Šíp.deník.cz

Registrace na očkování na covid: Od kdy a jak se zapsat?

Koloběh očkování proti covidu začne co nevidět. Od 15. ledna se budou moci registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února pak občané bez omezení. Přednost dostanou starší ročníky se závažným zdravotním stavem. Registrovat se můžete různými cestami.

1 / 13
Koronavirus

Podle hesla kdo dřív přijde, ten dřív mele se pořadí neřídí. Zdravý padesátník dostane termín později než osmdesátník s vysokým krevním tlakem. Možností, jak se zaregistrovat, je více. „Systém to naprogramuje a samozřejmě každý, kdo se tam rezervuje, musí vyplnit údaje,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš.

„Hlavní prioritou je věk, ale také jeho zdravotní stav,“ řekl. Lidé se mohou registrovat přes internet, prostřednictvím svého praktického lékaře či telefonem na lince 1221.

„Hlavní prioritou je věk, ale také jeho zdravotní stav,“ řekl premiér

Andrej BabišZdroj: Profimedia

Zhruba 13 000 lidí s cukrovkou dostane přednost, stejně tak 93 000 s obezitou, 24 000 se závažným onemocněním ledvin a 218 000 se závažným onemocněním plic. Dalším kritériem je i zaměstnání. Zdravotníci a lidé pracující v sociální péči či ve školství budou očkováni mezi prvními.

„Očkování potrvá asi devět měsíců, ale uděláme maximum pro to, abychom ten termín zkrátili,“ řekl Babiš ve svém pořadu Čau lidi. Sám se nechal očkovat hned první den v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Dle něho strach není na místě.

Koloběh očkování proti covidu začne co nevidět

KoronavirusZdroj: pixabay.com

„Nechal jsem se očkovat jako jeden z prvních, abych šel příkladem pro ty, kteří nevěří, že vakcína je naděje, která nás zbaví toho hrozného viru,“ uvedl Babiš, který apeluje na to, aby se všichni šli nechat očkovat. Vedlejší účinky nepociťoval.

„Nic jsem necítil, neměl jsem žádné příznaky,“ popisoval svoje pocity. „Měl jsem odpoledne teplotu asi 37,1, šel jsem si lehnout na hodinu a potom jsem byl v pohodě,“ řekl, aby veřejnost zbavil obav. Očkování dle něj není nic strašného.

Od 15. ledna se budou moci registrovat lidé nad 80 let věku 

Koronavirus a seniořiZdroj: Profimedia

Vakcína je vyvinuta firmami Pfizer a BioNTech. „V průběhu ledna bude rezervační systém spuštěn,“ řekl již dříve Babiš. Zavedený pátý stupeň ho mrzí, ale podle něj je nezbytný.

„Mě samozřejmě velice mrzí ta opatření. Já bych taky chtěl lyžovat. Moje dcera Vivien od 6. března nebyla ve škole, je na distanční výuce,“ přiznal Babiš, který musí opatření dodržovat stejně jako každý jiný. Komplikace zažívá celá jeho rodina.

Přednost dostanou starší ročníky se závažným zdravotním stavem

Koronavirus a seniořiZdroj: Profimedia

„Můj syn, kterému je 16 let, Frederik, byl v tomhle roce jen dva týdny ve škole. Taky bych chtěl chodit se ženou do kina, taky bych chtěl lyžovat, taky bych chtěl chodit do restaurací, ale nemůžu,“ dodal premiér.

Registrovat se můžete různými cestami

Koronavirus, ilustrační fotoZdroj: Profimedia

Vakcína je vyvinuta firmami Pfizer a BioNTech

Koronavirus, ilustrační fotoZdroj: Profimedia

Očkování dle Babiše není nic strašného

Andrej BabišZdroj: Profimedia

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů