenka na MHD 290 korun
Jídlo v restauraci 500 korun
Jídlo ve fastfoodu 145 korun
Pivo v pubu 100 korun
Vstupy do památek… 700 korun
Suvenýry 200 až 500 korun

Pohled z obřího ruského kola London Eye na Westminsterský palác.

Značkové oblečení ZA POLOVIC

Ráj shopaholiků? Londýn! Na vyhlášené Oxford Street se čtyřmi metrostanicemi sídlí desítky obchodů vyhlášených světových značek a vy u výloh budete valit oči. Světová móda, co u nás vyjde na tisíce korun, tu v přepočtu stojí mnohdy polovic! Značky jako Next, Zara, Lacoste, Esprit, Swarovski, Pull and Bear a další… Navíc na stránce www.streetsen-sation.co.uk/oxford si dopředu můžete prohlédnout, jaké obchody vás čekají a kde jsou rozmístěny!

Pohled z ptačí perspektivy na sídlo panovníků, Buckinghamský palác.

Doubledecker a Big Ben. Suvenýry se symboly Londýna Koupíte všude.
Na Oxford Street je obchod vedle obchodu.


Sdílej článek:

Doporučené články

Akční letáky

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů