Šíp.deník.cz

Mirek a Jiřina: Po VÝMĚNĚ ledvin jsou z nás příbuzní

Životní osudy dvou cizích lidí spojila neobvyklá operace
Životní osudy dvou cizích lidí spojila neobvyklá operace
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

Oběma mladým lidem selhaly ledviny a jedinou nadějí na uzdravení pro ně byla transplantace. Mezi vlastními příbuznými však nebyl vhodný dárce, a tak si rodiny pomohly navzájem. Jiřině dala ledvinu Mirkova prateta, chlapce zachránil dívčin otec.

Nemocná od dvou let

Jiřina Slivková (24) z Rabí ví o nemocech ledvin své. Vrozenou vadu jí lékaři zjistili zhruba ve dvou letech a od té doby podstoupila kolem desítky závažných operací. Přesto jí v září 2008 začaly oba orgány kolabovat a vyučená fotografka musela třikrát týdně dojíždět na dialýzu do strakonické nemocnice.

„Otékaly mi nohy a byla jsem hrozně unavená. Přišla jsem domů z práce a zbytek dne jsem prospala. Můj stav se hodně rychle zhoršoval, proto byla dialýza tak nutná,“ vzpomíná dívka.

Mirkova babička Marie Uhlířová a její sestra Anna Řepková, jejíž ledvina zachránila život Jiřině.

Po všech potřebných vyšetřeních lékaři řekli, že pro Jiřinu bude nejlepší příbuzenská transplantace. Jak se ale záhy ukázalo, mělo to velký háček. „Maminka mi dát ledvinu nemohla kvůli vysokému nitroočnímu tlaku, vhodnými dárci nebyli ani mí tři sourozenci, a s tátou, který byl jako dárce nejvhodnější, máme jinou krevní skupinu. Takže jsme museli hledat dál,“ líčí mladá žena.

Potřeboval živého dárce

Osud Miroslava Tesaře (24) z Vodňan se příliš neliší. Oproti Jiřině měl jedinou „výhodu“ – problémy s ledvinami ho dohonily až ve 13 letech. Zato se k nim přidalo další onemocnění jménem lupus (autoimunitní onemocnění, na které zatím neexistuje systémový lék, pozn. red.). Mirek proto potřeboval ledvinu od živého dárce.

Dívka s tatínkem u hradu Rabí. Muž dal svou ledvinu Mirkovi.

Hledání nabralo na obrátkách před dvěma lety, kdy Mirkovy ledviny totálně selhaly. I on byl odkázán třikrát týdně na dialýzu, shodou okolností také ve Strakonicích. „Žádný z rodičů mu v té chvíli nemohl pomoci, proto jsem nezaváhala ani chvíli. Jenže se ukázalo, že moje ledviny jsou pro Mirka příliš malé a já tedy nejsem vhodný dárce. Ani si neumíte představit, jak mi to bylo líto,“ posmutněla Mirkova babička Marie Uhlířová (68).

Rodinnou štafetu nakonec do vítězného konce donesla její sestra Anna Řepová (62) z Vodňan. „Po imunologických zkouškách se ukázalo, že mé ledviny jsou vhodné a funkční, a tak jsem do toho šla,“ přiznala skromně žena plná energie. To ještě netušila, že její orgán nedostane Mirek, ale úplně cizí dívka.

Na sál den po aprílu

Políčko v kalendáři s datem 2. dubna 2009 má Anna Řepová vyznačený červeně. Ten den totiž lékaři z pražského IKEMu provedli transplantaci „křížem“, tedy mezi dvojicemi, které se neznají. „V minulosti jsme takový postup nevolili příliš často, zatím jsme takhle operovali jen čtyřikrát,“ prozradil přednosta nefrologické kliniky Ondřej Viklický.

Jiřinka ve dvou letech. V té době u ní lékaři objevili nemoc ledvin.

„Se Slivkovými jsme se předtím vůbec neznali, věděla jsem jen, že nějaký pán dá ledvinu našemu Mirkovi a já za to zase svou ledvinu jeho dceři,“ vypráví paní Anna. Krevní skupiny u nich naštěstí přesně sedly – Jiřina s Mirkovou tetou měly krevní skupinu 0+, Mirek a tatínek Jiřiny zase A+. „Velmi dobře v tomto případě vyšla jak krevní skupina, tak imunologické reakce. Pokud v rodinách není vhodný dárce, mohou lékaři transplantovat orgán i od neznámých lidí,“ potvrdila koordinátorka transplantací v centru Iva Brůžková.

„Všichni jsme teď skoro jako příbuzní,“ říká s nadšením dárkyně a těší se, že v létě, až bude tepleji, obě rodiny zasednou třeba u ohníčku na dvorku jejich rekonstruovaného vodňanského domku.

Jiřinka sní o cukrařině, Mirek jezdí s dodávkou

Na otázku, jak se cítí rok po transplantaci, se Jiřina potutelně usmála: „Upřímně řečeno jsem si to jubileum ani neuvědomila, připomněla mi to až paní doktorka na kontrole.“ Za její opomenutí určitě může fakt, že se díky operaci vrátila do plnohodnotného života, ve kterém teď není pro zdravotní potíže místo. „Můžu dělat v podstatě všechno. Práci sice zatím nemůžu najít, ale tyhle problémy mají i zdraví lidé. Takže chodím na menší brigády a vážně přemýšlím o tom, že bych začala v Horažďovicích od září studovat cukrařinu, do které jsem se tak trochu zamilovala,“ svěřuje se dívka.

Jiřinka s otcem.

Transplantace změnila život k lepšímu i Miroslavovi. Ten už práci má, jezdí s dodávkou a tvrdí, že ani jeho prodělaný zákrok nijak neomezuje. „Má taky děvče, Ivetku. Seznámil se s ní jako nemocný a vydrželo jim to,“ zaťukala babička Uhlířová třikrát do stolu a dodala, že by bylo prima, kdyby ještě Mirek znovu začal hrát na trubku.

Víte, že…

- Selhání ledvin postihne v Česku každého tisícího člověka.

- Hemodialýza pomáhá odstranit z těla škodlivé látky, nahrazuje funkci ledvin a trvá 3 – 4 hodiny. Nemocní ji absolvují obvykle 3x týdně.

- Pokud transplantovaná ledvina přestane pracovat, nemocný se vrací zpět do dialyzační léčby.

- Dokud je ledvina funkční, musí její nový majitel užívat tzv. imunosupresiva, tedy léky, které tlumí „odmítavou“ reakci těla.

- Transplantace ledviny prodlužuje život pacienta asi o šestnáct let. Na pravidelné kontroly do IKEMu ale dochází i dáma, která dostala ledvinu už před 37 lety.

Kolaps ledvin – a co dál?

Zkolabují-li ledviny, jsou tři možnosti léčby. Kromě transplantace orgánu je tu hemodialýza a tzv. pobřišnicová dialýza. První typ je pro pacienty dost omezující – vyžaduje totiž, aby každé dva dny chodili na čtyři až pět hodin do nemocnice, kde jim tělo čistí speciální přístroj. Druhý typ dialýzy si pacient obsluhuje sám doma. Lékaři mu do břicha nechají zavést katétr, přes který si pak nemocný do těla sám napouští a z těla zase vypouští dialyzační roztok. Ani jeden typ dialýzy ale neumožňuje tak kvalitní život jako transplantace orgánu.

Co všechno se „vyměňuje“

V IKEMu kromě ledvin transplantují také játra, srdce, slinivku a Langerhansovy ostrůvky. V blízké budoucnosti se chystají pacientům „vyměňovat“ také tenké střevo. Zdaleka největší objem transplantací však tvoří právě ledviny. Jejich selhání je velmi častou chorobou – podle lékařů trpí chronickým onemocněním ledvin asi desetina Čechů. Zhruba u jednoho z tisíce pacientů se pak nemoc vyvine do stádia, kdy jej může zachránit pouze transplantace.

IKEM: Transplantace v roce 2009
EDVINY 186 od zemřelých,
19 od živých dárců
JÁTRA 72
SRDCE 49
SLINIVKA BŘIŠNÍ 28
LANGERHANSOVY OSTRŮVKY 7

VLADISLAVA TOMANOVÁ

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů