Šip.deník.cz

Paušální daň: Možnost přihlášení do systému je téměř u konce. Komu se vyplatí?

Živnostníci, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun, mají poslední možnost přihlásit se pro rok 2021 do systému paušální daně. Času však není nazbyt. Období pro přihlášení totiž končí 11. ledna. Komu se zařazení do systému vyplatí a kolik ušetří?

1 / 9
Daňové přiznání

Osoby samostatně výdělečně činné mají možnost se přihlásit do systému paušální daně, díky čemuž mohou ušetřit tisíce korun. Ne každému se však registrace vyplatí. Princip paušální daně spočívá v tom, že OSVČ každý měsíc platí jeden paušální poplatek, který zahrnuje jak zdravotní pojištění, tak sociální pojištění a daň z příjmu. Informoval o tom web kurzy.cz.

Ve finále to znamená hlavně méně „papírování”, neboť daná OSVČ bude komunikovat jen s jedním úřadem, a to s úřadem finančním. Stejně tak nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Pro koho je systém paušální daně vhodný?

Živnostníci mají poslední možnost registrace do systému paušální daně

penízeZdroj: Profimedia

Registrace v systému paušální daně se například nevyplatí řemeslníkům a zemědělcům, kteří uplatňují výdajový paušál ve výši osmdesáti procent. Z těch živnostníků, kteří uplatňují paušál ve výši šedesáti procent, se pak registrace vyplatí hlavně v případě, že mají vyšší příjmy a zároveň nemají děti a manželku.

Nejvýhodněji z toho vyjdou ti podnikatelé, kteří uplatňují výdajový paušál ve výši 40 %. Pro představu například živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun by díky přechodu na paušální daň mohl ušetřit na odvodech státu 7 001 korun měsíčně, takže 84 012 korun ročně.

Ne každému se však systém vyplatí

penízeZdroj: winto

Vše má ale svá úskalí. V případě, že se totiž poplatník rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, ztrácí možnost uplatnit například slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku a slavu na invaliditu. 

Stejně tak nemůže uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Je tedy na každé OSVČ, aby si řádně propočítala, zda se jí přechod na paušální daň skutečně vyplatí.

Systém má své výhody i nevýhody 

Pro peníze všechnoZdroj: Shutterstock

Nevyplatí se například zemědělcům

Zemědělec - farmář - orbaZdroj: SZŠ a SOŠ, Česká Lípa, příspěvková organizace

Je na každném, aby se rozmyslel, zda se mu registrace vyplatí

práceZdroj: winto

Sdílej článek:

Doporučené články

Akční letáky

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů