Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT

Nekonečný příběh zbojníka Kajínka

Sdílej článek:

Slováci mají Jánošíka, Angličané Robina Hooda aČeši Jiřího Kajínka. Muži na pomezí gaunerů alidových hrdinů vždy přitahovali pozornost apřímo vybízeli kvytváření různých legend amýtů. Na rozdíl od svých slavných kolegů je ale „zbojník Kajínek“ stále naživu ajeho příběh zdaleka nekončí. Čeho se ještě dočkáme?

Je to už 17 let, co se vPlzni staly dvě vraždy, kvůli kterým poslal soud Jiřího Kajínka do vězení na doživotí. Každý jiný případ by po takové době dávno upadl vzapomnění, ale tento je jiný.

Ipo takové době se vněm pořád něco děje akdykoli se něco šustne, okamžitě je postaráno ovelkou publicitu.

Naposledy se oni postaral Vojtěch Pokoš (40), korunní svědek celého případu, který jako jediný přežil vražedné běsnění ajako střelce identifikoval právě Kajínka. Jeho výpověď ale byla vpozdějších letech mnohokrát zpochybněna.

Zabil mi bráchu ateď je zněj národní hrdina

Nyní ale Pokoš vzkázal, že klidně podstoupí test na detektoru lži, pokud ho ktomu policie nebo advokáti vyzvou. „Kajínek mi zastřelil bratra ateď se zněj dělá národní hrdina,“ rozohnil se Pokoš vnedávném rozhovoru pro Právo.

#nahled|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk1.jpg|Místo činu. Mrtvý Štefan Janda a jeho rozstřílené auto#

Prokázání svého svědectví na detektoru lži prý nabízel už mnohem dříve, ale nikdo oto neměl zájem. „Já nemám potřebu nikomu dokazovat, že jsem mluvil pravdu. Jestli to ale někdo bude chtít, tak není problém aklidně na něj půjdu,“ řekl Právu Pokoš.

„Garantuji vám, že kdybych to udělal jen proto, abych vyvrátil všechny spekulace, tak ony stejně nezmizí, ti blázni zůstanou furt azpochybní iten detektor lži,“ pokračoval.

Sám prý podobnou proceduru nikdy neabsolvoval, takže odmítá, že by byl schopen detektor obelstít. „To umí možná agenti vnějakých filmech, ale obyčejný člověk jako já určitě ne,“ dodal Pokoš.

Obraz mučedníka trvale sílí

Podobné pozdvižení způsobila jiná zpráva, která se objevila letos včervenci. Podle ní policejní inspekce prověřovala trestní oznámení rakouského podnikatele českého původu Phillipa Janýra. Dostaly se mu do rukou dávné odposlechy podnikatele Antonína Vlasáka, který si vraždy uKajínka údajně objednal. Znahrávek prý vyplývá, že nezabíjel Kajínek, ale blíže neurčení muži zákona. Janýr uvedl, že se kodposlechům dostal ulidí, kteří dlouhodobě bojují za vězňovu nevinu. Tato zvěst ale skončila stejně jako všechny ostatní. Konkrétní závěr zatím neměla žádný, ale opět oživila šuškandu oKajínkovi aposílila jeho obraz mučedníka.

Erotická hysterie

Doživotního odsouzence obdivují především ženy. Stačí si vzpomenout na erotickou hysterii, kterou vyvolal záznam natočený policejní zásahovkou při jeho zadržení vroce 2000.

#nahled|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk2.jpg|V 80. letech jako výstavní mánička.#

Záběry schlíplého muže měly původně definitivně sfouknout jeho auru supermanského uprchlíka, ale stal se přesný opak.

Nahý uprchlík svypracovaným tělem, bezmocně spoutaný na posteli, udeřil na citlivou strunu něžného pohlaví. Jak praví známá historka, mnohé ženy pak Kajínka ve vězení zásobovaly svým spodním prádlem. „Na rozdíl od jiných je pan Kajínek pěknej ainteligentní muž. Jeho bych do pelíšku brala,“ nechala se slyšet jeho obdivovatelka ze severních Čech.

Splňuje představu romantického hrdiny

Podle psychologů je ale absurdní, že určitá část společnosti považuje za hrdinu člověka, který je kriminálník. „Ikdybychom přijali názor, že ony dvě vraždy Kajínek nespáchal, stále má za sebou ijiné delikty, které zněj rozhodně nedělají žádného svatouška,“ řekl psycholog Josef Bláha.

