Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Prasečí chřipka: Hra o zisk nebo biologická zbraň?

Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Kde se vzal virus AH1N1 a proč je kolem něho takový rozruch? Prasečí chřipka zburcovala celý svět. Od 18. března, kdy se v Mexiku objevili první nakažení, bylo ze všech kontinentů nahlášeno více než 6100 potvrzených obětí. A zatímco AIDS ročně zahubí 3 miliony a rakovina 8 milionů lidí, mezi obyvateli se – kvůli každodenním zprávám v médiích o nových případech a úmrtích – více než pandemie prasečí chřipky šíří pandemie strachu a paniky. Kde se vlastně vzal virus AH1N1 a proč je kolem něho takový rozruch? Existuje hned několik teorií. Nakolik šílené nebo pravdivé, to posuďte sami.

Teorie 1: Hra o zisk farmaceutických firem

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko označil rozruch kolem pandemie prasečí chřipky za provokaci farmaceutických koncernů. „Jde o snahu vydělat peníze na lidském neště stí,“ prohlásil první muž Běloruska poté, co tamní ministerstvo zdravotnictví oznámilo v zemi prvních pět úmrtí na onemocnění vyvolané virem AH1N1.

Lukašenko minulou středu navštívil Kyjev, hlavní město Ukrajiny, kde prasečí chřipka zabila už téměř 90 lidí. „Z čeho mít strach? Je třeba se uklidnit a žít,“ zdůraznil prezident.

Jenže strach a panika je to, oč v této hře o zisk běží. Od 26. dubna, kdy administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy vyhlásila prasečí chřipku za veřejného nepřítele, totiž zaznamenal farmaceutický průmysl nebývalý rozmach. „Obchod s vakcínami zažívá obrovitý růst v době, kdy se jiným oblastem moc nevede,“ potvrdil ABS News Bruce Carlson, mluvčí firmy Kalorama, která se věnuje průzkumu trhu. Jen americká vláda přidělila farmaceutickým společnostem 1,8 miliardy dolarů na výrobu vakcín a objednala 222 milionů dávek od předních výrobců léčiv. Například australská firma CSL jen v USA za první dva měsíce nákazy vydělala 180 milionů dolarů, Sanofi-Pasteur a Novartis si přišly na 690 milionů dolarů a firma GlaxoSmithKline podle říjnových odhadů dokonce na 4,8 miliardy dolarů! A to za trochu uměle vyvolané paniky přeci stojí!

Na pandemiích vždy nejvíce vydělávají farmaceutické firmy.

Teorie 2: Virus uměle vytvořil člověk

Existuje také teorie, že prasečí chřipku uměle vytvořil člověk. Tuto verzi sice Světová zdravotnická organizace i americká vláda popřely, ale řada indicií tomu nasvědčuje. Za prvé: Virus prasečí chřipky (AH1N1) je zcela nový druh. Jde o směs lidských, ptačích a prasečích virů. Za druhé: Zatím nebyly hlášeny žádné infekce AH1N1 u prasat, jen přenos z člověka na člověka. „I špičkoví vědci OSN, kteří zkoumali vypuknutí smrtelného viru ebola či HIV/AIDS v Africe, jsou přesvědčení, že vypuknutí nového druhu prasečí chřipky v Mexiku a některých částech Spojených států je výsledkem zavedení člověkem vytvořeného patogenu do populace, což může vyústit až do globální pandemie s katastrofickými následky,“ tvrdí bývalý představitel americké Národní bezpečnostní služby Wayne Madsen.

Teorii podporuje také fakt, že američtí kriminalisté se znovu zajímají o zařízení lékařského velení americké armády Fort Detrick, které bylo v roce 2001 zdrojem antraxových útoků. „Prošetřují možnost chybějících vzorků virů nové prasečí chřipky,“ napsaly The Frederick News před několika týdny.

Teorie 3: Očkování je biologická zbraň

Další teorie jde ještě dál. Zabývá se možností, že virus prasečí chřipky byl uměle vytvořen za účelem bioterorismu. Co to znamená? V moderně vedené válce není cílem zničit dobývané území, jeho výrobní kapacity ani obyvatele. Naopak. Snahou je populaci zachovat v co nejlepším možném stavu a zavázat si ji ke spolupráci s novým režimem. Kdysi to vystihl šéf továrny na chemické zbraně v Pine Bluff slovy: „Můžeme tam napochodovat, všechno převzít, a je to!“ A biologický útok je pro tyto účely ideální, protože si vyžádá jen minimum obětí z řad civilistů. A jak se to týká naší země?

Biologické zbraně jsou zakázané. Přesto se v řadě zemí dál vyvíjejí.

Česká vláda, stejně jako vlády mnoha jiných zemí, v reakci na šířící se nákazu zakoupila (za velmi nevýhodných podmínek) vakcíny proti prasečí chřipce. V dokumentu ministerstva zdravotnictví stojí, že povinně budou očkováni například vojáci, policisté, hasiči, zdravotníci, energetici nebo pracovníci krajské samosprávy. Vakcíny se naopak nedočkají ministři, poslanci a zaměstnanci ústředních orgánů státní správy. A protože principem biologické války je oslabit nebo ochromit obranyschopnost nepřítele, je současná prasečí chřipka výtečnou záminkou k přesnému zacílení biologické zbraně na území možného nepřítele. Pomocí očkování, které dodávají farmaceutické firmy stojící v pozadí nadnárodního komplotu, pak mohou být ozbrojené složky státu buď trvale imunologicky poškozeny, nebo „naprogramovány“ tak, že u nich bude možné kdykoli chorobu aktivovat, a vyřadit tak obranyschopnost daného státu z provozu. Případně touto možností vydírat vládnoucí politiky a dosáhnout dobrovolného předání moci.

Oběti ve světě

Nejvíce mrtvých hlásí lidí Brazílie (1367), USA (1004) a Argentina (585). V Evropské unii, kde na prasečí chřipku zemřelo 601 občanů, jsou nejvíce zasaženými státy Velká Británie (137 mrtvých), Španělsko (54 mrtvých) a Francie (44 obětí). První oběť mělo minulý týden i Rakousko, kde chřipce podlehla dívka (+11). I Slovensko nahlásilo první možné úmrtí na prasečí chřipku, šlo o ročního chlapce. Největší pozornost teď ale na sebe strhává Ukrajina, kde viru podlehlo už 90 lidí a dalších půl milionu je nakažených.

Kožní vřed způsobený antraxem.

Situace v ČR

Na konci října bylo v České republice nahlášeno 351 případů onemocnění prasečí chřipkou a jedno úmrtí.

Co je zoonóza

Zoonóza je nákaza zvířat přenosná i na člověka, a to buď přímým kontaktem nebo kapénkami, půdou, vodou, zvířecími výkaly či živočišnými produkty, jako je maso či mléko. Zdrojem nákazy mohou být viry, bakterie, plísně, paraziti nebo priony.

Historie bioterorismu

Primitivní biologické zbraně byly používány už v hluboké minulosti. Mongolové vrhali katapulty mrtvoly do obléhaných měst, aby podpořili vznik epidemií.
Husité údajně bombardovali Karlštejn bečkami s výkaly.
Američané a Britové prodávali Indiánům přikrývky infikované neštovicemi.
Rudá armáda je podezřívána z použití biologických zbraní ve druhé světové válce (řeč je o tularémii, tzv. zaječí nemoci).
Japonsko prokazatelně používalo biologické zbraně v Číně.
Biologické zbraně se počítají mezi zbraně hromadného ničení a jejich vývoj, výroba i skladování jsou od 26. března 1975 celosvětově zakázány. I po zákazu ale ve vývoji pokračoval Sovětský svaz, Irák, Írán, KLDR, Čína, Lybie a USA.

Nákazy použitelné jako zbraň

Mor, antrax (sněť slezinná), tularémie (zaječí nemoc), meningitida, břišní tyfus, cholera, úplavice, skvrnitý tyfus, Q horečka, pravé neštovice, chřipka, krvácivá horečka (Ebola, Marburg, Lasa, Dengue), klíšťová encefalitida, žlutá zimnice.

Sdílej článek:
Autor:
Gastronomie - Přijmeme servírku/ číšníka 25 000 Kč Do restaurace Na Ořechovce v Praze 6 - Střešovicích přijmeme servírku/ číšníka. Požadujeme spolehlivost, samostatnost, příjemné vystupování a chuť do práce. Německý jazyk výhodou. Nabízíme zázemí rodinné restaurace a příjemný kolektiv. Zájemcům předem děkuji za jejich zprávy. Ostatní - Fajn práce pro každého-až 29.000 Kč/m, 13.plat 22 000 Kč Do úspěšné společnosti na Žatecku hledáme šikovné muže a ženy na různé výrobní pozice. Nabízíme stabilní zaměstnání, zajímavou měsíční mzdu i další příplatky a bonusy. Hledáte práci rovnou po škole nebo jste pracovali v jiném oboru? Nemáte praxi? NEVADÍ! Se vším Vám rádi pomůžeme a důkladně Vás zaškolíme. Hledáte práci v blízkém okolí svého bydliště a chtěli byste nastoupit co nejdříve nebo dle Vašich možností, tak se určitě ozvěte a my Vám pomůžeme. Vybereme práci přímo pro Vás. Jaká bude Vaše náplň práce: Kompletace výrobků a jejich balení. Vizuální kontrola kvality výrobků. Obsluha strojů a výrobních linek – manipulace s výrobky. #vsMbQ Technika a elektrotechnika - Technik výrobních linek - až 55.000Kč/měs., 1 směna 40 000 Kč Jste nadšencem pro techniku? Orientujete se v technické dokumentaci a máte vyhlášku č. 50? Hledáme kolegu do výroby na pozici seřizování, opravy a údržbu automatických výrobních linek. Podmínkou je vyhláška č. 50/1978 §6 a znalost systémů PLC. Na oplátku nabízíme velmi zajímavé mzdové ohodnocení a řadu benefitů. Pokud Vás nabídka zaujala, zašlete nám svůj životopis. Náplň práce: Zajištění provozu automatických výrobních linek. Servis zařízení, zjišťování poruch, provádění oprav. Spolupráce na odstraňování příčin nekvality výrobků. Sledování celkové efektivity výroby. #I4qLd

Doporučené články

Akční letáky

Rubriky

Celebrity Zábava a video Cestování Příběhy a události Móda a zdraví Láska a vztahy

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů