Šíp.deník.cz

Nejstarší partyzánka: Oslavila 105. narozeniny

Do stařenky na vozíku by nikdo neřekl, že v mládí byla doslova jako James Bond v sukni.
Do stařenky na vozíku by nikdo neřekl, že v mládí byla doslova jako James Bond v sukni.
Zdroj: Archiv
Sdílej článek:

Bystřice nad Olší je malá obec na pomezí Moravy, Slovenska a Polska. Zdejší obyvatelé se mohou pochlubit nejen krásnou přírodou, ale také nejstarší žijící českou partyzánkou. Marie Peterková oslavila v druhé půli ledna neuvěřitelné 105. narozeniny. Za války přitom nechybělo mnoho a statečná žena mohla být po smrti.

Agentka, jak má být

Dva roky byla členkou partyzánského oddílu, který operoval v Beskydech. V letech 1942 až 1944 pašovala tajné zprávy a ve svém domě skrývala další partyzány. Nikdo z její rodiny, včetně manžela, neměl přitom o její nebezpečné činnosti ani ponětí. „Nechtěla jsem do toho nikoho zatahovat. Měli jsme v té době dvě děti, a kdyby někdo něco věděl, byli by rázem v ohrožení života,“ vysvětluje Peterková.

Pohled na koncentrační tábor Ravensbrück.

Na podzim 1944 ale Němci zatkli velitele jejího partyzánského oddílu. „Ten nás po krutých výsleších nakonec všechny prozradil. Zatklo mě gestapo a skončila jsem v koncentračním táboře Ravensbrück nedaleko Berlína,“ vzpomíná na nejhorší chvíle svého života Peterková.

Vzdorovala i v koncentráku

Několik měsíců pak pracovala doslova jen za chleba a vodu v muničním skladu při opravě beden. „Přestože jsme byli vysíleni hladem a žízní, snažili jsme se i tady bojovat. Pokud to šlo, sabotovali jsme opravy. Zatloukali jsme hřebíky do beden tak, že do nich munice nešla vůbec dát,“ popisuje své statečné chování paní Peterková. Po osvobození skončila v péči Červeného kříže, půl roku žila ve Švýcarsku a zotavovala se z válečných traumat.

Zajatkyně musely vykonávat ty nejtěžší práce.

Miluje placky s koňakem

Po návratu domů začala pracovat v kantýně Třineckých železáren, kde zůstala až do důchodu. Přestože je po nedávném úrazu upoutána na invalidní vozík, neztrácí zájem o dění kolem sebe. „Pravidelně poslouchám rádio, sleduji televizi a snažím se i číst nějaké knížky a časopisy,“ svěřila se usměvavá stařenka.

Manžel její vnučky Josef Welszar ještě prozradil, že si ráda pochutná na dobrém jídle a pití. „Nejraději má bramborové placky, které zapíjí štamprlí koňaku,“ dodal s úsměvem.

(ref)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů