Šíp.deník.cz

Levná pracovní síla? Řetězec Primark čelil nařčení BBC, že pro něj šijí děti

5 fotografií 5
Primark
Primark
Zdroj: Profimedia
Primark Primark Primark Primark
Sdílej článek:

Češi jásají, že se v metropoli konečně po roce slibů a pandemie, která všechno překazila, otevřel nový Primark. Už od prvního dne, kdy je řetězec přístupný veřejnosti, stojí lidé fronty na přímém slunci a doufají, že se brzy dostanou dovnitř. Za výrobou módních kousků ale podle BBC stály v minulosti dětské ručičky. Primark obvinění popřel.

Není ovšem žádným tajemstvím, že švadleny šijící pro obří společnosti mnohdy pracují v nelidských podmínkách. Dokládá to nespočet dokumentů i reportáží.

Problematikou dětské práce se zaobíral londýnský Overseas Developement Institute, zkráceně ODI. Podle ODI pracuje až třetina dětí, jež žije ve slumech bangladéšského hlavního města Dháky, přes 60 hodin týdně v manufakturách, kde se šije levná konfekce.

Podle průzkumů známého institutu pracuje 32 % dětí od desíti do čtrnácti let na více než plný úvazek a tím pádem zcela vynechávají školní docházku. Stále je řeč o chudinských dětech žijících ve velmi prostém prostředí.

Primark rozvázal kontrakt se třemi dodavateli

„Náš průzkum ukazuje na rostoucí obavy, že se dětská práce podílí na dodávkách oblečení z továren v Bangladéši pro zákazníky v Evropě, Americe, ale i jinde,“ uvedl ODI. „I když hlavní odpovědnost leží na bangladéšské vládě, oděvní značky by měly pobízet místní firmy, aby dodržovaly legislativu pro dětskou práci,“ zní v prohlášení ODI.

Nařčení, že pro něj šily děti, čelil i Primark, který se nyní otevřel v Česku. Informovala o tom BBC a Primark byl následně vláčen bahnem za otřesné podmínky, v nichž mají děti v Indii vyrábět oblečení, které putuje do světa.

BBC se posléze musela omluvit, jelikož informace se ukázaly jako nepravdivé a řetězec spustil kampaň, aby očistil svoje jméno. Byť z toho vyvázl čistý, společností problematika rezonuje. V březnu 2010 Primark obvinil dodavatele TNS Knitwear z toho, že dospělým zaměstnancům z Afghánistánu, Pákistánu a Indie vyplácí nízkou mzdu, konkrétně 3 libry na hodinu.

Hrozivé podmínky je stály život

Jednalo se o děsivé podmínky, kdy pracovníci šili sedm dní v týdnu dvanáct hodin denně. Aby se známý řetězec vyhnul problémům, vrhnul se do vlastního šetření. Ve finále Primark rozvázal kontrakt se třemi dodavateli.

Důkazem o bídě, ve které pracovníci šijí za pakatel oblečení, je pád továrny Rana Plaza v hlavním městě Bangladéše, Dháce. Pod troskami zřícené budovy zemřelo 24. dubna 2013 celkem 1 134 lidí a 2 500 bylo zraněných.

Zaměstnanci si už den předtím všimli prasklin ve zdech. V osmipatrové budově sídlily obchody, banka a ve třetím až pátém patře se šilo oblečení pro západní značky jako Mango či Benetton. Primark nevyjímaje. Budova byla techniky označena již dříve za nebezpečnou. Banka a obchody byly uzavřeny, ale majitel továrny trval na tom, aby švadleny chodily do práce dál. Mnohé následně přišly o život. Je tedy otázkou, jakou cenu má vaše tričko. Někdo za něj totiž možná zaplatil životem.

Informace v článku poskytly weby deník.cz, The Guardian, BBC, dále Overseas Developement Institute. 

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů