Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT

Pavla Valičková: Vím, že brzy umřu, ale nedám se lacino.

Sdílej článek:

Mladá žena z Příbrami se vloni na jaře dozvěděla drsnou pravdu. Lékaři u ní diagnostikovali adenokarcinom žaludku III. stupně a dali jí rok života. Většinu z nás by to položilo. Ne však Pavlu Valičkovou, která se po prvotním šoku rozhodla s nemocí bojovat. Dnes už „hraje přesčas“ a na vlastním webu dodává sílu podobně postiženým lidem.

Po první chemoterapii

Má optimismu na rozdávání. Kde ho Pavla bere, se raději neptám. Jen málokdo s její diagnózou a výhledy do budoucna by se tak nakažlivě smál a jako ona sršel radostí ze života. Pavla je prostě úžasná. Přesto jí vloni v květnu, kdy se poprvé dozvěděla hrozný ortel, do smíchu nebylo.

„Domnívala jsem se, že mé večerní zvracení jsou jen dozvuky starostí s podnikáním, které jsem musela kvůli krizi ukončit. Věřte, že to byl obrovský šok. Všechna vyšetření, ať už rozbory krve nebo biopsie, byla do té doby v pořádku,“ kroutí hlavou mladá žena. O to víc to prý „schytala“ její maminka, která tehdy Pavlu doprovázela do nemocnice v Motole. „S nádorovým onemocněním dítěte se asi nelze nikdy smířit. A co já? Byla jsem šťastně vdaná, právě jsme s manželem Richardem (26) plánovali děti a najednou zjistím, že mám v sobě tuhle mrchu,“ pokrčí rameny Pavla.

To přežijete, řekl doktor, a já poslechla

Od malička byla sportovní typ a velká pohodářka, nekouřila, nedrogovala, jedla zdravě a tolik oblíbeným smaženým jídlům se zcela vyhýbala. Nemoc proto nevnímala jako trest za hříchy mládí a byla odhodlaná nevzdat se jí tak snadno. Ohromně jí pomohly poslední tři roky, kdy těžce pracovala na svém osobním rozvoji – vystudovala totiž magisterský obor andragogiky (vědy zabývající se výchovou a vzděláváním dospělých – pozn. red.) a hledala v sobě vlastní metodu vzdoru.

#nahled|https://g.denik.cz/56/30/uans1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/30/uans1.jpg|Jarní výlet do Holašovic#

„Rozhodla jsem se, že budu své chorobě čelit tím, že ji do hloubky poznám a pak vytvořím webové stránky, které budou pomáhat nejen mně, ale hlavně ostatním lidem, kteří se už s rakovinou měli možnost seznámit. A to nejsou jen nemocní, ale i jejich rodinní příslušníci, kolegové v práci. A myslela jsem i na profesionály ve zdravotnictví, onkology, zdravotní sestry a ošetřovatele,“ vysvětluje Pavla své tehdejší motivy.

#nahled|https://g.denik.cz/56/30/uans2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/30/uans2.jpg|Pavla má svůj web, kde pomáhá stejně postiženým lidem.#

Začala tím, že si všechny své pocity, zážitky a zkušenosti zaznamenávala do deníku. První zápis je z motolské nemocnice, kam se v květnu 2009 vydala na plánovanou operaci žaludku. „Vytvořila jsem si takovou nemocniční prezentaci. Shromáždila jsem všechna fakta, statistiky, operační postupy a s lékaři se o všem bavila. Byli mimořádně vstřícní, ale mezi všemi vynikal chirurg Jiří Pročke, kterému vděčím za mnohé,“ usměje se mladá žena.

Ani v nejčernějších scénářích si ale nepředstavovala, že se v jejím břiše odehraje takové drama: „Když mě lékaři otevřeli, zjistili, že nádor zachvátil žaludek zvenčí a že se zabydlel už i v pobřišnici, na slinivce a strukturách uvnitř břišní dutiny.“ Kvůli metastázám měli lékaři pouze jednu možnost – udělat bypass, jakýsi „obchvat“ žaludku, a břicho zase zašít. „Jakmile jsem se probrala z narkózy, doktoři mi oznámili, že další léčba bude mít podobu chemoterapie, aby se ložisko nádorů zmenšilo. V tu chvíli bych málem ztratila humor. Naštěstí mi doktor Pročke řekl v pravou chvíli větu, která mě zase zvedla nahoru. Pravil: O vás se nebojím, to přežijete,“ vzpomíná si jinak dost vzdorovitá ženská na moment, kdy se rozhodla poslechnout na slovo.

#nahled|https://g.denik.cz/56/30/uans3_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/30/uans3.jpg|Po první chemoterapii#

Uposlechla i kamarádku, která jí poradila, aby si nechala odebrat a oplodnit vajíčko, které pak může zamražené počkat, až se jeho máma uzdraví. „Povedlo se, sice jen jedno, ale je tam!“ psala si tehdy do bloku šťastná pacientka.

Chemoterapii už moje tělo nesnese

Potom Pavla dostala port pod pravé rameno a jeho prostřednictvím putovala do jejího těla první dávka chemického preparátu. „V té době mi hodně pomáhalo psaní. Rodina mi do špitálu přinesla notebook a já mu, stejně jako předtím svému deníčku, svěřovala úplně všechno. Z těchto zápisů jsem pak vytvořila webové stránky, aby si mé pocity a myšlenky mohli číst i lidé venku,“ vzpomíná Pavla. Pro mnohé se stala symbolem naděje a sama z diskusí na blogu čerpala mnoho sil. „Nejdřív to byli moji známí, kdo psali, že musím vydržet. Pak ale přibývali další a další, úplně cizí lidé, a všichni mě povzbuzovali. Dnes si píšu i se sestřičkami a onkology. Obrovsky mi to pomáhá,“ svěřila se žena.

#nahled|https://g.denik.cz/56/30/uans4_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/30/uans4.jpg|Pavla s bratrem dnes#

A přestože je většinou samá legrace, jsou chvíle, kdy opravdu zvážní. „Vím, že jsem opravdu hodně nemocná. Teď jsem musela dokonce přerušit už třetí chemoterapii, protože je mi po ní hrozně špatně,“ přiznala Pavla jen nerada s tím, že už ta druhá byla velmi drastická. „Tělo už tu chemii prostě nechce. A já zase nechci čekat na smrt s rukama v klíně. Jsem sice smířená se svým osudem, ale dokud to půjde, chci se radovat a dělat věci tak, jak jsem byla zvyklá,“ říká krátkovlasá brunetka.

Nejvíc ji prý mrzí, že kvůli bílkovinám nemůže jít na tzv. biologickou léčbu, a tak dál hledá všechny možné informace a alternativní způsoby léčby, které by zvýšily její šance v boji s rakovinou. „Teď se chystám na další očistnou kúru podle Brandon Bays, která mi pomůže odblokovat se na emocionální úrovni. Už jednou mi to pomohlo,“ usměje se Pavla.

Mluvit s manželem o smrti mě ubíjí

Její manžel, který pracuje u policie, byl v době naší návštěvy ve službě, ale z Pavlina vyprávění jsem pochopila, že je své ženě obrovskou oporou. Oba vědí, že Pavle nezbývá mnoho času, ale mluvit o smrti a okamžiku, kdy se budou muset navždy rozloučit, je pro ně příliš bolestivé. „Nejednou jsme se bavili o tom, jaké to bude, až si pro mě zubatá přijde, ale strašně mě to ubíjí, protože z toho nakonec oba skončíme v objetí a jen pláčeme,“ přiznala smutně Pavla.

#nahled|https://g.denik.cz/56/30/uans5_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/30/uans5.jpg|S maminkou#

Na věci, které přijdou po její smrti, se nepřipravuje. Stále bojuje svou válku s nemocí a nevzdává se naděje, že ji překoná. „Hlavní je, že můžu jíst, nemám bolesti, nezvracím a žiju!“ podotkla.

A jak žije? Jako každý jiný invalidní důchodce. Díky tomu, že několik let úspěšně podnikala, má pěkně zařízený byt na sídlišti za městem. „Na rozhazování ale nemám,“ pokrčila rameny Pavla. Svůj den tráví tím, že se stará o psa, se kterým absolvuje vycházky a výcvik, a když má manžel volno, chodí spolu do přírody nebo posedět s kamarády. „Snažila jsem se i v době nemoci najít zaměstnání v personálním poradenství pro jeden obchodní řetězec, a konkurzem jsem prošla až do nejužšího výběru, před cílem jsem ale dostala stopku,“ mávne rukou žena.

#nahled|https://g.denik.cz/56/30/uans6_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/30/uans6.jpg|Svatební snímeček#

Velkou část dne jí zabere práce na internetu – sama se stará o svou webovku, odpovídá všem lidem, kteří jí napíšou, a když může, radí. „Když mám trochu volna a nejsem zrovna u lékaře, chodím na preventivní akce sdružení Onkomaják,“ doplnila Pavla.

Maminka: Sedět v koutě je nanic

„Já Pavle ve všem fandím, jsme k sobě otevřené a její šance známe obě. A tak jsem s ní, kdykoli mě potřebuje. Vždycky jsem ji vedla k tomu, aby bojovala a byla úspěšná. Sedět v koutě je nanic,“ řekla nám statečná Pavlina maminka Blanka (54) a se špatně skrývaným obdivem pozorovala svou dceru, jak vedla v terénu svého ročního stafordšírského bulteriéra Caesara k disciplíně. I já musela uznat, že ji poslouchal na slovo.

#nahled|https://g.denik.cz/56/30/uans7_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/30/uans7.jpg|Fotografie z dětství. Pavla,vlevo, s mladším bratrem Michalem.#

„Víte, když si píšeme s holkama se stejnou diagnózou, vzájemně se podporujeme. Všechny víme, že podle statistik se pětiletého přežití dočká jen pět procent ze všech nemocných žen a většina pacientů do roka umírá,“ vyhrkne na nás ještě zadýchaná Pavla strohá čísla zdravotních statistik. „Ale než lkát nad bezmocností, to si raději naplánuju rodinnou dovolenou s báječným manželem, našima i bratrem Michalem (je o tři roky mladší než Pavla, pozn. red.). Budeme pohromadě a v naději, že nám to takhle vydrží co nejdýl,“ rozzáří se Pavla. Řekněte, kdo by to téhle statečné ženské nepřál?

Jak častá je to nemoc?

Karcinom žaludku je ve světě jedním z nejčastějších onemocnění. Ročně je zaznamenáno 700 000 nových případů. Zhruba 95 % pacientů chorobě do roka podlehne.

Srovnání se světem Česká republika se řadí na 36. místo s počtem 22 případů na 100 tisíc obyvatel (muži). V počtu hlášených onemocnění žen jde o 30. místo s počtem 15 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

VLADISLAVA TOMANOVÁ

Sdílej článek:

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT