Šíp.deník.cz

Pejsci v útulcích: Proč nás nikdo nechce!?

Monika Kolková, provozovatelka psího útulku Lesan v Kralupech nad Vltavou.
Monika Kolková, provozovatelka psího útulku Lesan v Kralupech nad Vltavou.
Zdroj: Šíp/Miroslav Rendl
Sdílej článek:

V českých psích útulcích žijí desítky psů, o které nemá nikdo zájem. Zatímco většina psů odchází k novým majitelům do čtrnácti dnů či do měsíce, o tu smutnou hrstku chlupáčů neprojevil nikdo zájem už dlouhá léta. Za sedmi opuštěnými pejsky v psích útulcích jsme se vypravili. Nikomu neublížili a přesto jsou odsouzení k doživotí. Proč?

Kralupy nad Vltavou/Praha – Naše kroky směřovaly do dvou zařízení pro pobyt psů. Nejprve do malého městského útulku Lesan v Kralupech nad Vltavou, který provozuje Monika Kolková. Následně jsme se vypravili do velkého psího zařízení městské policie v Praze – Troji, jehož vedoucím je Václav Steinbauer.

„Většinou psům tento doživotní úděl přivodili zlí lidé, kteří jim špatným chováním a týráním nadělali jizvy na duši a trvá pak předlouho, než si je zvířátka vyléčí. Někdy se to za čas podaří, jindy se to už nepovede vůbec,“ vysvětlila nám Kolková. „V útulcích pak obvykle zestárnou, bojí se lidí, těžko se přizpůsobují a jsou málo komunikativní. Vyžadují mnoho péče a ne každý je ochoten a schopen jim ji dát,“ přiznala smutně provozovatelka kralupského zařízení.

Steinbauer z pražského útulku je ale přesvědčen, že mnozí z těchto pejsků by v útulcích do smrti zůstat nemuseli. „Při dobré péči a trpělivosti by se mohli stát zejména pro starší lidi dobrými čtyřnohými přáteli a mohli by s nimi prožít ještě pěkné chvíle,“ věří.
Co myslíte, najdou si k sobě dobří lidé a opuštění pejsci k sobě cestu?

Pejsci z útulku Lesan v Kralupech nad Vltavou

1. Alida, fenka, kříženec, 7 let

Byla odebrána chovatelce, která měla doma v chatrči v příšerných podmínkách 140 psů a jejich chov nezvládala. Fenka, která u ní trpěla i hlady, se bála lidí a neuměla s nimi ani komunikovat. V útulku je rok, za tu dobu si zvykla a už opatrně přijde i k cizím lidem. Výborně se snáší s ostatními psy.
V útulku od roku 2008

2. Dan, pes, německý ovčák, 9 let

Majitel ho jako štěně celý jeho první rok života přivazoval a bil klackem i železnou tyčí, nechal ho hladovět, a tak mu byl Dan pro týrání odebrán. Pejsek se dodnes bojí lidí a teprve po hodně dlouhé době si zvykl alespoň na ty v útulku, který se mu za osm let stal jedinou jistotou a domovem.
V útulku od roku 2001

3. Bojar, pes, belgický ovčák, 8 let

Do útulku, kde je přes rok, ho jako nalezence přivezla vyhublého a zanedbaného městská policie. Majitel ho týral. Zpočátku se bál lidí, nekomunikoval a nechtěl žrát, nakonec si ale díky každodenní trpělivé chovatelské péči Martina Haugeho, který pro útulek tvoří internetové stránky, na prostředí zvykl.
V útulku od roku 2007

Pejsci z městského útulku v Praze – Troji

#nahled|https://g.denik.cz/56/d9/psi8_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/d9/psi8.jpg|Václav Steinbauer, vedoucí psího útulku v Praze – Troji. #

4. Sam, pes, kříženec, 9 let

Byl nalezen v Bohnicích v srpnu 2007, kde údajně pobíhal asi pět dní po ulici. Po přijetí měl tendenci přelézat ploty. Dnes je velmi klidný, hodný, a chodí v pohodě i na vodítku. Byl by dobrým společníkem pro starší majitele v bytě i v rodinném domku.
V útulku od roku 2007

5. Rony, pes, kříženec baseta, 7 let

Nalezen v srpnu 2007 v Motole. Chvíli byl u náhradního majitele, který ho ale v prosinci téhož roku vrátil do útulku s odůvodněním, že Rony nezvládá být doma sám. Je trochu tvrdohlavý, nezapře plemeno baseta, ale jinak je hodný k lidem i zvířatům. Má rád společnost.
V útulku od roku 2007

6. Rony, pes, německý ovčák, 12 let

Nalezen v listopadu loňského roku v Praze 6. Je velmi přátelský, hodný, klidný, mazlivý, ale na svůj věk stále aktivní a dobře hlídá. Trochu hůře slyší. Byl by dobrým čtyřnohým přítelem a společníkem pro starší majitele v rodinném domku se zahradou.
V útulku od roku 2008

7. Brit, pes, kříženec dobrmana, 7 let

Nalezen v červnu minulého roku v Čimickém háji. Výborně by se hodil ke starším majitelům v bytě i v rodinném domku se zahradou, protože miluje pohyb. Je kastrovaný a byl operován na kýlu.
V útulku od roku 2008

Máte o některého pejska zájem? Kontaktujte psí útulek Lesan v Kralupech nad Vltavou na telefonu 775 105 275 nebo útulek v Praze – Troji na čísle 233 554 242.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů