Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Mária: Fňukání nic neřeší

Sdílej článek:

Už téměř deset let žije paní Mária s diagnózou Parkinsonova choroba. Statečná žena ale nežehrá na osud, naopak. Ve své nemoci se snaží pomáhat stejně postiženým lidem. Letos pro ně dokonce zorganizovala výstup na horu Říp.

Úsměv a šibalské oči. Toho si musí povšimnout každý, kdo se poprvé setká s Márií Opltovou z Prahy. Ještě donedávna pracovala jako úseková anesteziologická sestra ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. „Dnes už mi onemocnění, které se v mém případě projevuje ztuhlostí svalů, omezenou pohyblivostí a ztrátou rovnováhy, nedovoluje pracovat na tak odpovědném místě. Ale nedokázala bych být zavřená doma, bez lidí,“ říká brunetka, o jejíž chorobě neměl zaměstnavatel tušení plných pět let!

„Tehdy jsem všechno zvládala a práce pro mě byla jedna z největších radostí, hned vedle rodiny,“ vysvětluje maminka tří dětí – Jiřího (31), Vojtěcha (26) a Magdalény (24), ke kterým s typickým úsměvem podotýká: „Jsou to všichni moji svatí, určitě alespoň podle jmen!“

Začalo to nepozorovaně

Když se manželé Opltovi se svými dětmi před sedmnácti lety stěhovali z Kralup na pražské sídliště Černý Most, aby zde začali nový život, nikdo netušil, že nemoc, která napadá nervový systém, sáhne svým pařátem právě po obětavé, pracovité ženě.

#nahled|https://g.denik.cz/56/2c/fnnp1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/2c/fnnp1.jpg|Když na ni přijde slabost, musí si sednout, ať je zrovna na ulici nebo v metru.#

„Tatínek Emanuel je ze Slovenska, v Čechách sloužil na vojně u PTP a dodnes je fyzicky naprosto fit, maminka pochází z Rokycanska a je na tom podobně. U mě to začalo nevinně, když mě kamarádka Olga upozornila, že za sebou tahám jednu nohu,“ rozpovídá se Mária a v tu chvíli poprvé zvážní. I když měla doktora v domě (manžel Jan pracuje jako lékař pražské Záchranné zdravotní služby), vydala se za odborníky.

Po řadě neurologických vyšetření se posadila s lékařem v ordinaci, dostala poučení, aby se nelekala, a pak přišla zásadní otázka: Měl někdo ve vaší rodině Parkinsonovu chorobu? „Vůbec nebudu přehánět, když řeknu, že se mi doslova zatmělo před očima a vypadla ze mě jediná věta: S tím se nikdy nesmířím!“ Tehdy paní Mária zahájila tichou válku s neviditelným nepřítelem. „Užívala jsem léky a začala pěstovat jógu – tu všem parkinsonikům doporučuji. Pracovala jsem naplno, dokonce víc než dřív, vychovávala jsem děti a stále udržovala výtvarné koníčky. Jen ta ranní ztuhlost byla stále horší a horší. Po pěti letech jsem svůj handicap oznámila v nemocnici a začala brát pouze ranní služby,“ líčí dnes už bývalá zdravotní sestra.

Nejlepším terapeutem jí ale byl pes. „Ten můj současný se jmenuje Marley a je to labradorský retrívr. Každé ráno se se mnou rozhýbává, což v těch lepších případech trvá minimálně půl hodiny,“ upřesňuje Mária. Jsou ale chvíle, kdy nemoc zaútočí bez varování třeba v metru, a to Márii nepomůže ani její čtyřnohý oblíbenec. „Když přijde ataka, ztuhnu ve svalech i kloubech, zeslábnu a může se stát, že upadnu a zraním se. Slabost sice po podání léku za chvíli přejde, ale i tak se pak cítím vyčerpaná,“ popsala průběh záchvatu paní Opltová. I nám při našem setkání předvedla, jak nejistě bez svých léků chodí; nedařilo se jí ani udržet rovnou páteř. Chvíli poté, co si vzala antiparkinsonika, už ale chodila jako modelka. „Tyhle stavy jsou nepředvídatelné a jako na houpačce. Nesmím na to myslet. A i v tom mi moc pomáhá Marley a práce pro lidi se stejným postižením,“ podotkla Mária.

„Vím, co udělat, když to na mamku přijde. Ale okolí ne. Nebudu zastírat, jak moc mě mrzelo, když jsem v takové chvíli zaslechla poznámky typu – ta je opilá. Dneska jsem tak vyškolená, že na ulici podle chůze poznám, kdo z lidí Parkinsonem trpí. On to totiž není jen ten asi nejznámější třes rukou,“ přidá vlastní zkušenost dcera Magdaléna, podle které je její máma naprosto báječná. „Až dneska si uvědomuju, že nám jako rodině mámina nemoc hodně vzala, ale také nám něco nadělila. Všechny nás spojila, stmelila. Bez té nemoci bychom byli jiní, své mámy si teď velmi vážíme,“ vyznala se Magdaléna, když jsme na chviličku osaměly.

Žehlení už nezvládá

Nepříjemné okamžiky ale nezpůsobují jen samotné ataky nemoci. Vinou ztuhlosti mohou nastat problémy také v kuchyni při banálním vaření. Jak nám prozradila dcera paní Opltové, dříve byla její maminka děsný pes na úklid. „Dneska se tím už příliš nezabývá. Problémy jí dělá žehlení i luxování, to je teď na ostatních členech rodiny,“ říká mladá žena. Také na nákupy musí Mária chodit v doprovodu dětí nebo manžela, protože nesmí nosit nic těžkého. „Manžel je jako záchranář často mimo domov, a tak se snažím řadu domácích prací dělat sama. Miluju procházky se psem, výlety do lesa a sbírání hub,“ tvrdí Mária.

#nahled|https://g.denik.cz/56/2c/fnnp2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/2c/fnnp2.jpg|Paní Opltová ještě coby sestra na anesteziologii v plném pracovním nasazení.#

„Máma se ohromně snaží dělat věci jako dřív, a to je pro ni podle táty moc důležité. My jsme připraveni zasáhnout pouze tam, kde by to skřípalo. Máma je nejšťastnější, když něco zvládne sama,“ přidala se dcera.

A co přivedlo paní Opltovou k práci pro pacienty s Parkinsonovou nemocí? „Na začátku byla obyčejná touha dozvědět se co nejvíc o své chorobě a novinkách v léčbě. Na internetu jsem tenkrát objevila webové stránky Ing. Pavla Kněře z Karlových Varů. A tak jsem se stala šestou registrovanou členkou tohoto dnes poměrně širokého pacientského sdružení,“ vzpomíná Mária. Práce pro druhé pak přicházela postupně. „Uváděla jsem adventní koncerty, teď mám za sebou už druhou sportovní akci – výstup na horu Říp. Věříte, že se nás v dubnu na památnou horu dostalo skoro 200 účastníků z celé republiky?“ líčí nadšeně. Už od února prý sháněla dobrovolníky s auty, kteří by hodně postiženým pomohli výstup dokončit.

„Prožívala jsem nefalšované štěstí, když jsem nahoře pozorovala jejich radost. Mnozí mi pak děkovali ještě e-mailem za to, že to prostě dokázali, a to jsou ty momenty, které vás motivují, abyste udělali něco pro druhé.“

#nahled|https://g.denik.cz/56/2c/fnnp3_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/2c/fnnp3.jpg|Mária s manželem a retrívrem Marleym#

Nemoc sice Márii vzala milovanou profesi a práci v kolektivu, ale také jí něco dala. „Poznala jsem spoustu dobrých lidí, ze kterých se stali mí přátelé na celý život. Uvědomila jsem si, jaký vzácný dar je dobrá rodina a jak důležité je umět důstojně žít. I s tou proklatou nemocí!“

CO JE PARKINSONOVA NEMOC

Jde o onemocnění, které postihuje mozkové, nervové systémy ovlivňující automatické pohyby, svalové napětí a koordinaci pohybů. Příčina není známa a neexistuje ani účinná prevence. Vývoj nemoci trvá měsíce až roky. Podstata choroby spočívá v nedostatku dopaminu, což je přenašeč signálů mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek má vliv i na další funkce, např. zažívání. V současnosti se zkouší transplantace nervových buněk lidského zárodku, které by nahradily nedostatečnou tvorbu dopaminu. Vyléčit Parkinsona ale nelze.

PROJEVY CHOROBY

- únava, pocity zatuhnutí, křeče, těžké končetiny, bolesti kloubů
- celkové zpomalení a poruchy chůze
- klidový, pomalý třes rukou (připomíná počítání peněz nebo hnětení kuličky)
- svalová ztuhlost, šouravá chůze v předklonu s rukama ohnutýma v loktech, poruchy rovnováhy, pády
- nedostatečná mimika
- změněná řeč
- zácpa, poruchy močení

Vladislava Tomanová

Sdílej článek:
Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 3 930 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka ŠD. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 3930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ, odborná kvalifikace, kladný vztah k práci, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, zkrácený úvazek 7 hod/týden (5 hodin přímé vyučovací činnosti), KONTAKT: Bártová Romana Mgr., e-mail: zsms.nemojany@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola nemojany, okres vyškov, příspěvková organizace, 683 03 Luleč. Informace: Romana Bártová, . Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 740 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATELÉ MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracoviště: ul. 5. května 112, Klatovy, Drůbežářský závod Klatovy a.s., POŽADUJEME: dobrý zdravotní stav, VÝHODOU: potravinářský průkaz, Výběrové řízení pro účely ÚP ČR proběhne dne 23.10.2017 od 11:00 hodin v prostorách kontaktního pracoviště Klatovy., Kontakt možný telefonicky (pracovní dny 9 - 16 hodin) nebo e-mailem - p. Mašek 296 411 488, masek-smi@tnet.cz, KZAM: 7411. Pracoviště: Stamont-metal international,spol. s r.o. - prac. drůbežářský závod klatovy, ul. 5. května, ďż˝.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Miloš Mašek, +420 296 411 488. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 130 Kč Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Provozní restaurace. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Riegrova č.p. 381/22, Olomouc., První kontakt je možný POUZE mailem., , Minipivovar Riegrovka přijme provozní. Nutnost praxe 1 rok., Nabízíme: personální stravování.. Pracoviště: Rio group.cz s.r.o. - prac. olomouc, riegrova, Riegrova, ďż˝.p. 381, 779 00 Olomouc 9. Informace: Jana Navrátilová, +420 731 472 179.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.