Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Kde se vzaly, tu se vzaly. ZÁHADY SYMBOLŮ, které se používají každý den

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se vzala koruna? Nemyslíme platidlo, ale koruna, kterou nosili králové a která se nasazovala při korunovaci. Je to symbol, který se pro panovníka používá již dlouhá staletí, ale kde se vzala myšlenka a z čeho pochází? Nejen o koruně vám dnes povíme vše, co potřebujete vědět, aby vás život dával smysl. 

KRÁLOVSKÁ KORUNA

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

KRÁLOVSKÁ KORUNA

Koruna je symbolem králů, vládců a panovníků. Akt korunovace je nejzásadnější chvíle v životě panovníka a ve chvíli, kdy se mu na hlavě octla koruna, začal být také hlavou státu. Odkud ale koruna jako symbol pochází? Odkazuje ke středověkému Římu, kdy se místo vavřínových listů začal nosit zlatý kruh, ale i to je inspirováno jinde. V křesťanství. Kruh měl značit svatozář a to, že král je vyvolený od Bohů. To, že koruna je dnes zdobená kameny a drahokamy je hlavně potřeba, aby byl tento symbol moci výrazně zdobený a ukazoval bohatství panovníka. 

KOŠTĚ ČARODĚJNIC

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

KOŠTĚ ČARODĚJNIC

Když si vybavíte čarodějnici, nejspíš vám v hlavě vyskočí bába s bradavicí na nose a na koštěti. Dříve byly ale za čarodějnice považovány bylinkářky, které při měsíčku sbíraly sedmikrásky a lopuchy. Sbíraly ale také různě byliny, které byly vlastně drogy a způsobovaly třeba halucinace. Jedna z nich byla i blín černý, což je květina, která má silné halucinogenní účinky a používala se do "létajícího lektvaru". Čarodejnice si prý tento lektvar přikládaly do intimních míst, což způsobilo jejich silné sexuální vzrušení a následně se potřebovaly něčím uspokojit a jaký nástroj, který měla každá žena doma, nahrazoval tvarem mužský penis? Ano, koště. A proč se čarodejnice zobrazují NA koštěti a ne tak, jak to bývalo? Zkrátka a dobře, muži, kteří překládali staré texty udělali někde chybku v překladu a malér byl na světě. 

PALEC NAHORU A PALEC DOLŮ

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

PALEC NAHORU A PALEC DOLŮ

Za Facebookový palec dolů bychom dali nevíme co, ale odkud vlastně tento symbol, který značí líbí-nelíbí, případně dobré-špatné, pochází? Opět se musíme vydat na jih, do Itálie, do Říma, do arény. Ale není to tak, jako jsme viděli ve filmu Gladiátor, že palec nahoru znamenal, aby byl gladiátor propuštěn, ale přesně naopak. Palec nahoru znamenal "nech meč venku a zabij ho". Propuštění gladiátora se nesymbolizovalo palcem dolů, ale palcem schovaným v pěst, což znamenalo "uschovej meč do pochvy, boj je u konce". A jak došlo k tomuto kardinálnímu omylu? Opět překladem. Jean Leon Gerome totiž v 11. století namaloval obraz, k němuž inspiraci čerpal ve spisech ze starověkého Říma. Tam si přečetl výraz "pollice verso", tedy "otočený palec", moc už ale nepátral po tom, kam má být palec otočený a mylně předpokládal, že dolů. 

NINJA OBLEK

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

NINJA OBLEK

Když se řekne ninja, vybaví se vám chlápek v černém, který sedí na budově, shlíží na město a vypadá trochu jako chrlič? No, tak na to zapomeňte. Ninjové byli nájemní vrazy a jejich hlavním úkolem bylo, být nenápadný. A to fakt v Japonsku, kde všichni nosí barevná kimona, neuděláte tak, že půjdete po ulici v černé, zahalení až po oči. Naopak ninjové bývali oblečeni naprosto běžně, vlastně klidně i trochu výstředně, aby nikdo neměl podezření, že právě oni se chystají na vražednou misi. 

GRYF

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

GRYF

Gryf je bájné zvíře z období středověkých říší jako byla dnešní Indie apod. Fanoušci gryfů jsou výrazně proti zaměňování s hypogryfy, kteří se vyskytují v Harry Potterovi, nebo naopak? Každopádně gryfy využívali králové na svých erbech a znacích. Gryf je tvor se lvím tělem a orlí hlavou, často také s křídly. Lví tělo značí fyzickou sílu, orlí hlava tu duševní a inteligenci. Křídla symbolizují rozmach a rozložitost panovníkovi moci, zároveň ale také ochranu. Ne nadarmo se říká "vzít někoho pod křídla". A odkud se tato představa vzala? Ve starověkých říších se při stavění chrámů občas nalezla nějaká ta kostra dinosaura a s největší pravděpodobností si triceratopse (takový ten druh s velkým kostěným límcem) spletli a mysleli si, že onen límec byla křídla. 

ŽOLÍK

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

ŽOLÍK

Karta žolík se sice v mnoha hrách nevyskytuje, ale třeba v takových žolících by dost chyběla. Ale, kde se vzala? Má se za to, že žolík, jak ho známe, jako symbol kašpara, má spojitost s kartami tarotovými. V nich je jedna z karet "blázen" a ta značí počátek životní cesty. Blázen může jít kamkoli a může se mu tam dařit, protože je blázen. Tolik tedy k původu vzhledu a funkci. Poprvé se karta objevila v karetní hře yukon okolo pátého století našeho letopočtu. Zřejmě zkrátka proto, aby hráčům hru trochu ulehčila. 

TEČKA NA KONCI VĚTY

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

TEČKA NA KONCI VĚTY

Symbol, který používáme několikatisíckrát denně a ani se nad ním nezamýšlíme. A to nejen v psaném projevu, ale i v mluveném, kdy po dokončení věty, potažmo myšlenky, klesáme hlasem. Jde o jeden z nejstarších symbolů na světě a jeho počátek lze vypátrat až do 3. stol. př. Kr. k pánovi jménem Aristofánes z Byzance. V podstatě vymyslel interpunkci a dejme tomu něco, co by se dalo nazvat "tečkový systém".
Tečka nahoře znamenala konec věty, tak jak ji používáme dnes dole; tečka v prostředku byla něco jako náš dnešní středník, tedy toto: ";", který značí spíše mezeru ve větě, než její konec a jako poslední byla spodní tečku, která dříve plnila funkci dnešní čárky. Tento způsob se používal celých pět set let až do 2. stol. po Kr., kdy ho nahradil interpunkční systém, jak ho známe dnes. 

KOMUNISTICKÁ HVĚZDA

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

KOMUNISTICKÁ HVĚZDA

Symbol, který většina z nás nemá ráda, protože namísto ideologie, která sama o sobě nezní až tak špatně (všichni jsou si rovni a všichni všechno sdílí), jen je neproveditelná, je pro nás spíše symbolem útlaku, vražd a hovad, která hlásají, že všichni jsou si rovni, ale zároveň sami pro sebe hrabou, jak jen to jde. Odkud ale symbol rudé bolševické hvězdy pochází? Symbol byl vymyšlen během ruské občanské války, někdy během let 1917 až 1922. Hvězda s pěti cípy má značit dlaň, tedy pět prstů, které má každý dělník (u truhlářů je to na pováženou), ale také pět kontinentů, které chtěl komunismus ovládnout (zlatá Antarktida, kam se nechystali). Hvězdu si za svou vzala sovětská armáda, které se také říká "rudá". Vojáci měli malé červené hvězdičky na čepicích, aby byli rozlišitelní od protivníků, protože přiznejme si, ráda do hlavy z pistole není nic, po čem byste zrovna toužili. 

NACISTICKÝ POZDRAV

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

NACISTICKÝ POZDRAV

Odmyslíme-li si, že vědomě hailovat může jen hovado bez mozku, které nemá ani za nehet soucitu a inteligence, přesto je historie tohoto pozdravu zajímavá. Odkud se vzalo? Jako většinu své propagandy, ho Hitler ukradl ze starověkých kultur. Ač byl Adolf magor, musí se mu přiznat značná znalost historie a zrovna tento pozdrav, který dříve značil zkrátka vzdání cti, přetransformoval v něco, co si nikdo nedovolí dělat na veřejnosti, i kdyby to myslel sebelépe. Ačkoli neexistují přímé důkazy pro to, že v Řecku se takto lidé zdravili, je možné, že to Hitler někde vyčetl a zkrátka si to přivlastnil. 

SYMBOLY NA PLAYSTATIONU

Historie nejen symbolů, které se používají každý den.

SYMBOLY NA PLAYSTATIONU

Patříte k fanouškům playstationu? Pak jistě znáte symboly křížek, kroužek, trojúhelník a čtvereček, které slouží k ovládání hry. Narozdíl třeba od Nintenda, které má čudlíky označené přímo písmeny, Playstation využívá zmiňovaných symbolů, které mají své vlastní opodstatnění. Kroužek a křížek vychází z tradičních japonských symbolů pro "ANO" a "NE". Čtverec reprezentuje stránku papíru, který má značit informace a většinou slouží pro ukázání menu. Trojúhelník zastupuje většinou šipku, tedy možnosti mezi kterými můžete vybírat během hraní. 

Co se děje v Šípu. 

Sdílej článek:
Autor: Veronika Lišková
Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Montážní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, základní svářečský kurz; znalost čtení výkresové dokumentace; manuální zručnost, , Nabízíme:, stravenky; 5 týdnů dovolené, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: dsp@dspprerov.cz;, - telefonicky (Po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 581 209 050 - pan Jiří Pitner. Pracoviště: Dsp přerov, spol. s r.o., Kojetínská, č.p. 2900, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Pitner, +420 581 209 050. Řemeslné práce - Přijmeme automechanika 30 000 Kč Malý autoservis v Praze 8 přijme vyučeného automechanika na HPP, výhodné platové podmínky, nástup ihned. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 120 Kč Zámečníci strojů Zámečník/soustružník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Olomoucká č.p. 612/34, Horka nad Moravou. Nástup možný ihned., Kontakt je možný osobně denně na adrese pracoviště od 8.00 - 12.00 hod. nebo mailem a telefonicky od 7.00 - 13.00 hod., Výroba, renovace kardanových hřídelů. Prémie po zkušební době 30%., Nabízíme: stravenky.. Pracoviště: Ml tuning, spol. s r.o. - kardan servis olomouc (areál delta army), Olomoucká, č.p. 612, 783 35 Horka nad Moravou. Informace: Roman Pollner, +420 724 332 233.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT