Šíp.deník.cz

Koronavirus a bolest v krku: V čem se liší od obyčejné rýmy nebo běžné chřipky?

Příznaky nemoci Covid-19 se jen velmi těžko rozlišují od těch, které jsou spojené s nachlazením či chřipkou. V pocitech při obyčejném nachlazení a při nakažení koronavirem je ale jeden rozdíl a lze si ho snadno všimnout.

1 / 16
Odběrové místo pro odebírání vzorku na koronavirus u Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

Koronavirus se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan v prosinci 2019. Zdrojem nákazy bylo zřejmě tržiště, kde se prodávala divoká zvířata od pytláků v nehygienických podmínkách. Přenašečem mohl být netopýr nebo kaloň.

Nebezpečné u koronaviru je, že na něj dosud neexistují protilátky. Léčit se dají pouze příznaky, které zpočátku nejsou zcela jasné. Po nákaze koronavirem se člověk totiž cítí jako při chřipce nebo obyčejném nachlazení. V některých případech měli nakažení také průjem.

Lidé mají strach, koronavirus totiž zpočátku není poznat

KoronavirusZdroj: Profimedia

Běžné nachlazení začíná obvykle ucpaným nosem, kýcháním, bolestí v krku nebo mírnou bolestí hlavy. Vaše rýma je po dvou až třech dnech žlutá až zelená a do zhruba pěti dnů by vám mělo být dobře. Při závaznějším onemocnění jako je chřipka se člověk cítí hůře.

Koronavirus řádit nepřestal…

KoronavirusZdroj: Profimedia

Kromě uspaného nosu a bolesti v krku se často dostaví i dušnost na plicích či horečka. Dalšími příznaky jsou také suché oči, bolesti hlavy nebo průjem. Pokud je člověk nakažen koronavirem, dostaví se také suchý kašel. Je potřeba mít na paměti, že napadá zejména starší lidi, kteří měli v minulosti problémy s dýcháním.

Na rozdíl od jara nehrozí nedostatek roušek

KoronavirusZdroj: Profimedia

Město Wu-chan bylo tím pádem vzhůru nohama. Každý, kdo se cítil podivně, vyrazil hned do nemocnice. Jedenáctimilionové město se potýkalo s nedostatkem lůžek a nemělo kapacitu všechny přijmout. Nové nemocnice se tam ale postavily rychlostí blesku.

V ohrožení také děti a těhotné ženy

KoronavirusZdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace vydala pokyny, jak se koronaviru preventivně bránit. Samozřejmostí je dodržování hygieny či kašlání s rukou před ústy. Šíření bakterií se zabraňuje nošením masky, která by měla být k dispozici v lékárnách.

Světová zdravotnická organizace vydala pokyny, jak se koronaviru preventivně bránit

Koronavirus může i zabíjet - virus už si vyžádal téměř stovku obětí.Zdroj: Profimedia.cz

Nejvíce případů nakažených je momentálně v USA, na ústupu je koronavirus v Číně. Šíří se ale stále po celém světě, takže v horizontu několika týdnů asi nepůjde problémy s ním spojené vyřešit.

U nás dojde v pondělí opět k vyhlášení nouzového stavu.

Neexistují protilátky, dají se léčit jen příznaky

koronavirusZdroj: Profimedia

Jak se chránit před koronavirem?Zdroj: Koláž Šípu

Seznam míst, kde se nechat testovat na koronavirus.Zdroj: Koláž Šípu

Příznaky nemoci Covid-19, kterou způsobuje nakažení koronavirem.Zdroj: Koláž Šípu

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů