Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Legendární Jean Marais: S milencem byli prototypem moderního gay vztahu!

Už jeho dětství by vydalo na dobrodružný román. Mnoho nechybělo a hvězdné kariéry se nedožil. To ale není jediné tajemství, které Jean Marais (†84) dlouhá léta skrýval před světem.

Na filmovém plátně se projevoval jako neohrožený zastánce slabých a utlačovaných, nonšalantní hrdina a suverénní svůdce žen. Ve skutečnosti byl v hloubi duše rozervaný, nesmělý a zmítaný vnitřními pochybnostmi.

Celý jeho život provázela řada hádanek a nejasností. Sám třeba nikdy s určitostí nevěděl, kdo byl jeho otec. Narodil se 11. prosince 1913 ve městě Cherbourg na samém severu Francie jako Jean Alfred Villain Marais. Matka Rosalia se na něj zprvu nechtěla ani podívat.

Milující kleptomanka
Jean s matkou a v dívčích šatech

Krátce před jeho příchodem na svět jí totiž zemřela dvouletá holčička, takže doufala, že přivede na svět její náhradu. Když spatřila chlapce, jen těžko skrývala zklamání. Brzy k němu ale velmi přilnula a chybějící holčičku si začala vynahrazovat jinak. Jeana oblékala do dívčích šatiček a dávala mu na hraní panenky.

Jeanova matka byla pozoruhodnou osobou. Jmenovala se Marie Lousia, ale nechávala si říkat Henrietta. V okolí byla známá nejen prostopášným životem a šílenými módními kreacemi, v nichž nechyběly barevné paruky a vysoké podpatky, ale také kleptomanií, kvůli níž často končila ve vězení. Na to ale Jean přišel až mnohem později. Jako malý ji vnímal coby milující osobu, která mu dovolila prakticky cokoli.

Na pokraji smrti

Coby blonďák ve filmu Věčný návrat (1943)

V době první světové války prodělal snad všechny nemoci, jaké může dítě dostat. Překonal černý kašel, zarděnky, spálu, zánět středního ucha i bronchitidu. Pak ale jeho tělo čekala ta nejtěžší zkouška. „Měl jsem chřipku, které se tehdy říkalo španělská jen proto, aby se nemuselo vyslovovat šokující slovo mor. Lékař mě už odepsal, dokonce mi dal před ústa zrcátko, aby viděli, jestli ještě dýchám," uvedl Marais ve svých memoárech.

Vypadalo to už beznadějně a matka byla zoufalá. Dožadovala se injekce, ale doktor tvrdil, že by chlapce zabila. „Tak to udělám sama," pravila rázná žena a synovi vpravila jehlu do ruky. Jeho teplota spadla ze 41 na 36 stupňů Celsia. „Zabila jsem ho!" vykřikla matka při pohledu na blednoucího chlapce. „Nikoli, zachránila jste ho," odpověděl překvapený lékař.

Otce poznal až v dospělosti

S kordem v ruce. Takhle si ho všichni pamatujeme. Záběr z filmu Kapitán (1960).

Jean se také často stěhoval. Na vině byly nejen matčiny „obchody" a následné skrývání před policií, ale také přesuny za novými „strýčky". Když se Jean začal pídit po skutečném otci, matka mu pokaždé tvrdila něco jiného. Jednou mu vyprávěla, že zahynul ve válce, podruhé že ho vyhodila z domu, protože malého Jeana často tloukl. Až po dalších 40 letech se Marais setkal se svým skutečným otcem, nebo alespoň s člověkem, který to o sobě tvrdil. Muž v té době ale umíral na rakovinu a zemřel záhy po setkání se ztraceným synem.

V ženských šatech

S Louisem de Funèsem se při natáčení Fantomase (1964) nesnášeli.

Přestože mládí trávil mezi panenkami nebo na nemocničních pokojích, z Jeana vyrostl statný mladík, který rád dával na odiv svou mužnost a sílu. Chybějící otcovská ruka ale znamenala, že svou energii napnul nesprávným směrem. Na střední škole se rád předváděl jako drsňák a měl na svědomí neuvěřitelné rošťárny. Například se převlékl za ženu a sváděl vlastní profesory. Následovalo okamžité vyloučení.

Jean vystřídal několik škol a nakonec se protloukal, jak se dalo. Prodával noviny, v továrně montoval rádia nebo nosil golfistům hole. Nakonec si na živobytí vydělával ve fotografickém ateliéru. V té době už také rozesílal své fotografie producentům a toužil se stát filmovou hvězdou. Také se několikrát pokoušel dostat na konzervatoř, ale marně. Přivydělával si i jako novinář. Jednou ho poslali napsat reportáž do ženské věznice, kde zcela šokovaný našel svou matku. O jejích vězeňských pobytech do té doby neměl ani ponětí. Vždy mu řekla, že odjíždí na několik týdnů nebo měsíců jako obchodní cestující.

Zakázaná láska

S Jeanem Cocteauem prožil vášnivý milenecký vztah.

Jeho ušlechtilé tváře si nakonec lidé od filmu všimli a v roce 1933 přišla první role. Skutečný zlom v jeho životě i kariéře ale přišel za další čtyři roky, kdy se seznámil s dramatikem, výtvarníkem a básníkem Jeanem Cocteauem. V muži, který byl o 24 let starší, Marais našel náhradního otce, doplnil si díky němu chybějící vzdělání a také naplno odbrzdil své homosexuální sklony. „Básník si mě jednou zavolal k sobě domů. Kouřil opium a vypadal stejně zoufale jako já. Pak jen řekl: Je to katastrofa, jsem do vás zamilovaný," napsal Marais ve svých pamětech. Působivé byly i dopisy, ve kterých mu Cocteau vyznával horoucí lásku: „Při myšlence, že bych se měl dotýkat nějaké jiné bytosti než tebe a že bych jí měl říkat něžná slůvka, mi tuhne v žilách krev. Takovou myšlenku odmítám."

Ideální gay vztah

Kromě hereckého talentu měl nadání také na výtvarné umění.

Marais se zprvu snažil svou orientaci před veřejností skrývat. V roce 1942 si dokonce s Cocteau-ovým požehnáním vzal herečku Milu Parély (1917–2012). Bezdětné manželství ale po dvou letech skončilo. Hercova homosexualita byla příliš velkou překážkou. Přitom dnes je vztah herce a spisovatele brán homosexuální komunitou jako prototyp správného gay páru.

S Cocteauem se stýkal až do jeho smrti v roce 1963. O jejich vztahu se dlouho šuškalo, ale Marais se k němu odmítal přiznat. V 50. a 60. letech proslul coby mužný hrdina dobrodružných filmů a lamač ženských srdcí a nenašel odvahu k podobnému skandálnímu odhalení. Vše otevřeně popsal až v memoárech, které vydal v roce 1975. Jeho partnerský život ale byl po Cocteauově smrti obestřen další neprostupnou rouškou tajemství.

Nepolepšitelný optimista

Jean Marais jako starší muž

Postupem času vyšel typ romantických hrdinů z módy. Ve světě Jamese Bonda a jeho technických hraček už neměl Marais místo. V roce 1973 odešel do hereckého důchodu a na plátně se objevoval jen velmi zřídka. Koupil si dům nedaleko Cannes, kde se věnoval nejen malířství, ale později také sochařství. Podle odborníků měl na obojí skutečný talent.

Zemřel 8. listopadu 1998 na zánět pohrudnice, krátce před 85. narozeninami. Jeho známí dodnes vzpomínají, že přes životní ústrky patřil mezi nepolepšitelné optimisty, a připomínají jeho krédo: „Pro mě je štěstí natolik důležité, že odmítám vidět, co se mi nelíbí."

Co ještě nevíte
* Měl o čtyři roky staršího bratra Henriho.
* Po vypuknutí druhé světové války dostal povolávací rozkaz, ale těsně před narukováním Němci obsadili Paříž a jeho velitelství přestalo existovat. Nevěděl, kde se hlásit, zároveň se bál, aby ho neobvinili z dezerce, a tak se nějaký čas skrýval.
* Nakonec se na frontu dostal, ale velitelé si se slavným hercem nevěděli rady. Nechtěli mít jeho život na svědomí, takže mu dávali samé „bezpečné" úkoly.
* Vždy se považoval spíše za divadelního než filmového herce.

* Po Cocteauově smrti v roce 1963 adoptoval chlapce jménem Serge Ayala. „Měl jsem nepravého otce, nepravého kmotra a nepravé adresy. Aby se kruh uzavřel, potřeboval jsem nepravého syna," řekl Marais.
* V roce 1968 si měl zahrát ve čtvrtém filmu o zloduchovi s modrou hlavou s názvem Fantomasova pomsta, ale film krachl na finančních požadavcích Louise de Funèse.
* Napsal vzpomínkové knihy Moje čtyři pravdy (1957) a Příběhy mého života (1975).
* Jeho posledním filmem byla Svůdná krása (1996) s Liv Tyler a Jeremy Ironsem.
* V roce 1996 dostal řád Čestné legie.
* Je autorem jednoho baletu.
* Spekulace, že má české kořeny a předka jménem Jan Mareš, se nikdy nepotvrdila.

Co na sebe prozradil Jan Musil? To musíte vidět.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.