Šíp.deník.cz

Utajené dílo Gotta! Za kolik získá obraz nový majitel?

Karel Gott se kromě zpívání věnoval ještě jedné bohulibé činnosti. Výtvarnému umění. Ve volném čase totiž rád maloval obrazy. Po jeho smrti se jedno, dosud neznámé dílo, bude dražit a dá se očekávat, že půjde na dračku.

1 / 13
Karel Gott

„Jsem velmi potěšen, že do naší tradiční obrazové aukce v měsíci květnu/červnu, zařazujeme dílo malíře, ale především zpěváka Karla Gotta. Obraz je signován autorem vpravo dole a datován rokem 2006. Dílo bylo naší společnosti předáno soukromým sběratelem,“ řekl Blesku majitel společnosti Obrazy v aukci Ing. Jaroslav Jakubec.

Obraz nese název Divy zpívají prezidentu Havlovi z roku 2006. Vyvolávací cena je 1000 korun, ale už teď je jasné, že obraz se prodá za mnohonásobně vyšší cenu. Aukce bude probíhat do 25. června. O současném majiteli nikdo nemá ani tušení.

Karel Gott rád maloval

„Obraz se jmenuje Divy zpívají prezidentu Havlovi, takže centrálním motivem malby je prezident Václav Havel obklopený svými oblíbenými zpěvačkami a zpěváky,“ popsal dílo Jaroslav Jakubec pro web novinky.cz.

„Karel Gott použil velice působivou uměleckou výtvarnou zkratku, kdy Havlova tvář je pouhý ovál, vidíme tam jen obrys jeho účesu. Můžeme hádat, že je to pravděpodobně Havel, ale jistota je v tom, že uprostřed oválu je nalepená oficiální známka s prezidentem Havlem,” vysvětluje Jakubec.

V oblasti výtvarna ale veliké ambice neměl

V Česku byly draženy prozatím dva obrazy Karla Gotta. První roce 2018. Ten se vydražil za cenu 1,2 milionu korun, druhý se jmenoval Mona Lisa a po smrti Gotta ho nový majitel získal za 1,7 milionu korun. „My si myslíme, že tento obraz opět překoná hranici milionu,” dodal Jakubec.

Gott nikdy netoužil být malířem v pravém slova smyslu. Věděl, že je hlavně zpěvákem a proto v oblasti výtvarného umění větší ambice neměl. Při výstavách ho však stejně kritici nešetřili, i když on zarytě tvrdil, že si maluje pro radost.

Za kolik se asi vydraží neznámé dílo?

„Ať řeknu cokoliv, slovem se to vyjádřit nedá. Pan Gott změnil můj život tím, že mě přivedl do Prahy do kostela svatého Rocha, kde před téměř třiceti lety vznikla Galerie MIRO. Bez jeho tehdejší finanční pomoci bych zůstal v Německu,“ uvedl pro novinky.cz galerista a zakladatel cen Trebbia Miro Smolák.

„I proto jsem před dvaceti lety k Mistrovým šedesátým narozeninám vystavil v kostele svatého Rocha asi dvacet jeho obrazů, které denně vidělo čtyři sta až šest set lidí,“ dodal. Za mnohé je Mistrovi vděčný a chtěl mu to zkrátka oplatit.

Nejraději měl zpěv

„Když v domečku vedle kostela svatého Rocha maloval své obrazy, nikdy se nevyjadřoval v tom smyslu, že chce vystavovat v Národní galerii. Pokorně a laskavě mluvil o svých tazích štětcem jako o výrazu jisté relaxace v jiné dimenzi, než byl jeho zpěv,“ dodal Smolák.

Lidé ho milovali

Nejvíce však jeho žena Ivana

Zdroj: Youtube
Sdílej článek:

Doporučené články

Akční letáky

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů