více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

PAVEL: Klíště ze mě udělalo invalidu

Sdílej článek:

Do padesátky byl tento činorodý muž doslova hyperaktivní. Od mládí sportoval, trampoval, hrál na kytaru, cestoval po světě, řídil několik firem a sdružení. S tím vším byl ale konec, když mu zdánlivě nevinné přisátí malého parazita způsobilo klíšťovou encefalitidu. Ochrnul a dva roky trvalo, než se jeho zdravotní stav relativně stabilizoval.

Kdyby se inženýr Pavel Pytner (67) nepotkal s infikovaným klíštětem, asi by jeho život dál běžel na plné obrátky. „Neměl jsem důvod se šetřit, od mládí jsem sportoval, dělal gymnastiku, provozoval atletiku, trampoval. A hlavně – vždycky jsem miloval přírodu. Kolik klíšťat jsem jen chytil při toulkách v brdských lesích při houbaření, to bych jen těžko spočítal,“ začíná své vyprávění muž, který se dnes pohybuje jen s pomocí hůlky.

Lituji, že jsem to neudělal

Jako dlouholetý specialista na počítačovou a kancelářskou techniku se pan Pavel dostal v roce 1994 služebně na pracoviště, kde se o klíšťatech povinně hovořilo každý den – na pražskou hygienickou stanici.

„V tu dobu jsem pro ně pracoval na dodávce kopírovacích zařízení. Tam jsem slyšel, co všechno dokáže infikované klíště způsobit, a tak jsem se nechal zviklat a rozhodl se pro očkování,“ pokračuje muž, který se i přes počáteční pochybnosti a zvažování nakonec na vakcinaci u hygieniků objednal. „Jenže všechno dopadlo úplně jinak a já dodnes lituji, že jsem tam nedošel. Prostě jsem si nenašel ten potřebný čas.“

#nahled|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste4_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste4.jpg|Pan Pavel umí krásně hrát na kytaru. I proto je mezi přáteli z osady oblíben.#

Parazit se zabydlel na zádech

S příchodem jara se inženýr Pytner rychle vrátil ke svým přírodním koníčkům a jedna z jeho prvních víkendových cest vedla na Orlík. „Vzal jsem vnuka Filipa, věrného psího společníka Piráta a hurá do lesa na houby. Byl červen, cítil jsem se skvěle a vůbec jsem netušil, že si vedle plného košíku nesu z lesa i maličké klíště. Na zádech jsem ho neviděl a až po týdnu jsem ho objevil díky kolegovi v práci.“

Ani v téhle chvíli nedostal inženýr Pytner žádné varování. Suché klíště mu spolupracovník odstranil, místo vpichu bylo klidné, nesvědilo, žádný flek se neobjevil, a tak se sportovně založený muž logicky domníval, že bude všechno jako vždycky – v pořádku. Asi týden to tak i vypadalo.

Zimnice a čtyřicítky

Už po dalším víkendovém návratu se ale pan Pavel přestal cítit dobře. „Bylo vedro, přijel jsem z chaty v neděli večer a už o půlnoci jsme poprvé volali pohotovost. Měl jsem zimnici a na teploměru 40 °C,“ líčí své tehdejší příznaky. Lékař z pohotovosti předepsal lék proti horečce a pacientovi se druhý den trochu ulevilo. „Ráno mi nebylo nic, a tak jsem to tipoval na přehřátí ze slunce,“ krčí rameny pan Pytner. Ostatně tak to prý tenkrát konstatoval i přivolaný lékař. Jenomže v dalších dnech se noční horečky vrátily a opakovaly.

„Když ke mně opět vyjela ‚rychlá‘ a její lékař zahlédl mé lovecké trofeje na stěně, vypustil památnou větu, na kterou nikdy nezapomenu. Řekl: Á, pán si jezdil po lovech, až ho udolalo blbé klíště z Brd, a odeslal mě na infekční kliniku pražské Bulovky.“ Pak už si muž příliš nepamatuje. Až následně se dozvěděl, že lumbální punkce potvrdila obávanou diagnózu – klíšťovou encefalitidu. Na několik dnů se ocitl ve vážném stavu, částečně v bezvědomí.

Odstrašující případ

Po několika týdnech se infekce v těle postarala o postupné selhávání končetin. „Ruce jsem měl celé rozpíchané a neovládal jsem nohy, ani levou ruku. Břišní svaly vypovídaly službu jeden po druhém, a to už jsem se začal bát,“ vzpomíná s odstupem času. Přestože za vydatné podpory celé rodiny a přátel na klinice strávil čtyři měsíce, dnes vzpomíná na svůj pobyt s vděčností.

„Hýbu se hlavně díky trpělivé péči lékařů – profesora Havlíka, paní doktorky Roháčové a rehabilitační sestry Jarmily, té nikdy nepřestanu děkovat za to, jak mě znovu učila chodit a pohybovat rukama. To byl základ, který pak ‚dotahovali‘ další odborníci v Kladrubech, Třeboni a Jánských Lázních,“ konstatuje inženýr Pytner a přitom jaksi zapomíná, že se o své zdraví musel přičinit i on sám.

„Kdo mi pomohl vydržet? Nejen moji nejbližší, ale také kamarádi a známí z různých táborových osad, kterých mám spousty. Tenkrát jsem byl živá a dost tragická reklama na očkování. Vzpomínám, že se po návštěvě u mě v nemocnici nechali očkovat chataři z Orlíku, kamarádi z Večerky, osada Marka Čermáka Paběrky – určitě více než stovka známých,“ vypočítává muž, který ani po více než 16 letech není ze všech zdravotních trablů venku.

#nahled|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste2_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste2.jpg|S přáteli v osadě Večerka, kterou Pavel Pytner spoluzakládal.#

Berle, na kterých se pohyboval plné dva roky, už ale naštěstí nahradila elegantní vycházková hůlka a dvacet kilo, které zhubl během několika týdnů v nemocnici, kdy vůbec nepřijímal potravu, už prý také dávno nabral zpět.

Ani si moc nestěžuje, spíš jen konstatuje „Snažím se být činorodý jako dřív, neskučím. Mojí zálibou je nyní cyklistika, se ženou a partou kamarádů vyrážíme po řekách Francie nebo Holandska, někde se zastavíme a projedeme na kole blízké okolí. Teď jsem od rodiny dostal nové motokolo, už se těším, až ho vyzkouším,“ zapózuje s bicyklem, ačkoli se prý jinak focení vyhýbá.

„I na chatě pracuji rád, i když mám řadu pohybových omezení. Ale říkám, všechno špatné je i pro něco dobré. Poznal jsem například mnoho lidí z jiných oblastí života,“ přemítá pan Pytner a má na mysli hlavně zdravotníky.

Teď se prý nově začíná ozývat páteř, ani to ale muže nerozhází: „Nechci sedět a jíst prášky, ty život nevy-lepší. Prostě dělám to, na co mi síly stačí, a zatím to jde.“

#nahled|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste6_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste6.jpg|Na skládacím motokole plánuje pan Pavel letní cesty.#

V Česku pozor!

Území naší republiky patří mezi ta s největším výskytem infikovaných klíšťat a jejich počet stále stoupá. Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit nejen přenosem viru přímo od klíštěte, ale také z tepelně nezpracovaného mléka nakaženého zvířete. Onemocnění má v první fázi podobné příznaky jako chřipka a stejně jako ona může být v některých případech i smrtelné. Více na www.pozorkliste.cz.


Mýty o klíšťatech

Klíšťata na lidi číhají na stromech
Klíšťata sedí na stéblech trávy a v nízkém porostu ve výšce do jednoho metru, kde čekají na kolemjdoucího teplokrevného živočicha (zvíře nebo člověk). Larvy klíšťat jsou jen ve výšce hlodavce, nymfy už výše, proto je často najdeme na psech.

Klíšťata žijí pouze v lese
Žijí sice hlavně v listnatých a smíšených lesích, na jejich okraji, v křovinách, ale také na louce a v posledních letech velmi často i v městském parku, na zahrádce u domu, všude tam, kde je tráva vyšší než 20 cm. K životu potřebují vlhkost, takže se hojně vyskytují i na březích vodních toků a ploch. Statistiky uvádějí, že se 90 % nakažených lidí věnovalo v době kontaktu s klíštětem zahrádkaření, kempování nebo pěší turistice.

Klíště jde většinou na lidi se sladkou krví
Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Traduje se, že pot mění složení po požití piva a česneku a jeho pach pak klíště odpuzuje, ale žádné výzkumy to nepotvrdily. Odpuzuje je pach repelentů, ale jelikož časem vyprchá, ochrana není trvalá.

Klíšťata nejdou na světlé oblečení
Barva oblečení nemá žádný význam, ale na světlém oblečení klíště spíše zahlédnete a můžete ho rychleji odstranit. Klíšťata se hůře zachycují na hladký materiál a špatně po něm šplhají. Nejvhodnějším oblečením do přírody proto jsou dlouhé světlé kalhoty, nejlépe s gumou přes kotníkovou botu nebo s nohavicemi zastr-čenými do ponožek.

Nejvíce klíšťat se vyskytuje uprostřed léta
Při extrémně vysokých teplotách chybí vlhkost, a tak se schovávají pod zem. Největší výskyt je na jaře – březen, duben, květen a červen a od září do zimy, dokud nepřijdou mrazy.

#nahled|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste7_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/44/pribeh_kliste7.jpg|Klíště. Ilustrační foto#

Klíště nejlépe odstraníme mastnotou a točením proti směru hodinových ručiček
Výzkumy ukázaly, že klíště dušené třeba kapkou oleje nebo krému do místa přisátí vyvrhne obsah trávicího traktu, a pokud je nakažené, dostane se do naší krve ještě více virů. Klíště se má odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštěmi kývavými pohyby. Po odstranění ihned místo pečlivě vydezinfikujte.

Pokud se při odstraňování klíště přetrhne, hrozí nákaza
Nákaza probíhá okamžitě, jakmile klíště začne sát krev a zároveň vypouští sliny do našeho organismu. V kusadlech nákaza není. Pokud zůstanou po odstranění klíštěte v kůži, tělo se s nimi vypořádá stejně jako s třískou.

Jakmile se nakazím, je nutné nasadit antibiotika
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění a antibiotika na viry nepůsobí. Na virové onemocnění neexistuje léčba, léčí se pak pouze příznaky nemoci.

Očkovat lze pouze v zimě
Očkování je možné kdykoliv během roku, liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou, kdy se v létě zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě je to 1 až 3 měsíce. Nejpoužívanější vakcína má 99% účinnost s více než 30letou prověřenou praxí. Na lékařský předpis ji získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Vše o ní i o slevách, které poskytují některé zdravotní pojišťovny, se dozvíte na www.pozorkliste.cz.

Očkování má nežádoucí účinky a je drahé
Podle nejnovějších klinických studií k žádným závažným nežádoucím účinkům po očkování nedochází, ně-kteří lidé uvádějí malou bolest v místě vpichu, někdy otok, což během několika dnů odezní. Cena za jednu dávku včetně aplikace se pohybuje v rozmezí 550–700 Kč.

Když člověk chytne klíště mezi jednotlivými dávkami očkování, onemocní a průběh nemoci to mnohem zhorší.
Po očkování první dávkou se postupně začínají tvořit protilátky, nicméně téměř 100% ochrana nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce. Pokud v mezidobí chytíte infikované klíště, rozhodně to nezpůsobí zhoršení prů-běhu onemocnění. Po třetí dávce pak ochrana trvá po dobu 3–5 let.

Po očkování na mě klíšťata nepůjdou a vakcína mě ochrání před všemi nemocemi, které přenášejí.
Na lymskou borreliózu očkovací látka ještě neexistuje. Očkování nezabrání ani tomu, aby se na vás klíště nepřisálo.

Vladislava Tomanová

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 40 000 Kč Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zubní lékař/ka - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Vyšší Brod. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný nebo zkrácený, nástup od 1.6.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 40.000,-- Kč hrubého za plný úvazek a mzda od 20.000,-- Kč hrubého za zkrácený úvazek. Požadujeme: předepsané vzdělání, odbornost, spolehlivost. Jedná se o práci s nejmodernějšími technologickými postupy a vybavením. Komunikace v německém jazyce výhodou. Zaměstnanecké výhody: možnost ubytování (byt v RD), příspěvek na stravování. Kontakt: Hötzenegger Věra, tel.: 380 746 276 (denně od 8:00 hod. - 15:00 hod., pátek od 8:00 hod. - 14:00 hod.), e-mail: recepce@zahnpraxis.cz, osobně: Náměstí č.p. 65, 382 73 Vyšší Brod (dle předchozí tel. domluvy). Ověřeno 14.12.2018.. Pracoviště: Dental klinik s.r.o., Náměstí, č.p. 65, 382 73 Vyšší Brod. Informace: Věra Hötzenegger, +420 380 746 276. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 21 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost německého jazyka výhodou..... Pracoviště: Schätzle shoes cz, s. r. o. - sídlo, tř. Tomáše Bati, č.p. 1721, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Radek Čabla, +420 602 705 730. Obchod - Obchod Obchodní referent 28 000 Kč Obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: ÚSO s maturitou. Kalkulace, nabídky (Excel, Word), zajištění realizací (objednávky, kupní smlouvy, smlouvy o dílo, kontola a předání díla). Nástupní mzda od 28.000 Kč. Základní technické zkušenosti a úvaha ve stavebnictví nebo obchodu výhodou (zaučíme). Flexibilita, samostatnost i kolektivní spoluúčast. Řidičský průkaz skupiny B výhodou. Znalost jazyků nerozhoduje. Pracoviště: Tiskařská ulice, Praha 10-Malešice. Dlouhodobá spolupráce.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT