Šíp.deník.cz

Nechte se očkovat proti žloutence

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

PRAHA - ­ Více než 1,5 milionu dětí a značná část dospělých nejsou chráněni proti infekční žloutence typu A. Lékaři varují, že přenosu nemusí zabránit ani důsledná hygiena a jedinou cestou je očkování.

Chcete ochránit své dítě proti nebezpečné infekci? Teď máte jedinečnou možnost. Od začátku března totiž začala preventivní kampaň, při které mohou rodiče nechat očkovat své ratolesti s 20procentní slevou proti žloutenkám typu A i B. Cena jedné dávky vakcíny by se měla v lékárnách pohybovat okolo 730 Kč.

"Právě děti předškolního a mladšího školního věku jsou nejohroženější skupinou. Nejrozumnější je očkování na jaře," potvrzuje dětská lékařka Ivana Kolářová. Loni sice lékaři zaznamenali méně onemocnění žloutenkou typu A, to ale neznamená, že je nemoc na ústupu.

Typy žloutenky
Žloutenky A a B jsou infekční onemocnění způsobené virem VHA, resp. VHB. Zdroje nákazy těchto typů jsou různé, stejně jako jejich následky. Zatímco žloutenka typu A nepříjemně zasáhne do vašeho života nutností hospitalizace, žloutenka typu B vede v řadě případů k poškození, případně i selhání jater.

Jak se žloutenka projevuje?
Příznaky žloutenky typu A mohou zpočátku připomínat chřipku. Dostaví se únava, nechutenství, slabost, teploty, bolesti zad a břicha nebo hubnutí, zatímco zežloutnutí kůže nemusí být vůbec pravidlem. Ztráta fyzické kondice a únava mohou nakaženým znepříjemňovat život po několik měsíců. V některých případech (zvláště u dětí) se příznaky nemoci vůbec neobjeví. Tito lidé tak mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli.

(luk)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů