Šíp.deník.cz

Ivermertkin: Odborníci se neshodnou, lidé ho chtějí po veterinářích

12 fotografií 12
Ivermektin/lék/covid-19/ilustrační foto
Ivermektin/lék/covid-19/ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Léky/Ilustrační foto Koronavirus, ilustrační foto Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus navíc prohlásil, že koronavirus je unikátní a má jedinečné vlastnosti. Koronavirus, ilustrační foto
Sdílej článek:

V souvislosti pandemií koronaviru je hojně využíván lék Ivermektin, který má pomáhat pacientům s covidem-19. Problém je, že se jedná o lék, který není registrovaný v Čechách a není ho dostatek. Lidé se léku pak nesmyslně dožadují u veterinářů, jelikož je v upravené formě užíván proti parazitům převážně u zvířat. Ten může být však pro lidi nebezpečný.

Premiér se už dříve nechal slyšet, že na léku nebude šetřit. „Mám skvělou zprávu. Do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dorazilo 10 tisíc balení léku Ivermektin pro 20 tisíc pacientů,“ napsal na Twitteru Andrej Babiš.

Právě tam mají s lékem dobré zkušenosti. „Po domluvě s panem premiérem jsme Ivermektin objednali v zahraničí, dodávka přišla dnes ráno. Jedná se o 200 tisíc tablet. Nyní čekáme na přesné pokyny z Ministerstva zdravotnictví ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jakým způsobem bude probíhat distribuce,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská dle portálu iDnes.cz.

Mnohdy je však složité ho dostat. „Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ vysvětlil primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.

Podle některých není účinek Ivermektinu dostatečně probádán

Nutno podotknout, že ne všude Ivermektin schvalují. Podle některých společností jsou studie k léku neúplné.
„Ivermektin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky,“ napsali lékaři ve svém stanovisku.

„Klinické studie s podáváním přípravku u covidu-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ dodali.

Se zmíněným dokumentem souhlasí Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) ČLS JEP, Česká společnost intenzivní medicíny (ČSIM) ČLS JEP nebo Sdružení praktických lékařů.

Lidé chtějí lék po veterinářích

V Česku se stále častěji objevují případy, že léky obsahující ivermektin požadují lidé u veterinářů. Nemálo léků se zmíněnou látkou se používá proti parazitům u zvířat.

„Veterinární léčivé přípravky nejsou určené pro léčbu lidí, a to ani ve výjimečných situacích,“ řekla Právu prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová.

„Tyto léčivé přípravky jsou vyrobeny s ohledem na druh zvířete, u kterého mají být používány, mohou obsahovat pro člověka nevhodné pomocné látky nebo nevhodnou dávku. Člověk se tak při laickém stanovení dávky například při použití pasty pro koně s obsahem ivermektinu může předávkovat,“ varuje veřejnost Šinová.

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů