Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Těžký osud Olivera Hardy: Na plátně byl samá legrace, ale ve skutečném životě...

Nevypadal jako prototyp filmového krasavce, ale někdo ty tlouštíky hrát musel.
Ve filmu The Hoosegow (1929) se potýkali s podmínkami v pracovním táboře.
Plačící Laurel, spokojený Hardy. Záběr z grotesky Men O´War (1929).
Jeho druhá manželka Myrtle Reevesová propadla závislosti na alkoholu.
Sdílej článek:

Starší bratr mu tragicky zemřel v náručí, manželka propadla alkoholu, tížily ho velké zdravotní problémy, přesto Oliver Hardy (†65) nezapomínal rozdávat radost plnými hrstmi.

Jako by mu nikdy nedošlo, jakého úspěchu dosáhl. Chodil po Hollywoodu a měl radost jako dítě, když potkal nějakou celebritu. Ukazoval na ni prstem a tetelil se blahem jako obyčejný turista. Nikdy mu nedošlo, že jsou to naopak ony zářivé celebrity, které jsou štěstím bez sebe, že potkaly jednoho z největších komiků. Oliver vždy zůstal prostým klukem z městečka Harlem v Georgii, kterému se poštěstilo živit tím, čím odmalička chtěl.

Tragédie u řeky

Jeho otec Oliver patřil mezi veterány války Severu proti Jihu. Ve výslužbě provozoval bavlníkovou plantáž a také se třikrát oženil. Jeho poslední ženou se stala Emily Norvellová, která z předešlého sňatku měla dvě děti. Sám Oliver měl rovněž dva potomky, přesto se s novomanželkou rozhodli pro další dítě. A tím se 18. ledna 1892 stal Oliver junior.

Když mu bylo 10 měsíců, jeho otec zemřel a rodina se ocitla ve velkých existenčních potížích. Matka Emily si však věděla rady. Ve městě Milledgeville otevřela hotel, který se brzy stal velmi vyhledávaným místem. Střídala se v něm řada významných umělců tehdejší doby, což malého Olivera fascinovalo. Umínil si, že bude jako oni.

Čekala ho ale dlouhá cesta plná těžkých zkoušek. Jedna z nich přišla ještě v dětství. Když se spolu se starším bratrem Samem koupali v řece Oconee, začal se sourozenec topit. Oliver, přestože byl menší a slabší, dokázal Sama z vody vytáhnout, ale bylo pozdě a bratr mu zemřel přímo v klíně.

Notorický útěkář

Jeho přesvědčení, že se stane zpěvákem nebo hercem, bylo natolik silné, že ho jakékoli vědomosti z jiných oborů nezajímaly. Ještě jako kluk utekl z domova a přidal se ke kočovné divadelní společnosti. Matka ho ale doslova za ucho přitáhla zpět domů a za trest ho poslala do přísně vedené internátní školy. Nepomohlo to, Oliver opět utekl. Emily nakonec rezignovala a poslala ho studovat uměleckou školu v Atlantě. Oliver však měl raději praxi, takže místo vysedávání v lavicích vyzpěvoval po městských kabaretech. Ze školy ani nemusel utíkat, kvůli mizerné docházce ho sami vyhodili. Když se vypařil také z armádní školy, matka nad ním zlomila hůl. Oliver se v roce 1910 vrátil do Milledgeville, kde začalo fungovat první kino. Mladík tam pracoval jako prodavač lístků, uvaděč i promítač. Po dvou letech v něm uzrálo přesvědčení, že by dokázal natáčet lepší filmy než ty, které pouštěl na plátno.

Odjel na Floridu, kde bylo jedno z tehdejších filmových center. Přivydělával si jako zpěvák v nočních klubech a doufal, že zaujme některého filmaře. Nejdříve však zaujal pianistku Madelyn Saloshinovou, kterou si v roce 1914 vzal za ženu.

Čáry a kouzla

Oliver byl vždy výrazným typem. Černé vlasy, pronikavá očka, k tomu výška 183 centimetrů a váha kolem 130 kilogramů. Není divu, že filmaři po něm rádi sáhli. Ideálně se hodil do rolí násilníků a zločinců. Brzy natáčel až 50 filmů za rok.

V roce 1915 však odhalil, že šéfové filmového studia kradou zaměstnancům peníze. Byl z toho velký skandál a firma zkrachovala. Společnosti, v nichž se točilo klikou, však tenkrát rostly jako houby po dešti, takže Oliver neměl problém sehnat novou práci. Ve 25 letech se přesunul do Los Angeles, kde začal svou ženu podvádět. Rozvedl se s ní v roce v roce 1921 a krátce poté se oženil s herečkou Myrtle Reevesovou.

Zároveň cítil, že by jeho kariéra potřebovala nový impulz. Navštívil kartářku, která mu poradila, že úspěchu dosáhne jen tehdy, když začne používat delší jméno. Do té doby byl v titulcích uvedený jako Babe Hardy. Babe znamená v angličtině děťátko nebo miláček. Říkali mu tak už v dětství, protože byl nejmladší ze všech sourozenců. Přezdívky se nezbavil ani v dospělosti. Oslovoval ho tak jeho holič, který tvrdil, že má tvář jako miminko.

Po návštěvě u vědmy ale Babe zmizel v propadlišti dějin a herec začal vystupovat pod skutečným křestním jménem. Ať už věříme na kouzla a čáry, nebo ne, od té doby se mu do života začal motat malý mužíček s vlasy jako hřebíky jménem Stan Laurel.

Poprvé se před kamerou náhodně setkali v roce 1921. Později Stan režíroval film, v němž Oliver hrál, jindy po něm narychlo vzal roli, když si vyhlášený kuchař a jedlík způsobil těžké popáleniny při pečení jehněčí kýty.

Znovu se náhodou setkali před kamerou v roce 1927 a možná by to bylo i naposledy, kdyby se na natáčení náhodou neobjevil producent Leo McCarey. Okamžitě si všiml jejich vzájemné chemie a rozhodl se z nich vytvořit komickou dvojic. Že to byl jeho životní tah, netřeba dodávat.

Trápení s manželkou

Zatímco na plátně rozdával Oliver smích plným kinosálům, v soukromí trpěl. Jeho žena stále více propadala alkoholu a nepomohla ani odvykací léčba. Nakonec byla situace tak neúnosná, že se s ní v roce 1937 rozvedl. Potřetí se oženil o tři roky později, kdy si vzal o 17 let mladší herečku Virginii Lucille Jonesovou. Ta se stala jeho múzou, pečovatelkou i andělem strážným.

Po druhé světové válce začaly Olivera i Stana sužovat vážné zdravotní problémy. Většinou šlo o infarkty nebo mrtvice. Když se uzdravil jeden, na lůžko ulehl ten druhý. Stihli tak natočit už jen jeden společný film Laurel a Hardy zdědili ostrov (1951).

V roce 1955 plánovali velký návrat na televizní obrazovku, ale k němu už nedošlo. Oliver dostal další infarkt, zároveň začal radikálně hubnout. Za rok ztratil téměř polovinu své hmotnosti. Tvrdil, že dbá na rady lékařů a snaží se o zdravý životní styl, pravda však byla jinde. Oliver podle všeho onemocněl rakovinou. Po další sérii mozkových příhod ztratil schopnost řeči a nakonec upadl do kómatu. Zemřel 7. srpna 1957.

Zdrcený Stan se jeho pohřbu neúčastnil. „Babe by to pochopil," vzkázal. Jeho památku uctil po svém. Až do své smrti v roce 1965 se před kamerou už neobjevil. Nesnesl pomyš­lení, že by hrál s někým jiným. Jeho místo bylo po Oliverově boku.

Nezapomenutelná scéna:

Co ještě nevíte

* Jeho nejoblíbenějším jídlem byl téměř kilogramový steak s bramborami smaženými v sádle, salátem a obrovským hrnkem kávy.

* V roce 1934 mu při operaci odebrali krční mandle.

* Patřil mezi náruživé kuřáky, což mu spolu s nadváhou na sklonku života velmi uškodilo.

* Dvojici Laurel a Hardy se přezdívalo různě. V Německu Dick und Doof (Tlustý a Hloupý), v Itálii Stanlio e Ollio, v Maďarsku Stan és Pan, v Brazílii O Gordo e O Magro (Tlustý a Hubený).

* Svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu získal až posmrtně v roce 1960. O rok později dostal Stan Laurel Oscara za celoživotní dílo.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 160 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA, HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI:, - poradenství pro zprostředkování zaměstnání, individuální práce s uchazeči a zaměstnavateli, návrh postupů pro zvýšení zaměstnanosti uchazeče o zaměstnání, - vypracování individuálních akčních plánů ke zvýšení možnosti uplatnění na trhu práce včetně jejich vyhodnocení, - provádění kontroly podle stanovených postupů v programu OKpráce, - zajišťování agendy pro sociální integraci obtížně umístitelných uchazečů a zájemců o zaměstnání v rámci poradenských, informačních a vzdělávacích služeb, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY:, - výborná uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), - práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, schopnost rychle se učit nové věci, - svéprávnost, výpis z RT, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY:, - platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy , - pracovní poměr na dobu určitou, po dobu dočasně nepřítomné státní zaměstnankyně (zástup za rodičovskou dovolenou, nejdéle však na dobu 3 let), HLÁSIT SE: Blažková Hana, e-mail: hana.blazkova@uradprace.cz , na uvedený e-mail zasílat motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nepozději do 27.června 2018.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - litvínov, Ke Střelnici, č.p. 167, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Blažková, .

Doprava a logistika - Řidič MKD nástup ihned 40 000 Kč

Rodinná firma se sídlem v Praze a pobočkou v Berouně přijme řidiče na MKD. Požadujeme ŘP sk. C+ E, praxi, trestní bezúhonnost, min. 1 víkend v práci. Nabízíme 40.000 Kč čistého, vyplácíme 1x týdně.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 17 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ, Kontakt: pí Tolarová Věra, e-mail: tolarova@wlastovka.cz, V případě zájmu zaslat životopis a motivační dopis na email: tolarova@wlastovka.cz, 1) Pedagogická způsobilost pro práci vychovatelky (vychovatele) dle platného znění zákona č. 563/2004 Sb., (Zákon o pedagogických pracovnících)., 2) Absolvovaný (nebo zahájený či prokazatelný zájem o zahájení studia) některý z dlouhodobých seminářů zaměřených na vzdělávání waldorfských učitelů. (Více info na http://www.iwaldorf.cz), 3) Absolvent, nebo student Akademie sociálního umění Tabor. (není podmínkou). Pracoviště: Waldorfská základní škola a mateřská škola wlaštovka karlovy vary o.p.s. - 000, Modenská, č.p. 150, 360 07 Karlovy Vary 7. Informace: Věra Tolarová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 24 810 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/-ka školní družina. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATELKA DO ŠKOLNÍ DRUŽINY, pracovní poměr na plný úvazek, nástup 27.8.2018. Požadujeme vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících. Mzdové rozpětí dle platných tarifů pro pedagogické pracovníky, od 24.810 Kč do 28.650 Kč dle délky praxe., Informace na tel. 499813073 nebo skola@4zsrf.cz. Pracoviště: Základní škola, ul. r. frimla, Rudolfa Frimla, č.p. 816, 541 01 Trutnov 1. Informace: Jitka Libřická, +420 499 813 073.


Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT