Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Kvůli ostatním RISKOVALA ŽIVOT. Nevyděsil ji ani nacistický "anděl smrti"

Historie je plná hrdinů a hrdinek, o kterých se moc neví. Hrdiny se stali ne cíleně, ale tak nějak přirozeně. Prostě jen dělali to, co si mysleli, že je správné. Vezměte si takového sira Nicholase Wintona. Kdyby jeho manželka nenašla doklady pro děti, nejspíš by jeho činy zůstaly tajemstvím. Stejně tak je to i s touto dámou, které se říkávalo Matka matek. V koncentračním táboře Osvětim pomáhala neúnavně na svět miminkům a ačkoli velká část z nich nepřežila, bojovala za každé z nich. 

Stanislawa Leszczynská dělala to, co bylo potřeba. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Psal se rok 1922, když Stanislawa Leszczynská dokončila školu pro porodní asistentky a začala pracovat v nejchudších čtvrtích města Lodž. Poté, co bylo Polsko obsazeno nacisty, zapojila se do odboje a využívala toho, že jako porodní asistentka měla povolení pohybovat se po městě po setmění. Spolu se svou rodinou pomáhala hlavně lodžským Židům v ghettu, kam dodávala potraviny a falešné doklady. Klec bohužel spadla 19. 2. 1943, kdy byla při zátahu zatčena ona, její dcera i její dva synové Stanislaw a Henryk. 

Koncentrační tábor Osvětim.

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Ačkoli jejímu nejstaršímu synovi a manželovi se podařilo utéct, zemřeli během Varšavského povstání. Synové byli poslání do tábora Mauthausen, Stanislawa a dcera Sylwia putují do Osvětimi. Téměř ihned po příjezdu zastaví drobná Polka obávaného doktora Mengeleho s potvrzením o své práci a žádá ho o přidělení do porodního oddělení. Ačkoli doktor, přezdívaný Anděl smrti, byl krutý, odhodlání této ženy ho natolik vyvedlo z míry, že jí povolení udělil a ani nic nenamítal. 

Do tábora přišlo mnoho žen těhotných. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Stanislawa a její dcera věděly, že jedině jejich lékařské schopnosti je udrží naživu. Neváhaly ani minutu a z ženských ubytoven zhotovily provizodní porodnici. Vzadu v místnosti, kde bylo nejtepleji, díky kamnům, vytvořila cosi jako porodní sál a "inkubátory". Zdejší poměry jsou příšerné. Mnoho žen do tábora přišlo již těhotných, některé to ještě nevěděly a některé otěhotněly v táboře. Oblíbenou kratochvílí nacistických prasat totiž bylo znásilňovat vězenkyně.

Stanislawa bojovala za každé dítě. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Stanislawa sice dostala k ruce dvě asistentky Kláru (odsouzenou za vraždu dítěte) a Pfani (prostitutku), obě ale byly sadistické zrůdy. Příkaz zhora zněl, každé nově narozené miminko zabít a vykázat ho jako mrtvě narozené. Stanislawa se snaží dělat, co jen jde, ale příkaz je jasný. Ačkoli sama žádné dítě nezabila, její asistentky Klára a Pfani toto vykonávají téměř s potěšením. S doktorem Mengelem se setkává, když na ni řve za "neuposlechnutí rozkazu", tedy za to, že nezabíjí děti. 

Ubytování v Osvětimi bylo inspirováno stájemi pro koně. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Ačkoli žena drobného vzezření, je pevná a neoblomná. „Nebudu zabíjet děti. Nikdy. Ani vy nemůžete. A vy to víte. Jste doktor, složil jste přísahu,“ oponuje Mengelemu a ten kupodivu sklopí uši a odejde se slovy: "Rozkaz je rozkaz." Ačkoli je to neuvěřitelné, dál bojuje o každý dětský život. Téměř nespí a příděly jídla z velké části rozdává matkám, aby měly alespoň nějaké mléko a shání dohromady matky, které navzájem kojí různé děti. 

Tábor v Osvětimi. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Stanislawa dokonce vymyslela způsob, jak matkám pomoci. Pár týdnů před porodem je donutila, aby své příděly chleba vyměnily za čistá prostěradla, aby mohly svým dětem udělat provizorní pleny. Bohužel tábor nemá žádné lékařské vybavení, dokonce ani antiseptika, antibiotika, nebo jakékoli léky. Stanislawa proto nemůže matkám při porodu jakkoli pomoct od bolestí. Ačkoli sama byla mnohdy vyčerpaná, kontrolovala každou hodinu všechny matky i jejich děti. 

Tábor v Osvětimi. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Děti, které nejsou Klárou nebo Pfani ve vedlejší místosti utopeny v sudu, bojují o své místo na zemi, nebo alespoň v táboře. Ženy vysílené podorem se ke Stanislawě obracejí s důvěrou a získává přezdívku Matka matek. Neúnavně se rozdává dál spolu se svou dcerou, která je stejně houževnatá jako její matka a bojuje o každý dětský život s nasazením svého vlastního. 

Život matek s dětmi nebyl v Osvětimi žádný med. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

V roce 1943 přichází nový rozkaz. Děti, které vypadají árijsky mají být posílány na převýchovu do německých rodin. Stanislawa proto vymýšlí novou riskantní věc. Malé narozené děti tetuje tak, aby na to nacisté nepřišli a matky měly po válce šanci své děti najít. Když na ni udeří Mengele s tím, aby pro něj vypracovala procentuální úmrtnost matek a dětí, šokuje ho odseknutím: „Ještě jsem neměla jediný případ úmrtí, ani u matky, ani u novorozenců.“ 

Plynové komory v Osvětimi. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

Mengele je naprosto šokován a nevěří jí, ovšem ve chvíli, kdy nahlédne do úhledně vedených zápisů, musí uznat, že Leszczynská má pravdu a v jejích spisech není jediné dítě narozeno mrtvé a dokonce ani žádná rodička u porodu nezemřela. Spolu se Stanislawou bylo v Osvětimi pár lékařů, kteří z dostupných nuzných prostředků léčily nemocné. Falšovali jejich dokumenty, protože pokud se nemocný nezotavil dostatečně rychle, byl odveden do plynové komory a zavražděn. 

Stanislawa prožila dlouhý život po Osvětimi. 

Stanislawa Leszczynská, jméno, které téměř upadlo v zapomnění, ale nemělo by.

V roce 1945 byl tábor osvobozen a Stanislawa se opět setkala se svými dětmi. Pokračovala ve své práci až do roku 1950. V roce 1970 se zúčastnila oficiální oslavy ve Varšavě, kde se setkala s několika dětmi, které zachránila. O čtyři roky později zemřela a na její počest pojmenovali lékařskou školu v Krakowě. Ačkoli se to zdá jako happy end, ze zhruba 5000 dětí, kterým pomohla na svět přežilo v táboře jen 30. Okolo 1500 dětí zabily Klára a Pfani, 2500 jich zemřelo hlady a na různé nemoci a zbytek byl poslán na germanizaci. Několik dětí po válce našlo své pravé rodiče díky tetování odhodlané drobné bojovnice. Její jméno by rozhodně nemělo být zapomenuto. 

Důkaz, že jeden člověk může změnit svět. Sir Nicholas Winton při setkání s českými dětmi, které zachránil před holocaustem. 

(Reportérka mluví o Věře, mladé dívence, kterou Winton poslal do Anglie a zachránil jí tím život. Věra "náhodou" sedí vedle svého zachránce. Poté se reportérka zeptá, zda je v místnosti ještě někdo, koho sir Nicholas Winton zachránil a pokud ano, zda by se mohl postavit… Co se stane?)

Sdílej článek:
Autor: Veronika Lišková
Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Jedná se o práci v zakázkové výrobě těžkých ocelových konstrukcí., Požadujeme šikovnost, vyučení v oboru zámečník, popř. v jiném technickém oboru., Praxe vítána - není podmínkou, Nutná orientace v technické dokumentaci., , Možno i absolvent - zaučíme., , Pracovní doba Po - Pá 6.00 - 14.30 hod.. Pracoviště: První železářská společnost kladno, s.r.o., Huťská, č.p. 160, 272 01 Kladno 1. Informace: Evžen Jedlička, +420 311 235 222,602 219 059. Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktická sestra 15 000 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický/á asistent/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CZ-ISCO 3256 - Praktické sestry, Zasílejte životopis na e-mail: mhadacova@mulacovanemocnice.cz, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, Nástup možný 1.9.2017. Mzda podle vzdělání a praxe., , , .. Pracoviště: Mulačova nemocnice s.r.o., Dvořákova, č.p. 1207, 301 00 Plzeň 1. Informace: Magdalena Hadačová, +420 377 677 206(8:00-15:00). Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo e-mailem, , Požadavky:, - Komunikační znalost ČJ, - Vzdělání a praxe ve stavebním oboru, - Obsah práce: zednické, obkladačské, štukatérské , - Místo výkonu práce: práce na stavbách v rámci ČR, Zaměstnanecké výhody:, Týden dovolena navíc, příspěvek na dopravu, stravu, pojištění, firemní vozidlo, možnost kariérního růstu a dalšího vzdělávání., , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Kaiserbau s. r. o., Gebauerova, č.p. 4502, 615 00 Brno 15. Informace: O. Šleglová, +420 776 777 785(ÚT+ČT8-17h).

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT