více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Zemřel otec moderního komiksu Stan Lee: Spider-Man byl nejhorší nápad ze všech!

Jako mladík snil  o velkých věcech. Nakonec je skutečně dokázal.
V armádě měl hodnost „dramatika“.
S manželkou a dcerou. Společně museli čelit velké rodinné tragédii.
V 70.letech stanul v čele komiksového impéria.
Sdílej článek:

Nebyl to režisér, ale díky němu vznikají ty největší filmové pecky současnosti. Nebyl to ani herec, přesto se objevoval ve většině popcornových hitů. Stan Lee přitom o úspěchu dlouhá léta marně snil. Tento muž, který se stal legendou světového komiksu, zemřel.

Kamera, klapka, akce! Spider-Man, Iron Man, Hulk, Fantastická čtyřka, Thor, X-Men, Wolverine, Ant-Man, Doktor Strange nebo Daredevil. I člověk nepolíbený komiksem alespoň některou z těchto postav zná. Jméno jejich stvořitele je přitom známé o už dost méně.

Chudý outsider

V roce 1922 dostali rumunští přistěhovalci Celia a Jack Lieberovi opožděný vánoční dárek – 28. prosince se jim v New Yorku narodil syn Stanley. Jack pracoval jako střihač látek, což stačilo na skromné, ale spokojené živobytí. Po sedmi letech Celia znovu otěhotněla a manželé se těšili na nový přírůstek. Vzápětí udeřila ekonomická krize a rodina začala dítě vyhlížet spíše s obavami. Jack nemohl zavadit o práci, takže když se Larry narodil, z existenčních důvodů se museli přestěhovat do nuzné čtvrti v Bronxu, kde žili ve dvou malých místnostech. „Každý dolar, který jsem na brigádách vydělal, jsem musel dávat rodičům. Byl jsem vyhublý, slabý, nešikovný na sport a spolužáci mě považovali za outsidera. Otec většinu času jen seděl doma a pročítal pracovní inzeráty. Chudák," vzpomínal Stan na středoškolská léta.

Od bídné reality utíkal ke knihám Jacka Londona, hltal případy Sherlocka Holmese a snil, že jednou bude vymýšlet vlastní dobrodružné příběhy. První spisovatelské zkušenosti získal zajímavým způsobem. Pro národní centrum léčby tuberkulózy psal nekrology.

V šestnácti letech ukončil střední školu a začal si hledat stálé zaměstnání. Pomohla mu sestřenice Jean, která byla čerstvě provdaná za majitele velkého vydavatelství Martina Goodmana. Díky její přímluvě se dostal do Timely Comics, což byla firma, která vydávala sci-fi knihy a časopisy. Šéfredaktor Joe Simon mladíka pověřoval těmi nejpodřadnějšími úkoly. Plnil kalamáře, nosil obědy, ořezával tužky. Později začal vpisovat texty do bublin v komiksech. To už se podepisoval jako Stan Lee. Po třech letech se na něj usmálo štěstí.

Rodinná tragédie

Simon dostal vyhazov po hádce s Goodmanem, který neváhal a na jeho místo dosadil devatenáctiletého Stana. Než se v nové funkci stačil rozkoukat, ozvala se armáda. Mladíka čekalo bojové nasazení na moři, ale v poslední chvíli si s ním osud zase pohrál. „Už jsem čekal na molu na odjezd, když mi někdo poklepal na rameno. Stál tam nějaký důstojník a zeptal se, jestli jsem pracoval v komiksu. Když jsem přikývl, řekl, že pro mě má práci," líčil Stan.

Skončil v armádním oddělení, které vyrábělo filmy, časopisy a reklamy pro vojenské účely. Jeho oficiální bojové zařazení znělo „dramatik". Stejnou „hodností" se v americké armádě pyšnilo jen osm dalších mužů.

Po válce se vrátil si do Timely Comics, kde vymýšlel a kreslil hororové a dobrodružné příběhy. V roce 1947 se oženil s Joan Bobockovu a o tři roky později se jim narodila dcera Joan.

V roce 1953 manžele postihla velká tragédie. Syn Jan zemřel tři dny po porodu.

Komplikovaný porod

Tehdejší komiksy byly zcela jiné než dnes. Šlo spíše o pohádky pro odrostlejší děti, superhrdinové neměli žádné negativní vlastnosti, nesžíraly je pochybnosti a také si nelezli do zelí. Poslední pravidlo koncem 50. let rozmetalo na prach konkurenční nakladatelství DC Comics, které své slavné superhrdiny spojilo do jednoho týmu pod vedením Supermana a Batmana. Nová parta se jmenovala Justice League of America a zaznamenala obrovský úspěch.

Goodman vzápětí přišel za Stanem a chtěl, aby vytvořil podobnou skupinu. V roce 1961 vznikla Fantastická čtyřka, a protože zabodovala, Stan začal vymýšlet další postavy. Ocitl se ve svém živlu a žánr komiksu od základů změnil. Udělal z něj dospělejší zábavu, superhrdinové byli vnitřně rozervaní, chybovali, měli veskrze lidské starosti a obývali skutečná města. V roce 1962 stvořil Spider-Mana, svou nejslavnější figuru. „Porod" byl ale dost komplikovaný.

Nápad na pavoučího muže dostal ve chvíli, kdy si všiml mouchy na zdi. Bylo by přece fajn mít člověka, který by uměl totéž. „Pro superhrdinu jsou zásadní jeho schopnosti a také jméno. Zvažoval jsem varianty jako Insect Man, Mosquito Man nebo Fly Man, ale nakonec se mi zalíbil Spider-Man," popsal Stan. Hned běžel za šéfem, který mu řekl, že to je nejhorší nápad, co kdy slyšel. Lidé přece pavouky nesnášejí. Nelíbila se mu ani myšlenka, že by hrdinou měl být mladík prakticky ještě v pubertě. Stan se ale nehodlal vzdát. Využil toho, že vydavatelství tenkrát chystalo poslední číslo jednoho ze svých časopisů, a propašoval do něj příběh se Spider-Manem. Asi po měsíci přiběhl šéf a volal: „Víš, jak se nám tenkrát tolik líbil ten nápad s pavoučím mužem? Tak je to opravdu velký úspěch. Hned v tom musíš pokračovat!" A tak Stan pokračoval.

V dalších letech doslova chrlil jednu komiksovou postavu za druhou a v roce 1972 se stal šéfem společnosti Marvel, která mezitím vznikla z Timely Comics. Pustil se také do boje se státními úřady a dosáhl změny v komiksovém kodexu, který do té doby zakazoval třeba zobrazování drog. Také začal ve svých příbězích reagovat na palčivé společenské otázky, nevyhýbal se rasismu nebo diskriminaci.

Marný boj a nejlepší filmy

Po celou dobu ho podporovala manželka Joan. „Když jsem byl doma, většin času jsem trávil za psacím strojem, ale ona nikdy nezačala reptat. Starala se o dceru, našeho psa a milovala zdobení domu. Každý den dělala jiné dekorace. Od té doby, co jsem začal nosit domů dostatek peněz, aby se svému koníčku mohla nerušeně věnovat, mě nechávala na pokoji. Přitom pochybuji, že kdy přečetla jediný komiks. Je to prostě úžasná žena," liboval si Stan.

Netušil, že největší porce slávy ho teprve čeká. Když koncem 70. let vtrhl do kin konkurenční Superman, chtěl přivést na velké plátno i své superhrdinské ovečky. Jenže majitelé Marvelu byli proti. Báli se, že by lidé přestali kupovat časopisy. Stan se vztekal, ale nic nezmohl. Ledy se pohnuly až na přelomu tisíciletí a od té doby vznikly už desítky filmů s komiksovou tematikou. Stan díky tomu objevil další libůstku.

Ve většině snímků si zahrál malou roli. Nezasvěcený divák si ho ani nevšimne, znalci se naopak baví tím, že se ho snaží objevit. Stanova filmografie za posledních 15 let je opravdu působivá. Objevil se v tolika trhácích, že se mu vyrovná jen málokdo.

Přes pokročilý věk nehodlal zpomalovat. Objevil ve filmech X-Men: Apokalypsa, Deadpool a Captain America: Občanská válka, nechyběl ani v posledních Avengers. Kromě toho vymýšlel nové postavy, před smrtí ještě chystal expanzi v Číně. Až do svého odchodu do komiksového nebe se těšil obdivuhodnému zdraví, jedinou výjimkou se stal rok 2012, kdy mu lékaři voperovali kardiostimulátor.

Co ještě nevíte

* S oblibou říká: „Kdybych měl nějaké superschopnosti, čímž nechci tvrdit, že je nemám, tak bych se určitě nevydal zachraňovat svět. Nejdřív by mě napadlo, jak by se z toho daly vyrazit nějaké peníze. A pak bych se bál, aby z toho nebyly problémy."

* Přezdívá se mu generalissimo.

* Vytvořil slavnou hlášku komiksových postav: S velkou silou přichází velká odpovědnost.

* Jeho bratr Larry se uchytil v komiksové branži.

* Nejlepší kamarádkou jeho dcery byla Lorna Luftová, dcera známé herečky Judy Garlandové.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena
Cestovní ruch a hotelnictví - Recepční 20 000 Kč Hotel v Praze hledá recepčního, znalost ČJ, AJ, znalost práce na PC. Možno i důchodce. Plat 20.000 Kč/měsíčně. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 500 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAKÁZKOVÁ VÝROBA S PLASTY? , ČISTÉ PROSTŘEDÍ?, INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP?, POKUD TOHLE CHCEŠ -> PŘIDEJ SE K NÁM!, , SKLADNÍK, , UCT Fluid Delivery Solutions s.r.o. je výrobcem technologických zařízení pro polovodičový průmysl se sídlem v Liberci., , CO U NÁS BUDEŠ DĚLAT?, -provádět a zajišťovat příjem i výdej materiálu, -spolupracovat při expedicích, -vystavovat příslušné dokumenty , , JSI TO PRÁVĚ TY, KOHO HLEDÁME?, -vyučen , -pokud máš zkušenost s vystavováním skladových dokladů, máš výhodu, -měl bys umět uživatelsky s PC – praxe s používáním SW pro skladové hospodářství velkou výhodou, -musíš být aktivním řidičem sk. B (možnost služebních cest), -musíš mít oprávnění k VZV (propadlé obnovíme), -pokud jsi pozitivní člověk, který je spolehlivý, zodpovědný, flexibilní, pak máš skoro vyhráno., , CO NABÍZÍME ZROVNA TOBĚ?, -individuální přístup, -DENNÍ 12TKY (krátký + dlouhý týden) , -rodinný charakter firmy se zakázkovou výrobou, -spolupráci s moderními technologiemi a odborníky ve svém oboru, -zohledníme Tvé zkušenosti atraktivními benefity-stravenky, příspěvek na dopravu pro mimo liberecké, osobní volno navíc, jazykové vzdělávání, Multisport karta, Benefitka, permanentky na hokej, fotbal, iQLANDII, ZOO, občerstvení na pracovišti, firemní akce, rodinné benefity, , MÍSTO VÝKONU PRÁCE:Liberec, DATUM NÁSTUPU:Vždy se doho. Pracoviště: Uct fluid delivery solutions s.r.o.-002, Partyzánská, č.p. 601, 460 01 Liberec 1. Informace: Zuzana Novotná, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Příjmový skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Živnostenská č.p. 858, 561 51 Letohrad, POŽADUJEME:, - vysoké pracovní nasazení, odpovědnost, samostatnost, spolehlivost, komunikativnost, flexibilitu, pozitivní přístup k práci, - práci s fyzickou zátěží a v kolektivu, NABÍZÍME:, - Náborový příspěvek 20.000 Kč, - Týden dovolené navíc, - Stravenky za každou odpracovanou směnu, - Příspěvek na dopravu, - Čtvrtletní odměna za odpracovaný fond, - Příspěvek na penzijní fond, - perspektivní a stabilní zaměstnání v potravinářské společnosti zabývající se výrobou baget, sendvičů a hotových jídel (BAPA s.r.o. je dceřinou společností holdingu Hamé, s.r.o.), - možnost pracovního růstu, - nástup dle dohody , Své životopisy zasílejte na personalni@bapa.cz s uvedením v předmětu "Příjmový skladník".. Pracoviště: Bapa s.r.o., Živnostenská, č.p. 858, 561 51 Letohrad. Informace: Magdaléna Foglová, +420 465 620 015.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT