Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Smrt princezny Diany: Záhada trvá už 15 let

Sdílej článek:

 Šla by na plastiku? Měla by konečně dceru? Usmířila by se s Camillou? Tyto otázky zůstanou navždy nezodpovězeny. Princezna Diana (+36) zahynula přesně před 15 lety při automobilové nehodě. Nebo to byla vražda?

Po třech minutách jízdy byl konec. Luxusní mercedes vystartoval 31. srpna 1997 krátce po půlnoci od pařížského hotelu Ritz a ve snaze ujet houfu fotografů se rychlostí až 196 kilometrů v hodině vřítil do tunelu Place de l´Alma. Následoval drtivý náraz do třináctého pilíře. V troskách auta našla smrt nejen britská princezna, ale i její milenec Dodi Al Fayed (+42) a řidič Henri Paul (+41). Přežil pouze osobní strážce Trevor Rees Jones (44), který si ale na okolnosti tragédie nepamatoval.

Britové stále pochybují

Vyšetřování nehody trvalo celých 11 let a stálo přibližně půl miliardy korun. Nakonec byl verdikt jednoznačný: za smrt tří lidí může nezodpovědné řízení a pronásledování od všetečných paparazziů. Přesto si polovina Britů stále myslí, že některé okolnosti nehody zůstaly utajeny a téměř třetina je dokonce přesvědčena, že se Diana stala obětí vraždy.

Spekulace rozdmýchával zejména Mohamed Al Fayed (79), otec Dodiho. „Vždy jsem věděl, že oba byli zavražděni. S každým dalším rokem, který od tragédie uběhne, jsem stále více odhodlaný zjistit konečně pravdu o jejích příčinách," prohlašoval egyptský miliardář, který působí ve Velké Británii. Některé jeho pochybnosti se dodnes nepodařilo uspokojivě vyvrátit.

Svatba s muslimem? Nikdy!

Největší stín podezření padl na královskou rodinu. Princezna se už dlouhou dobu nechovala podle jejích představ. Od konce 80. let žila s princem Charlesem odděleně, pokusila se o sebevraždu, trpěla bulimií a v roce se s manželem 1996 rozvedla. I pak ale oficiálně zůstala členkou panovnické rodiny.

Když začala svůj románek s Dodim, znepokojení v okolí královny prý ještě zesílilo, a když se objevily spekulace, že je Diana těhotná, šlo o poslední kapku. Matka následníků britského trůnu si přece nemohla vzít za muže muslima a porodit mu dítě! Tuto konspirační teorii několik let po havárii podpořila zpráva, že Diana napsala svému komorníkovi Paulu Burrellovi několik dopisů, ve kterých se údajně svěřuje, že královská rodina o ní smýšlí jako o „nepohodlné ženě", a že pro ni plánuje autonehodu. Burrell potvrdil, že nějaké dopisy skutečně má, ale jejich obsah odmítl ukázat.

Poslední Dianin milenec, Dodi Al Fayed

Někdo to zfalšoval!

S dalším odhalením přišel s odstupem let Robert Thompson, šéf patologů, kteří po nehodě zkoumali Dianino tělo. „Po otevření jejího žaludku nás do nosu udeřil tak silný pach alkoholu, že jsme museli o krok odstoupit." Když ale později policie zveřejnila výsledky rozborů krve, nebyla v nich o alkoholu ani zmínka. „Pokládám to za neuvěřitelné. Buď byly krevní vzorky zaměněny, nebo závěrečná zpráva zfalšována," tvrdí Thompson. Proč by ale někdo Dianin krevní vzorek vyměnil? Třeba proto, aby se nezjistilo, že skutečně čekala dítě. Podle oficiálních laboratorních výsledků totiž těhotná nebyla.

Útok světlem

Nehodu prý zosnovali agenti britské tajné služby. Spekulovalo se zejména o tajemném Fiatu Uno bílé barvy, který se o Dianin mercedes těsně před nehodou otřel, z místa činu zmizel a nikdy se ho nepodařilo najít. Další svědci zase uváděli, že těsně po nehodě vyjelo z tunelu jiné auto tmavé barvy.

Nabízí se myšlenka, že někdo vytlačil limuzínu ze silnice. To ale nedávno britští vyšetřovatelé s pomocí nejnovějších počítačových simulací vyloučili. Faktem však zůstává, že tajná služba tehdy měla mnohem sofistikovanější vražednou technologii.

Bývalý agent Richard Tomlinson vyšetřovací komisi řekl, že v roce 1992 viděl plány na záměrné způsobení havárie v tunelu.

Plán spočíval v oslepení řidiče speciálním silným světlem. Strategie se týkala jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Útok se měl odehrát při průjezdu tunely v Ženevě, kde se politik zúčastnil mírových rozhovorů po válce na Balkáně. Útoku ale nikdo nedal zelenou. Použil někdo tuto strategii o pět let později u Diany?

Mohamed al Fayed v roce 2008 vypověděl, že jeho syn a Diana byli zavražděni na příkaz prince Filipa, manžela královny Alžběty. O všem prý věděl princ Charles i tehdejší premiér Tony Blair. Na zinscenované autonehodě údajně spolupracovala britská a francouzská tajná služba.

Diana a Charles měli už od počátku problémy v manželství.

Řidič-kamikadze

Tajemnou postavou zůstává i osoba řidiče Henriho Paula. Nepatřil k Dianině ochrance nýbrž k ostraze hotelu Ritz. Proč se na poslední chvíli posadil za volant, je záhadou. Podle oficiální zprávy byl značně opilý. Konspirační teorie mluví o tom, že mu někdo schválně podal drogy, případně že byl nastrčenou postavou, jakýmsi řidičem-kamikadze.

Objevily se ale i další verze. Jedna z nich mluví o tom, že nehoda byla fingovaná, aby se Diana zbavila neustálého zájmu veřejnosti, a nyní žije s Dodim spokojeně někde v ústraní. V této souvislosti se zmiňuje princeznin výrok pouhých šest hodin před tragédii. Jednomu z novinářů se svěřila, že se chystá zcela vytratit z veřejného života.

Jiní v pozadí nehody spatřují spíše atentát na Dodiho, který údajně zosnovali jeho obchodní partneři. Diana tak byla jen v nesprávný čas na špatném místě. Spekuluje se také o tom, že si vraždu objednaly mocné zbrojařské firmy, protože se bály, že princezna svou kampaní proti nášlapným minám sníží jejich zisky. Teorie o únosu mimozemšťany zatím chybí, ale i ta se možná časem objeví.

Tomáš Mrzena

Přehled vyšetřování

1. září 1997 – Lékaři v krvi Henriho Paula zjistili 1,8 promile alkoholu a stopy léků proti depresi.

2. září 1997 – Zahájeno vyšetřování devíti fotografů, kteří pronásledovali mercedes. Zpovídali se z neúmyslného zabití a neposkytnutí pomoci.

9. října 1997 - Policie začala hledat tajemný Fiat Uno.

29. ledna 1999 - Francouzské úřady ukončily vyšetřování.

17. srpna 1999 – Prokurátorka přiřkla vinu výhradně řidiči Paulovi a doporučila uzavřít případ bez dalších žalob.

3. září 1999 - Zastaveno stíhání fotoreportérů.

30. října 2002 - Al Fayed zažaloval Francii u Evropského soudu pro lidská práva, protože tamní justice okolnosti havárie prý úplně nevyšetřila.

20. listopadu 2002 - Další vyšetřování z popudu Al Fayeda ve Francii. Tři fotografové obžalováni z porušování práva na soukromí, neboť údajně pořizovali snímky mrtvé Diany a Dodiho.

28. listopadu 2003 - Soud fotografy zprostil obvinění.

6. ledna 2004 - Zahájeno britské veřejné vyšetřování nehody.

31. března 2008 - Britský koroner zamítl teorii, že se Diana stala obětí spiknutí.

7. dubna 2008 – Britská porota rozhodla, že smrt Diany způsobilo nezodpovědné řízení Henryho Paula a pronásledování paparazziů.

Zajímavosti

*Princezna měla v době mezi rozlukou s princem Charlesem a smrtí až osm známostí.

*V té době ji odposlouchávaly americké tajné služby.

*Zatímco Paul a Dodi zemřeli okamžitě, Diana svým zraněním podlehla až v nemocnici.

*Sanitka jezdila s umírající princeznou několik desítek minut po Paříži, než ji do jedné z nemocnic umístila.

*V mercedesu neměl nikdo zapnutý bezpečnostní pás.

Kdo je kdo

princezna Diana (1961 – 1997)

První manželka následníka britského trůnu prince Charlese a matka princů Williama a Harryho. Spekuluje se, že druhého syna nezplodila se svým mužem. Ve své době patřila mezi nejznámější a nejpopulárnější světové osobnosti.

Dodi Al Fayed (1955 – 1997)

Milenec princezny Diany, egyptský filmový producent a obchodník. Nejstarší syn Mohameda Al Fayeda.

Mohamed Al Fayed (1933)

Otec Dodiho. Do jeho impéria patřil třeba fotbalový tým Fulham FC, luxusní londýnský obchodní dům Harrods nebo pařížský hotel Ritz.

princ Charles (1948)

Manžel princezny Diany. Podváděl ji se svou dávnou láskou Camillou Parker-Bowlesovou, kterou si nakonec v roce 2005 vzal za ženu.

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.