Podobný nárůst sympatií ke zločinci je ale celosvětově známý fenomén. Projevuje se zejména užen, které mohou mít problémy vmanželství nebo mají neukojené mateřské pudy. „Svou ochranitelskou aláskyplnou péči pak napnou jiným směrem, mnohdy pomýleným. Na Kajínkovi je přitahuje nejen jeho vizáž, ale také údajně nespravedlivý proces, jeho neustálá touha po svobodě ariskantní útěky zvězení. Splňuje tím představu oromantickém hrdinovi,“ míní Bláha. Jsou to podobně pomýlené emoce jako třeba takzvaný Stockholmský syndrom, kdy oběť únosu začne sympatizovat se svým únoscem, případně se do něj rovnou zamiluje.

Utekl už čtyřikrát

Kajínek se časem stal postrachem českých bachařů. Poprvé se nevrátil do příbramské věznice zvycházky, což byl jeho první útěk zvězení.

#nahled|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk3_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk3.jpg|Se svou sestrou#

Uprchnout se pokusil také vroce 1994 zvěznice vČeských Budějovicích. Ještě týž den byl ale dopaden. Vězeňská služba ho pak převezla do Valdic, jednoho znejpřísnějších žalářů vzemi. Itam se ale vroce 1996 pokusil oútěk. Po dvacetiminutovém pátrání ho ale dozorci našli na střeše jednopatrového přístavku vareálu věznice.

Po jeho konečném odsouzení na doživotí ho eskorta odvezla do Mírova, kde vroce 2000 provedl svůj nejslavnější kaskadérský kousek aúspěšně zmizel. Po 40 dnech ho policejní komando dopadlo vPraze vbytě Marie Černé.

Co se stalo 30. května 1993

Kajínka si údajně za 100 tisíc korun najal podnikatel Antonín Vlasák, aby postrašil Štefana Jandu (27), který Vlasáka vydíral kvůli dluhům. Kajínek si 30. května kolem osmé hodiny večerní počíhal pod borskou věznicí vPlzni na auto, vněmž jel Janda (27) se svými bodyguardy Juliánem (30) aVojtěchem (25) Pokošovými. Prý sám od sebe se rozhodl rovnou střílet. Do auta vypálil ze dvou pistolí nejméně dvanáct ran. Janda byl na místě mrtev, stejně tak Julián Pokoš. Vojtěch dostal čtyři zásahy, ale přežil. Podle vlastních slov ho zachránilo, že se na zemi zmítal astřelci pak došly náboje.

#nahled|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk4_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk4.jpg|Kajínek rybář#

Nejasnosti vpřípadu

* Vyšetřovatelé případu podle kritiků neodvedli stoprocentní práci. Spis je neúplný, chybějí důležité materiály, některé stránky jsou přečíslované.
* Kajínek byl odsouzen bez přímých důkazů, nebyly zajištěny otisky prstů, pachová stopa, provedena zkouška DNA, nikdy se nenašla vražedná zbraň, nebyla provedena ani žádná rekonstrukce.
* Nikdy se nevysvětlilo, jak se dostaly nábojnice do auta neporušeným okýnkem.
* Podle odborníků voblasti balistiky nemohl vraždit pouze jeden muž.
* Kajínek byl odsouzen za nájemnou vraždu, chybí však nájemce. Vlasák za tento čin nikdy nebyl odsouzen.
* Kajínek byl odsouzen na základě výpovědí tří svědků: Jaroslava Ďurčiho, Alexandra Hegedüse aVojtěcha Pokoše. První dva svou výpověď odvolali stím, že ji učinili pod nátlakem policie. Pokoš odmítl svou výpověď zopakovat před soudem.

Zbojníkova mladá léta: Bral bohatým ichudým

Ještě dávno před rokem 1989 se Kajínek čile účastnil života galerky. Živil se jako vekslák azloděj, pro policii se stával známou firmou. Vroce 1990 ho policisté chtěli předvést kvýslechu kvůli trestné činnosti, kterou údajně nespáchal. Bránil se, svou plynovou pistolí hlídku odzbrojil aujel jejím služebním autem. Když byl později dopaden, dostal poměrně tvrdý trest ve výši 11 let. Vlednu 1993 mu byla za dobré chování povolena vycházka zpříbramské věznice. Zpět se ale nevrátil. Na útěku měl spáchat osudnou dvojnásobnou vraždu.

#nahled|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk5_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/fa/npzbk5.jpg|Vypracovaným tělem se pyšnil už jako dorostenec. Vzadu uprostřed#

Kdo je kdo

Štefan Janda
Podnikatel, sportovec, svalovec. Údajně vydíral Vlasáka. Našel smrt vserpentinách pod borskou věznicí.

Antonín Vlasák
Podnikatel, který si prý najal Kajínka na postrašení svých vyděračů.

Julián Pokoš
Jandův bodyguard, starší bratr Vojtěcha. Druhá zúdajných Kajínkových obětí.

Vojtěch Pokoš
Jandův bodyguard, jako jediný přežil masakr, později korunní svědek proti Kajínkovi. Usoudu ale nevystoupil.

Jaroslav Ďurči
Prý odvezl Kajínka na místo vraždy apozději ho udal policii. Svou výpověď odvolal, prý ji učinil na nátlak policie.

Alexandr Hegedüs
Vlasákův obchodní partner, on prý zajistil Kajínkovi falešné doklady avyplatil mu 100 tisíc korun. Také on výpověď odvolal.

Marie Černá
Manželka Ludvíka Černého, jednoho zorlických vrahů, který seděl na Mírově sKajínkem. Ten ji pak po svém útěku donutil, aby ho skrývala.

Martin Vlasák
Kajínek oněm vrozhovor pro Šíp PLUS mluví jako oMartinovi V. Další zorlických vrahů. Byl to on, kdo policii přivedl na stopu uprchlíka.

Kajínkův boj se soudy

Rok 2000
říjen – Kajínek utíká zMírova
prosinec – zadržen vPraze, přemístěn do věznice ve Valdicích

Rok 2001
únor – ministr spravedlnosti Pavel Rychetský předal Nejvyššímu soudu stížnost pro mnoho nesrovnalostí vpřípadu
září – Nejvyšší soud stížnost zamítl
říjen – ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal stížnost kÚstavnímu soudu, protože Nejvyšší soud porušil ústavní právo, když neumožnil veřejné projednávání Kajínkova případu
listopad – stížnost zamítnuta stím, že ji vtomto případě může podat jen obviněný
listopad – Kajínek žádá omilost prezidenta Václava Havla
listopad – Kajínek podává stížnost kÚstavnímu soudu

Rok 2002
červenec – Ústavní soud stížnost zamítl
prosinec – ministr spravedlnosti Rychetský nedoporučil udělení milosti

Rok 2003
říjen – Kajínkův advokát se obrátil na ombudsmana, aby prověřil podezření, že soudy vyměřily jeho klientovi trest chybně
říjen – ombudsman rozhodl, že se kauzou nebude zabývat
listopad – Kajínek žádá omilost prezidenta Václava Klause

Rok 2004
leden – objevil se nový svědek, který zcely Borské věznice dvojnásobnou vraždu sledoval ajejí průběh popsal zcela jinak než je vpolicejním spisu.
leden – Kajínek žádá oobnovu procesu
květen – Krajský soud vPlzni začal jednat oobnovení soudního procesu
červenec – Pokoš odmítl vypovídat
září – soud zamítl obnovení procesu
listopad – advokáti podali stížnost proti usnesení kVrchnímu soudu

Rok 2005
únor – Vrchní soud stížnosti vyhověl
květen – opět začíná jednání ukrajského soudu, je mnohokrát odročeno

Rok 2006
březen – krajský soud opět zamítl žádost oobnovu procesu, nová svědectví prý nejsou natolik závažná
březen – Kajínek podává stížnost kVrchnímu soudu
červen – Vrchní soud stížnost zamítl
srpen – ministr spravedlnosti Pavel Němec podal kNejvyššímu soudu stížnost ve prospěch Jiřího Kajínka

Rok 2007
duben – Nejvyšší soud stížnost zamítl
listopad – Kajínkova advokátka podala stížnost až kÚstavnímu soudu
listopad – Ústavní soud ji zamítl

(tom)

Sdílej článek:

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT