Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Romy Schneider, legendární císařovna Sissi: Život plný bolesti!

Za svůj krátký život zažila rodačka z Vídně až neuvěřitelné množství katastrof a osobních tragédií. Přitom vše začalo tak krásně. Snad každý zná Romy Schneider jako krásnou Sissi v nezapomenutelném filmu o mladičké císařovně.

Rodiče poslouchala téměř na slovo až do dvaceti let. Matka Magda Schneiderová i otec Wolf Albach-Retty byli poměrně známí herci a svou dceru důsledně připravovali na stejnou kariéru. Nejprve ve Vídni, kde se jim v září 1938 narodila, po vypuknutí války v srdci rakouských Alp. Na přísném přístupu k malé Rosemarii nic nezměnil ani jejich rozvod v roce 1949. Dívka totiž na čtyři roky skončila v internátu u Salzburgu, který připomnal spíš kasárna.

Když bylo Romy patnáct, matka se provdala za Hanse Herberta Blatzheima, který se jí snažil nahradit otce, ale příliš se mu to nedařilo. Dívka o něm po většinu života mluvila jen jako o „druhém muži mojí matky".

První film díky matce

S maminkou Magdou. Vidíte tu podobu?

V té době se začala objevovat před kamerou, a to nejen na základě doporučení rodičů, ale především díky skutečnému talentu. Přesto se sluší podotknout, že za první roli vděčí především své matce, která dceru podle některých svědectví do snímku "Šeříky až bílé začnou kvést" jako jeho hlavní hvězda dceru doslova protlačila…

V pouhých sedmnácti se Romy Schneider dočkala své nejslavnější role, císařovny Sissi. Film se stal mezinárodním hitem, a tak Romy coby mladičká manželka Františka Josefa I. okouzlovala diváky ještě ve dvou pokračováních, která vznikla vždy s ročním odstupem. Měla natočit i čtvrté, ale to už se zdráhala, přestože jí nabízeli hotové jmění. Bála se, aby se nestala herečkou jedné role, zároveň nevěděla, jak se vzepřít vůli rodičů. Sílu k odporu v ní zažehla až láska.

Spálila všechny mosty

Jako sedmnáctiletá zazářila v příběhu o císařovně Sissi (1955).

Při natáčení filmu Kristýna (1958) se bezhlavě zamilovala do Alaina Delona. O tři roky starší francouzský hezoun ji zprvu přehlížel, ale Romy se nechtěla vzdát. Přes odpor rodičů se nastěhovala do stejného vídeňského hotelu, a když Alain odletěl do Paříže, spálila Romy definitivně všechny mosty. Na další den si koupila letenku do Francie a po přistání vytočila Alainovo číslo: „Když jsem položila sluchátko, uvědomila jsem si, co jsem provedla. Byla jsem vyvrženec, ale byla jsem šťastná. Moje láska byla opětována."

Pokus o sebevraždu 

Při natáčení filmu Kristýna (1958) se zamilovala do Alaina Delona.

Její rodiče si mysleli, že vztah rychle zkrachuje, ale mýlili se. Milenci se po roce zasnoubili a vydrželi spolu pět let. Život v sedmém nebi pro Romy skončil velmi nečekaně. Když se jednou vrátila domů, našla tam jen kytici červených růží a několik slov na rozloučenou. Zdrcená dívka si v koupelně podřezala žíly, ale pokus o sebevraždu nevyšel. Mnozí říkají, že Delon byl její jedinou skutečnou láskou, a když ji opustil, zasadil jejímu srdci ránu, která se nikdy zcela nezahojila. Zraněné city ji v dalších letech vrhaly z jednoho nepovedeného vztahu do druhého.

Manželství s tyranem

Prvního manžela Harryho raději opustila.

Pravděpodobně Delonovi natruc se vrhla do náruče prvního muže, který se jí připletl do cesty. Tím byl o 14 let starší německý herec a režisér Harry Meyen. V době svatby v červenci 1966 už byla těhotná. Když se jí narodil syn David, napsala si do deníčku: „Konečně mám muže, který mě bude milovat až do smrti." Tehdy netušila, že ani toto přání se jí nesplní.

Dostávala jednu filmovou nabídku za druhou, ale na dva roky se stáhla do ústraní a věnovala se pouze rodině. I tak se do vztahu s Harrym začaly vkrádat první stíny. Nepříliš úspěšný muž začal žárlit a stále více se choval jako tyran. V roce 1973 v sobě Romy opět zmobilizovala síly a odešla od něj i s Davidem. Po dlouhých rozvodových tahanicích o majetek se zapřísáhla, že už se nikdy nevdá. Toto přesvědčení ale vzalo rychle zasvé.

Hlava plná výčitek

Erotických scén se nikdy nebála. Ve snímku Vrtohlavá ovce (1974) jí bylo 36 let.

V jejím životě se objevil šarmantní Daniel Biasini (*1949), který se v mnohém podobal Delonovi. Nejprve pracoval jako její asistent, postupně se z něj stal důvěrník, tajný milenec a v roce 1975 i manžel. „Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Daniel je pěkný, inteligentní a šarmantní. Nevadí mi ani to, že je o mnoho mladší," odmítala Romy varovné hlasy z okolí, které jí sňatek rozmlouvaly. Podle mnohých byl Daniel jen gigolo a lenoch, který se chtěl přiživit na její slávě a bohatství.

Herečka si ale nedala říct, s novou láskou brzy otěhotněla, ale nakonec potratila. Navzdory smutku a bolesti se nevzdala touhy po dalším dítěti a v roce 1977 porodila dceru Sarah. Krátce poté se přestěhovala z Paříže na venkov, kde nebyla tolik na očích. Konečně byla opět šťastná, ale osud jí dopřál pouze několik měsíců klidu.

Drogy, nádor a operace

Manžel Daniel byl o 11 let mladší.

V roce 1979 se oběsil její první manžel Harry, což si Romy nepřestala nikdy vyčítat. „Měla jsem se o něho více starat," posteskla si. Meyen se totiž od rozvodu potýkal se závislostí na drogách. To ale nebyl zdaleka konec špatných zpráv. V roce 1981 se definitivně rozpadlo manželství s Danielem, kterému se stále víc zajídala role pouhé ozdoby slavné ženy. V témže roce jí lékaři objevili nádor na ledvině. Později se ukázalo, že je nezhoubný, ale kvůli silným bolestem musela na operaci.

Nehoda jí vzala syna

Romy s Davidem jen několik měsíců před jeho tragickou smrtí.

Sotva se zotavila, přišla další a zdaleka nejhorší zpráva, jakou jako matka mohla dostat. Její tehdy čtrnáctiletý syn zahynul. Přelézal plot u domu prarodičů, uklouzl a stehnem se nabodl na jeden z kovových hrotů. Roztrhl si tepnu a vykrvácel. Muž, od něhož si slibovala, že ji nikdy neopustí, byl najednou pryč.

Pro už tak těžce zkoušený organismus křehké herečky to byla rána, z níž se nedokázala vzpamatovat. Z trápení ji neuměla vytrhnout ani malá dcera Sarah, ani nový přítel, lékař Laurent Pétin. Byl to právě on, kdo časně ráno 29. května 1982 objevil Romy doma bez známek života.

Co bylo příčinou smrti?

O synovi Davidovi si Romy myslela, že ji nikdy neopustí. Spletla se.

Lékaři vyvrátili spekulace o sebevraždě a jako příčinu smrti označili selhání srdce. Faktem zůstává, že se na hereččině zdraví neblaze podepsaly jak těžké životní útrapy, tak alkohol a nejrůznější tišicí léky. Možná i proto zemřela v pouhých 43 letech, deset měsíců po synově smrti. Jsou spolu pochovaní v Paříži a jejich hrob je označen jen jednoduchým nápisem David a Romy.

Co ještě o Romy Schneider nevíte:

* Narodila se v Rakousku, ale měla i německé a francouzské občanství.

* Patřila mezi silné kuřačky, i to se projevilo na její předčasné smrti.

* Za svůj život se vypravila dvakrát do Hollywoodu, ale ani jednou nedosáhla výraznějšího úspěchu, byť ji třeba v roce 1957 pozvalo studio Walta Disneye.

* Přestože ji Alain Delon opustil, po šesti letech si ji vyžádal do filmu Bazén (1969), který zaznamenal velký úspěch.

* V roce 1970 se vrhla do boje proti zákonu, který zakazoval interrupce.

* Režisér Luchino Visconti v roce 1972 Romy přemluvil, aby si v jeho filmu Ludvík II. ještě jednu zahrála císařovnu Sissi.

* V letech 1976 a 1978 získala dvě ceny César, což je francouzská obdoba Oscarů.

* Poslední snímek Poutnice ze Sans-Souci natočila v říjnu 1981, sedm měsíců před smrtí.

* Ve Francii se udílí cena Romy Schneiderové, což je filmové ocenění udělované mladým a velmi nadějným herečkám.

* V roce 2000 vydalo Německo na počest slavné herečky poštovní známku, v roce 2008 následovalo i Rakousko

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.