Šip.deník.cz

Rok 1970: Vagony padaly z mostu

Hned několik náhod vyústilo v obrovskou vlakovou tragédii.
Hned několik náhod vyústilo v obrovskou vlakovou tragédii.
Zdroj: Archiv
Sdílej článek:

Hned tři vlaky se vroce 1970 srazily uobce Řikonín nedaleko Tišnova. Osudného rána 11. prosince se ke stanici přiblížil nákladní vlak se 46 vagony. Vzápětí dostal zprovozních důvodů příkaz kzastavení. Strojvůdce ale zabrzdil velmi nešťastně. Kvůli oblouku kolejí vlak neviděl žádný ze signalistů po trati.

Přitom chybělo pouhých 15 metrů, aby se objevil vzorném poli jednoho znich. Výpravčí zŘikonína si tak myslel, že vlak už projel celý následující viadukt, pracovník vdalší zastávce zase usoudil, že vlak zastavil ještě ve stanici Řikonín před viaduktem. Souprava ale stála přímo na mostě, který je místy vysoký až 35 metrů.

Srážka tří souprav

Za několik minut vjela na viadukt další lokomotiva, kterou tam řikonínský výpravčí pustil vdomnění, že úsek je volný. Následná srážka si vyžádala tři lehce zraněné. Tři vagony nákladního vlaku vykolejily azatarasily protijedoucí kolej. To vše ale bylo jen úvodem kmnohem děsivější katastrofě.

Z řikonínského viaduktu doslova pršely trosky vlaků.

Vtu chvíli se totiž vprotisměru přiřítil rychlík Panonia. Signalisté na dráze opět zaspali, nedokázali ho zastavit, takže se vplné rychlosti přihnal na viadukt, kde si strojvůdce shrůzou všiml, že mu vprůjezdu brání vykolejené vagony. Na jakoukoli reakci už ale bylo pozdě. Nastal doslova masakr. Na jednu stranu viaduktu se řítily vozy rychlíku, na druhou stranu padaly části nákladního vlaku.

Cestující přežil srážku, ale pak spadl zmostu

Lehátkový vůz řazený hned za lokomotivou se zřítil do hloubky 30 metrů, druhý vůz spadl zvýšky 10 metrů. Další vagony zůstaly viset nad údolím. Celkem přišlo o život 31 lidí, většinou Poláků. Jedinou českou obětí byl nešťastník, který chtěl všoku vystoupit, ale nevšiml si, že je pod ním hluboká propast, avykročil do prázdna. Další 16 lidí utrpělo nejrůznější zranění amohli mluvit ovelké přízni osudu, že zhavárie vyvázli.

Výpravčí z této stanice osudově zaspal.

Přímá hmotná škoda dosáhla 4,6 milionu korun, celkové náklady včetně odškodnění pozůstalých se vyšplhaly na závratných 13 milionů. Za hlavní viníky byli označeni oba výpravčí, které soud poslal do vězení na 6,5 a4,5 roku.

(tom)

Sdílej článek:

Doporučené články

Akční letáky

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů