Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Smutné tajemství Alfreda Hitchcocka: Kruté dětství se promítalo do jeho filmů

Alfred v thrilleru Její zpověď (1929)
I ty největší hvězdy se praly o to, aby mohly hrát v jeho filmech. Ve snímku Hrůza na jevišti (1950) se objevila Marlene Dietrichová.
V thrilleru Okno do dvora (1954) exceloval James Stewart jako fotograf na vozíku.
Janet Leighová si krásně zakřičela v hororu Psycho (1960).
Sdílej článek:

S diváky vymetal ta nejstrašidelnější zákoutí jejich mysli a královsky se u toho bavil. V soukromí mu ale příliš do smíchu nebylo. Alfred Hitchcock (†80) totiž do filmů promítal děsivé zážitky z vlastního života.

Povýšený, nepříjemný, arogantní. O hercích si myslel, že jsou dobytek, v lepším případě loutky, které ho musejí poslouchat na slovo. Přesto s ním chtěl každý pracovat. Alfred Hitchcock si zkrátka mohl dovolit to, co by jiným neprošlo. Zadarmo to ale nebylo. 

Nejslavnější rodák z městečka Leytonstone na jihovýchodě Anglie přišel na svět 13. srpna 1899. Otec William prodával zeleninu a drůbež, jeho žena Emma byla v domácnosti a pečovala o tři děti.

Drsné tresty

Nejmladší Alfred Joseph byl odjakživa terčem posměchu. Lidé s výraznou nadváhou to už tak zkrátka mají. Navíc příliš nevyrostl, s necelými 170 centimetry a řídnoucími vlasy byl v době dospívání ideálním otloukánkem. V letech, kdy mladíci dobývají první dívčí srdce, sklízel jedno zklamání za druhým. Nejspíš tehdy v něm zakořenil nepřátelský vztah k ženám.

Nebyly to ale jediné fobie, které si odnesl do života. Rodiče ho vedli velmi přísně. Když zlobil, matka ho nechávala hodiny stát v nohách své postele, přičemž jí musel dopodrobna líčit, co celý den dělal.

Do paměti se mu vryl i zážitek z roku 1904. Tehdy ho otec jako pětiletého kloučka poslal s dopisem na policejní stanici. Sotva si muži v uniformách vzkaz přečetli, nic netušící dítě strčili do cely. Potom mu řekli, že je to trest od tatínka za jeho zlobení. Alfred za mřížemi strávil jen několik minut, ale i to stačilo, aby se v jeho duši navždy usídlil panický strach z policie a absolutního pocitu bezmoci.

První film? Propadák!

Když mu bylo 15 let, otec zemřel. Alfred ve stejném roce opustil jezuitskou kolej a zamířil na školu pro námořní inženýry. Na sklonku první světové války dostal povolávací rozkaz, ale u odvodu ho z aktivní služby vyloučili kvůli nadváze a malému vzrůstu.

Živil se jako karikaturista a do novin začal posílat první povídky plné stísněných pocitů a hororových momentů. V roce 1920 se jako kreslič titulků dostal k filmu, kde se během dalších pěti let ukázala síla jeho talentu. Vyzkoušel si řadu filmařských profesí a nakonec se zcela samozřejmě uvelebil v režisérském křesle. Zkušenosti sbíral v Německu v ateliérech v Potsdamu a Mnichově. Svůj první film ale nedokončil, protože došly peníze. Další jménem Bludiště lásky se už dostal do kin, ale šlo o finanční propadák.

Štěstí se na Alfreda usmálo až v roce 1927, kdy podle vlastního scénáře natočil film Příšerný host. Byl to temný thriller o pátrání po sériovém vrahovi. Snímek se stal hitem a Alfred nastartoval cestu ke slávě. Nešel po ní ovšem sám.

Osudová žena

V studiu se potkal s Almou Revillovou, která byla podobně jako on filmovým všeumělem. Než se ale nezkušený milovník odhodlal k činu, skončila jí pracovní smlouva. Hrozilo, že už se nikdy neuvidí. Alfred se nakonec rozhoupal a zaměstnal ji sám. Alma, která byla jen o jeden den mladší, se stala jedinou ženou, k níž si dokázal vybudovat silný vztah. Vydržel s ní celý život a v mnohém jí podléhal. Dodnes se vedou debaty o tom, do jaké míry jsou jeho filmy ovlivněny jejími zásahy. Sám Alfred nikdy nepopíral, že na něj má obrovský vliv.

Kdy v roce 1979 přebíral cenu za celoživotní dílo, pronesl: „Chtěl bych poděkovat čtyřem lidem, kteří mě v životě dokázali nejvíc podpořit a ocenit. Prvním z nich je dramaturg, druhým scenárista, třetím matka mé dcery Pat a čtvrtým kuchařka, jež umí zázraky na poli domácí kuchyně. Všichni se jmenují Alma Revillová."

Sexuální vydírání

V roce 1939 se už jako velká režisérská hvězda přesunul do Hollywoodu, ale přišla studená sprcha. V Americe panovaly zcela jiné poměry, při natáčení měl hlavní slovo producent. V Alfredově případě to byl David O. Selznick, který navíc často neměl peníze, takže Alfred vázaný sedmiletou smlouvou netočil tak často a tak svobodně, jak by chtěl.

Mrzet ho to ale nemuselo. Jeho cit pro napětí a filmařský um zrály jako víno, takže ty nejslavnější filmy vznikly až v 50. a 60. letech: Okno do dvora, Vertigo, Psycho, Ptáci… Z vysmívaného tlouštíka se stala živoucí legenda, která si ale dobře pamatovala všechny ústrky. Podle mnohých si pak začal vyřizovat účty s celým světem.

Připisoval se mu výrok „herci jsou dobytek", proti čemuž se ohradil. Prý řekl, že „s herci se musí zacházet jako s dobytkem". Hercům často vykládal, že nejsou vůbec důležití. Hlavní je kamera a oni jen musejí chodit podle ní.

S oblibou se rozebíral jeho vztah k ženám. Nešlo si nevšimnout, že ve svých filmech s oblibou zabíjí nebo děsí nevinné štíhlé blondýnky. „Vyvinuté ženy mě neoslovují. Dokonalým ztělesněním ženy s tajemstvím je pro mě křehká plavovláska ze severu," vysvětloval Hitchcock.

Takovou byla i Tippi Hedrenová, které dal jako zcela neznámé herečce šanci v hororu Ptáci. Na nic netušící ženu místo slíbených mechanických loutek vypustil skutečné opeřence. Málem přitom přišla o oko. Přesto mu kývla na další film Marnie. „Potřebovala jsem peníze. Netušila jsem, jak se vše vyvine," vzpomínala Tippi. Ukázalo se, že jí je Alfred zcela posedlý. „Jednoho dne mi dal jasně najevo, co ode mě očekává. Bylo to nechutné. Sexuálně mě vydíral. Samozřejmě jsem ho odmítla a on se mi pomstil tím, že zničil další kariériu. Udělal mi takovou pověst, že jsem pak o pořádnou práci nezavadila," tvrdí dodnes Tippi.

Otázkou je, do jaké míry se její slova dají brát vážně. Alfred se tehdy netajil tím, že v podstatě žije v celibátu, a otevřeně mluvil o své impotenci. Nebyla to zdaleka jediná zdravotní komplikace, která ho trápila. Bolely ho klouby, měl problémy se srdcem. Přesto se dožil vysokého věku. Zemřel ve své rezidenci v kalifornském Bel Air 29. dubna 1980 na selhání ledvin. Jeho dílo ale spolehlivě děsí další generace diváků. Stále totiž platí to, co kdysi odpověděl na otázku, proč jsou jeho filmy tak oblíbené: „Lidé se prostě rádi bojí."

 Co ještě nevíte

* Kromě chorobného strachu z policie ho sžírala i panická úzkost z vajec.

* Dobře věděl, že klíčem k úspěchu je reklama. Koncem 20. let si najal vlastního publicistu, který měl upevnit jeho pověst coby vycházející hvězdy britského filmového průmyslu.

* V roce 1928 se stal otcem dcery Patricie, která si později zahrála v řadě jeho filmů.

* Největší nadváhu měl koncem 30. let, kdy se jeho hmotnost blížila k hranici 140 kilogramů. Později se snažil zhubnout, ale příliš mu to nešlo.

* S oblibou si ve svých filmech dával malé roličky. Před kamerou se objevil zhruba ve 40 snímcích.

* V roce 1956 získal americké občanství.

* Na Oscara byl nominovaný pětkrát, ale nikdy ho nezískal.

* Manželka Alma zemřela dva roky po něm.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Údržbáři - mechanici (1806004). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Údržbáři - mechanici (1806004), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SŠ , - máte zkušenosti s údržbou nebo montáží strojů, - jste flexibilní a schopný týmové práce, , Budete se věnovat:, - opravě a údržbě strojního zařízení a výrobních technologií, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme Vám stabilní práci na HPP, - hradíme lékařské prohlídky, - možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč + stravenky, Nástup: dle domluvy, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha tkacích strojů Operátor tkalcovny | Prostějov (1509002). Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor tkalcovny (1509002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte min. střední odborné vzdělání s výučním listem, - jste manuálně zručný a technicky zdatný, - jste spolehlivý a máte odpovědný přístup k práci, - jste ochotný pracovat ve 12ti hodinových směnách, Budete se věnovat:, - obsluze strojů na tkaní, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabídneme Vám stabilní dlouhodobou práci na HPP, - přispíváme na stravování, - nabízíme 25 dní dovolené, - můžete využít parkování v objektu závodu, - čeká na Vás čisté a příjemné pracovní prostředí, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: nepřetržitý provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Montážní dělník 110 Kč

Montéři kovových konstrukcí Výrobní zámečníci (1708002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výrobní zámečníci (1708002), Požadujeme:, - vyučení v oboru zámečník, - znalost čtení výkresové dokumentace, - ZK 111 nebo ZK 135, - vazačský, jeřábnický průkaz - výhodou, - dobrou pracovní morálku, Nabízíme:, - práci na HPP u stabilní společnosti, - závodní stravování, Pracoviště: Prostějov, Mzda: 110-150,- Kč/hod, Nástup: dle dohody, Směnnost: dvousměnný provoz (8 nebo 12 hodinové směny), Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na svarec@gasl.cz. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT