Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Protančil se až na vrchol! Jinak byl ale Gene Kelly celoživotním OTROKEM!

Sdílej článek:

Nejdřív se mu smáli, pak mu záviděli. Gene Kelly (+83) se doslova protančil až na vrchol. Jen málokdo si ale dokáže představit, kolik odříkání to stálo.

Domů nosil jednu modřinu za druhou a nenáviděl tancování. V osmi letech ho maminka začala posílat do tanečního kroužku. On nechtěl, moc dobře věděl, co přijde. Vrstevníci bohužel nezklamali a brzy ho začali šikanovat. V lepším případě se spokojili s posměšnými pokřiky „puso!", v horším ho kromě duše bolelo i celé tělo. Nakonec se zařekl, že ho na parketu už nikdo neuvidí.

Marné protesty
Eugene Kelly přišel na svět 23. srpna 1912 jako prostřední z pěti dětí. Vyrůstal v Pittsburghu, ocelovém srdci Ameriky, které umění moc nepřálo. Maminka Harriet si přesto vysnila, že z jejích dětí nevyroste jen další generace dělníků ve slévárnách.

Přestože chlapci (a jedna dívka) svorně protestovali, vedla je k hudbě a tanci a nakonec z nich vytvořila dětský pěvecký kvintet a objížděla s nimi nejrůznější zábavy. Její manžel James byl milovníkem moderní techniky a prodával fonografy. Možná tedy spřádali plány, že zbohatnou prodejem rodinných nahrávek. Z toho ale sešlo. Fonografy neuspěly v konkurenci gramofonů a každý z potomků se vydal za svým snem. Eugene se chtěl stát profesionálním hráčem baseballu a každou chvíli trávil na hřišti. Až v patnácti letech ho opět zlákal tanec. To už dostatečně zesílil, takže si to s posměváčky uměl rychle vyřídit.

Když v roce 1929 vypukla ekonomická krize, musel zapomenout na školu a pomáhal rodině s vyděláváním peněz. Vystupoval v nočních klubech a objížděl taneční soutěže, z nichž vozil finanční odměny jako na běžícím pásu.

Úmorné cvičení
Na univerzitě vystudoval ekonomii, ale zároveň působil ve školním divadle a jako režisér tam zůstal až do svých 26 let. Pak si otevřel vlastní školu tance, ale učit uhrovitou mládež, která se většinu času jen slabomyslně pochechtávala, ho brzy přestalo bavit. Měl vyšší cíle. Vydal se do New Yorku, zkrátil si křestní jméno na Gene a chtěl prorazit jako tanečník a choreograf. Trvalo několik let, než na Broadwayi zavadil o pořádnou práci. Přesto na sobě nepřestával pracovat. „Když jsem ho viděl v akci, přišlo mi, že už tam není absolutně žádný prostor pro zlepšení, ale on stále nebyl spokojený," vzpomínal jeho kolega, herec Van Johnson. A přidal ještě jednu vzpomínku. „Jednoho dne jsme zkoušeli od brzkého rána do pozdního večera. O půlnoci, kdy už v hotelu všichni dávno spali, mě probudilo krokové staccato. V sálu v přízemí svítila jediná lampa a pod ní tančila mužská silueta… Gene."

Tvrdá dřina se vyplatila. Brzy si ho všimli v Hollywoodu, i když se to neobešlo bez komplikací.

Hádky se šéfem
Po jednom představení za ním do zákulisí přišel šéf filmového studia MGM Louis Mayer. Byl tak okouzlený jeho výkonem, že mu nabídl smlouvu bez tehdy obvyklých kamerových zkoušek. Gene samozřejmě souhlasil, ale když se mu později ze studia ozvali, na zkouškách už trvali. Tanečník se rozzuřil a napsal Mayerovi velmi jadrný dopis. Odpověď nedostal, smlouvu ale ano. Zpočátku si proto nebyl vůbec jistý, zda Mayer jeho nelichotivé řádky vůbec četl. Dozvěděl se to až o několik let později, kdy se o tom jeho šéf zmínil při jedné z jejich mnoha hádek.

Gene patřil mezi velké kritiky hollywoodských poměrů. „Herci jsou jako otroci. Měl jsem sedmiletou smlouvu, ale studio mě mohlo každého půl roku vyhodit, kdyby mé filmy nebyly úspěšné. A když jsem odmítl roli, nedali mi plat a smlouvu mi samovolně prodlužili," stěžoval si.

Mayer ho sice nesnášel, ale dobře věděl, že jde o vycházející hvězdu. Gene měl jedinou konkurenci, o 13 let staršího Freda Astaira. „On představuje šlechtu, já proletariát. Můžu si na sebe také obléknout smoking, ale pořád vypadám jako řidič náklaďáku. Jestli on je Cary Grantem tance, pak já Marlonem Brando," říkal. Gene byl spíše dělníkem parketu a sportovcem v lakýrkách. Do svých čísel vnášel prvky z hokeje nebo bojových umění. Za velký vzor ho později označila akční hvězda Jackie Chan.

Zlomený žalem
Gene nikdy nepatřil mezi vyhlášené svůdníky a nevěrníky. V roce 1941 se oženil s kolegyní z divadla Betsy Blairovou (*1923) a o rok později se jim narodila dcera Kerry. Manželství vydrželo nárůst Geneovy popularity, ale v roce 1957 se přece jen vyčerpalo. O tři roky později si tanečník vzal svou dlouholetou asistentku Jeanne Coyneovou, s níž měl syna Tima a dceru Bridget.

Jeanne ale v roce 1973 podlehla leukémii a Gene ztratil chuť do života i do práce. Už dlouho předtím se kromě herectví s úspěchem věnoval i režii. Na kontě měl třeba muzikál Zpívání v dešti, pro který vytvořil i choreografii. Byla tak obtížná, že 19letá herečka Debbie Reynoldsová při natáčení několikrát zkolabovala. „Divím se, že se mnou ještě mluví," glosoval to tehdy Gene. Sám přitom nejslavnější scénu filmu, tanec v dešti, natáčel s horečkou přes 39 °C. Jeho dílem je i další slavný muzikál Hello, Dolly! z roku 1969.

Po manželčině smrti se ale k režii už nikdy nevrátil a příležitostně se věnoval jen práci v televizi. V roce 1985 se tam setkal s teprve 26letou Patricii Wardovou a po pětileté známosti se s ní oženil. „Začala jsem chodit do tanečních, abych mu nedělala ostudu, ale kdykoli byla příležitost k tanci, vymluvil se na bolavé nohy," líčila Patricie. „Tančili jsme spolu jen doma na nový rok, to bylo doslova ztělesnění romantiky," rozplývala se. Osud jim ale dopřál jen několik podobných večerů. V roce 1994 dostal Gene mrtvici a v nemocnici strávil téměř dva měsíce. Další mozková příhoda o rok později ho už trvale upoutala na lůžko. Do nebe odtančil 2. února 1996, kdy zemřel ve spánku ve svém domě v Beverly Hills.

 CO JEŠTĚ NEVÍTE…
* V pěti letech spadl z kola a ránu na tváři mu lékaři sešili. Celý život tam měl jizvu.
* Když se ho ptali na nejoblíbenějšího tanečního partnera, uvedl kresleného myšáka Jerryho, s nímž se objevil ve filmu Anchors Aweigh (1945). Poslouchal na slovo a nikdy se neunavil.
* Poprvé a naposledy byl nominovaný na Oscara v roce 1946. O šest let později dostal čestného Oscara za své mistrovství.
* V roce 1993 si ho Madonna vybrala jako tanečního poradce pro své turné.
* Bill Clinton mu v roce 1994 udělil medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání v USA.
* Vloni se stal členem stepařské síně slávy.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena
Gastronomie - The PUB Praha 6 - číšník / servírka 35 000 Kč Moderní restaurace v Dejvicích hledá do svého kolektivu číšníky a servírky na HPP, případně i na brigádní výpomoc. Praxe v oboru nemusí být podmínkou, vše jsme schopni naučit, výhodou vám spíše bude komunikativnost, příjemné vystupování a zodpovědnost. Nabízíme práci v zaběhlé restauraci s finančním ohodnocením mezi 30.000 - 35.000 Kč měsíčně a možností profesního růstu na pozici vedoucí směny. Nástup možný ihned. Životopis zasílejte na email. Administrativa - Vedoucí výroby -super mzda,13.a 14. plat,bonusy, auto 50 000 Kč Hledáme dynamickou osobnost se zkušeností s vedením výroby a manažerskými dovednostmi do stabilní, mezinárodní firmy. Nabízíme pestrou a velmi dobře placenou práci s pevnou pracovní dobou 8 – 16:30h. Vaše ohodnocení se skládá i z řady dalších bonusů, příplatků a prémií, které firma poskytuje. Rovněž nabízíme možnost kariérního postupu v rámci společnosti. Na oplátku očekáváme perfektní organizační dovednosti, schopnost vést lidi, preciznost, systematičnost a zájem o další vzdělávání. Náplň práce: Plánování, řízení a koordinace výroby a zajišťování stanovených úkolů. Odpovědnost za přidělování pracovních úkolů, plnění denní produkce a zvyšování kvality výrobků. Zajišťování vybavení dílen a jejich průběžná kontrola. Vedení, motivování a hodnocení pracovního výkonu podřízených zaměstnanců. Příprava podkladů pro mzdy a kontrola docházky. Kontrolování dodržování bezpečnostních, protipožárních a hygienických předpisů a předpisů souvisejících s výkonem práce svých podřízených. Řešení problémových situací, přijímání a realizace nápravných opatření k jejich odstranění. #gyhzj Gastronomie - Práce a brigády servírka 110 Kč Do japonsko korejské restaurace v centru Prahy hledáme posilu do našeho týmu na pozici servírka. Jsme menší, útulná restaurace s přátelským kolektivem a chutnou, luxusní gastronomií. Pokud Vás naše nabídka zaujala, prosíme o kontaktování na níže uvedené telefonní číslo.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT