Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Příběh jako z pohádky: Jak se Robert Mitchum dostal z VĚZENÍ na VÝSLUNÍ?

27 let: Válečný film Třicet vteřin nad Tokiem (1944)
43 let: S Deborah Kerrovou skončil v posteli nejen ve filmu Poutníci za sluncem (1960), ale také v soukromí.
45 let: Poznáte, koho škrtil v Mysu hrůzy (1962)? Odpověď zní:  Gregoryho Pecka.
58 let: Ve filmu Sbohem buď, lásko má (1975) si zahrál detektiva Phila Marlowa. Na snímku s Charlotte Ramplingovou.
Sdílej článek:

Patří mezi největší herecké legendy, ale nikdy nezískal Oscara. Provětral sukně velké části Hollywoodu, přitom žil 57 let s jednou ženou. Nic z toho neřešil. Robert Mitchum (+79) měl pověst největšího flegmatika továrny na sny.

Do scénářů si ke svým výstupům často napsal zkratku NŽH. Až posléze prozradil, že to znamenalo „nevyžaduje žádné herectví". Později tuto myšlenku ještě rozvinul: „Před kamerou používám jen dva výrazy. Záleží na tom, jestli sedím na koni, nebo chodím po zemi." Jindy zase řekl: „Nechci okouzlovat. Snažím se natočit scénu na jeden záběr, levně a rychle, abych mohl jít domů." Slavný je i jeho výrok: „Filmy mě nudí, zejména ty moje." Jeho herecký projev byl skutečně netečný, nezúčastněný, možná až cynický. Po všem, čím v životě prošel, se ani nelze divit.

Nikdo ho nechtěl
Uhnětli ho z tvrdého těsta. Matka Ann byla dcerou norského námořního kapitána, otec James zase tužil svaly jako přístavní a železniční dělník. Robert se narodil 6. srpna 1917 v přímořském Bridgeportu ve státě Connectitut. Měl o tři roky starší sestru Julii, o dva roky později se mu narodil bratr John. Stalo se tak ale za velmi pohnutých okolností. Ještě předtím, než se Ann vůbec dozvěděla, že je potřetí těhotná, její muž přišel v práci o život.

Přestože dostala vdovský důchod, s dětmi živořila. Pomohl jí až sňatek s vojenským důstojníkem Hughem Morrisem, jemuž v roce 1927 porodila dceru Carol.

Robert s otčímem příliš nevycházel a raději se toulal po okolí. Brzy se stal vyhlášeným uličníkem, který měl na svědomí nejrůznější lotroviny a rvačky. Když mu bylo 12 let, matka s ním ztratila trpělivost a poslala ho k prarodičům do státu Delaware. Vydržel tam jen dva roky. Vyloučili ho ze školy, a tak musel na další štaci. Nastěhoval se k sestře, která žila v New Yorku. Nastoupil na střední školu, ale z ní ho kvůli kázeňským prohřeškům také vyhodili. Sestra mu navíc naznačila, že by měl jít o dům dál. V jeho případě spíše o vagón dál.

Dočasná slepota
V dalších měsících přebýval v nákladních vlacích a načerno jezdil křížem krážem celými Státy. Živil se, jak se dalo, kopal příkopy u silnice, umýval okna. Nakonec ho v Georgii zavřeli pro potulku. Z vězení ale dokázal uprchnout a pokorně se vrátil k matce. Ta měla z malého trestance jistě velkou radost, ale nakonec ho vzala na milost.

V té době se Robert poprvé setkal s Dorothy Spenceovou, kterou si později vzal za ženu. Tehdy ji ale ještě opustil, protože se s rodinou přestěhoval do Kalifornie, kde si začal vybírat o poznání zajímavější povolání. Pracoval třeba jako asistent astrologa Carrolla Rightera, který se později proslavil jako poradce prezidenta Ronalda Reagana. Sepisování hvězdných textů ho ale dlouho nebavilo, a tak se vrhl na dráhu boxera, na což měl celoživotní vzpomínku v podobě přeraženého nosu.

V roce 1936 ho sestra Julie přemluvila, aby s ní začal hrát v místním divadle. Roberta to zaujalo, dokonce napsal několik vlastních scének. Když mu bylo 23 let, oženil se s Dorothy a během dvou let se mu narodili synové James a Christopher. Později přibyla ještě dcera Petrine.

Jeviště musel vyměnit za montážní pás v továrně na letadla, aby rodinu uživil. Práce to nebyla lehká, po několika měsících se kvůli ní psychicky zhroutil, dokonce chvíli trpěl slepotou. Herectví se jevilo jako jediné východisko.

Naštval i prezidenta
Díky svému obličeji začínal v roce 1943 postavami zločinců, zlosynů a vyvrhelů. Osvědčil se natolik, že s ním filmaři podepsali sedmiletou smlouvu. V roce 1945 po něm zatoužila i armáda. Jeho „bojové zařazení" bylo dost kuriózní. Pracoval u odvodové komise jako zdravotník, který vyšetřuje brancům pohlavní údy a pátrá po znacích pohlavních chorob. Po půl roce ale zamířil zpět do civilu a bylo to právě včas. Za výkon ve válečném filmu Příběh G. I. Joe se totiž dočkal nominace na Oscara.

Jeho zhnusený a znuděný výraz diváci milovali. Přesně zapadal do tehdy začínající vlny noirových filmů, díky nimž se stal hvězdou. „Za svůj úspěch v podstatě vděčím svému hlubokému hlasu, zlomenému nosu a chůzi bulharského vojáka. To je všechno," říkal.

V roce 1948 se znovu dostal do vězení. Jako jeden z mála slavných kuřáků nedostal varování před razií a policie u něj našla marihuanu. Za přechovávání drog strávil dva měsíce za mřížemi.

Pozdější prezident Dwight Eisenhower kvůli tomu dokonce zakázal v Bílém domě promítat jeho filmy. Jinému herci by takový skandál zlomil vaz, ale Robert si díky němu naopak upevnil pověst zlého hocha. Sám z toho nedělal vědu: „Jediný rozdíl mezi mnou a ostatními herci je ten, že jsem strávil víc času ve vězení."

Záletník v léčebně
Kvůli urostlému nováčkovi měla poplach i většina hereček. Zejména ve 40. a 50. letech prožil románky s řadou krasavic, třeba Avou Gardnerovou, Anitou Ekbergovou nebo Marilyn Monroe. Robert k tomu říkal: „Kolují o mně všechny možné zvěsti. A všechny jsou pravdivé. Můžete si nějaké vymyslet, jestli chcete."

Situaci mu ulehčila i manželka, která celý život jeho zálety trpělivě snášela. Stejně tak mu nevyčítala stále rostoucí zálibu v alkoholu. Situace nakonec došla tak daleko, že musel nastoupit na odvykací léčbu. To už se psala 80. léta a Robert se potýkal i s dalšími zdravotními neduhy. Lékaři mu zjistili rozedmu plic a nakonec mu v těle začala bujet rakovina. Zemřel 1. července 1997, několik týdnů před 80. narozeninami. Jak si přál, byl pohřben bez obřadu a manželka s dětmi jeho ostatky rozprášili do moře.

 CO JEŠTĚ NEVÍTE…
* Celý život se potýkal s nespavostí.
* Uměl hrát na saxofon a s oblibou skládal básně.
* K několika svým filmům složil ústřední písně. Vydal i dvě hudební alba (v letech 1957 a 1967).
* Synové James a Christopher se věnovali herectví, z dcery Petrine se stala spisovatelka.
* Manželka Dorothy zemřela loni ve věku 94 let.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena

Řemeslné práce - Pracovník ve výrobě - Milčice 25 000 Kč

Naším klientem je výrobní společnost plastových oken pro stavebnictví, pro kterého hledáme spolehlivé a manuálně zručné kandidáty na pozici pracovníka ve výrobě. Co budete mít na starost: výrobu a montáž oken. Dodržování pracovních postupů a pokynů. Dodržování bezpečnostních pravidel . Sledování kvality . Dodržování cíle výroby

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci technik pro nájmy a vyúčtování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úspěšná společnost zabývající se správou nemovitostí příjme schopného pracovníka/ci na pozici "technik pro nájmy a vyúčtování" pro pracoviště Brno - Žabovřesky jako zástup za mateřskou dovolenou:, - pracovníci/ka se SŠ vzděláním, - zkušenosti s vyúčtováním služeb a předpisem nájemného a plateb - výhodou, - velmi dobrá znalost práce s PC(MS Word a Excel, MS Outlook), - výborné komunikační schopnosti, odolnost proti stresu , POŽADUJEME: spolehlivost,samostatnost, pracovitost, přesnost, zodpovědnost,práci v termínech,znalost programu WINDOMY výhodou., NABÍZÍME:, Nástupní plat dle znalostí a praxe od 19.000 Kč., Práci ve stabilní a zavedené firmě v dobrém kolektivu., Zaškolení, zapracování a další odborný růst., Řadu firemních benefitů: školení a vzdělávání,5 týdnů dovolené,stravenky, odměny dle pracovního řádu., Pro zájemce, kteří nejsou z Brna a blízkého okolí, je možnost ubytování., Nabídky a profesní životopis zasílejte na e-mail: info@bytasen.cz , info podá p.Pacáková, tel: 513 030 600.. Pracoviště: Bytasen, spol. s r.o. žabovřesky, Vychodilova, č.p. 2565, 616 00 Brno 16. Informace: Soňa Pacáková, +420 548 221 082.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:20.6.2017.A:24.5.2018.Místo výkonu práce Bílovec. Upřesňující informace: běžné zednické práce na stavbách - zdění, omítky atd. Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hodin. Řidičský průkaz výhodou. Telefonický kontakt od 14:00 do 15:00 hodin a osobní kontakt na výše uvedené adrese od 14:30 do 15:30 hodin.. Pracoviště: Salveko invest s.r.o.- bílovec, Ostravská, č.p. 314, 743 01 Bílovec 1. Informace: Radim Nikel, +420 775 302 050.

Obchod - Hledáte práci? 30 000 Kč

Proč právě k nám? MASOjiko má největší síť prodejen masa – uzenin v Praze, 20 provozoven se snadnou dostupností na metru. Na Vaše dotazy Vám ráda odpoví pí Černá info@masojiko.cz


Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT