VYHRAJ IPHONE X PRÁVĚ TY! CHCI VYHRÁT IPHONE X >

Světoběžník Michal: Lásku s Kumiko nezničilo ani zemětřesení

Sdílej článek:

Když se vzali, zkusili žít a pracovat v Praze, ale nakonec to vzdali kvůli byrokratickým průtahům. Teď pro změnu žijí v japonském Naganu, kde si je našlo ničivé zemětřesení. Od těžce poničené jaderné elektrárny Fukušima je dělí zhruba 250 kilometrů.

Touha cestovat ho držela od chvíle, kdy jeho věk překročil dvacítku. Nikdo se tedy nedivil, když se Michal Houžva (27) ze Zlatých Hor v Jeseníkách v roce 2007 rozhodl, že se vydá až k protinožcům. Práce v třešňovém sadu v Roxburghu na jižním ostrově Nového Zélandu mu ale nevynesla jen výdělek z česání ovoce. Přinesla i životní lásku.

Větší zamilovanost jsem nezažil

Každý den po práci se brigádníci scházeli na večírcích. „Byli jsme opravdu mezinárodní směsice a jednou se mezi námi objevila i japonská dívka. Přišla sama, malá, křehká a hodně smutná. Dali jsme se do řeči, a tak jsem se dozvěděl, že se nepohodla s kamarádkou a nevěděla jak dál. Kumiko (29) se mi nakonec podařilo alespoň trochu rozveselit. Její úsměv byl okouzlující,“ vzpomíná na nesmělé začátky Michal.

#nahled|https://g.denik.cz/56/a9/pribeh_kumiko_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/a9/pribeh_kumiko.jpg|V Českém Krumlově se zamilovanému páru moc líbilo, zejména Kumiko byla uchvácená.#

Nakonec přeskočila ona pověstná jiskra a Čech s exotickou kráskou střídavě pracoval a cestoval celý následující půlrok. „Nový Zéland mě vždycky zajímal, navíc se tam usadila moje nevlastní sestra, a tak jsem se daleko od domova necítil opuštěný,“ přiznává mladý muž a dodává, že větší zamilovanost a romantiku nikdy nezažil.

Svatba a autonehoda

Když se mladá dvojice musela rozdělit a každý se vrátil do své vlasti, slíbili si, že to nebude nadlouho. Zůstaly jim ještě nějaké vydělané peníze, a tak po měsíci vyrazili na další cesty. „Při pobytu v Thajsku a Kambodži jsme se utvrdili v tom, jak dobře se spolu cítíme a jak se doplňujeme. Nikdo se nemohl divit, že jsme se chtěli vzít. Svatba byla u nás v Jeseníku v září 2008,“ líčí Michal. Rodiče Kumiko na ní chyběli, cesta by pro ně byla finančně velmi náročná.

Slavný den ale mohl dopadnout tragicky. „Předsvatební horečka vrcholila, Kumiko jsem ráno odvezl ke kadeřníkovi, šel vyzvednout ještě nějaké důležité věci, jako kytici a podobně, a na úzkém mostku přes řeku jsem naboural do boku jiného auta. Za volantem navíc seděla žena. Asi víte, jak mi bylo,“ popisuje Michal dramatické chvíle, při kterých se jen a jen omlouval.

#nahled|https://g.denik.cz/56/a9/pribeh_kumiko6_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/a9/pribeh_kumiko6.jpg|První výročí svatby#

Když se ukázalo, že ona dáma za volantem je navíc manželkou šéfa místní policie, viděl se náš hrdina rovnou za mřížemi. „Měl jsem ale štěstí. Jednak se nikomu nic hrozného nestalo, bylo jen pár pomačkaných plechů, a dotyčná paní měla ve finále pro můj stav opravdu mimořádné pochopení.“

První velké zklamání

Kumiko se u nás líbilo, a tak vyhověla Michalovu přání žít v České republice. Dvojice ale netušila, že ji čekají další perné chvilky. Bydlení v Praze sehnali celkem snadno, problémy nastaly ve chvíli, kdy pro novomanželku začalo běhání kolem všech potřebných papírů a povolení k pobytu. „Všechno se strašně táhlo a oddalovalo, Kumiko byla proto skoro celý rok sama doma a opět byla smutná.“ Michal si totiž našel práci jako portýr v hotelu Intercontinental, což bylo dost náročné na čas. „Vztah nám zákonitě nefungoval tak, jak jsme si představovali,“ vysvětluje Michal.

Nový začátek v Japonsku

Zamilovaný pár se nakonec rozhodl raději opět cestovat. Díky podpoře Michalových rodičů vyjeli do Dánska sklízet jahody. „Chtěli jsme si vyčistit hlavu a vyřešit otázku, co s námi bude dál,“ popisuje Michal a pokračuje: „Nakonec jsme se dohodli, že s pomocí manželčiných rodičů zkusíme žít v Naganu, odkud Kumiko pochází.“

Nakoupili letenky a těšili se na nový začátek, jenže přišel další zádrhel. „Měli jsme cestovat se společností SkyEurope, která právě v den našeho odletu ohlásila bankrot. Žádný let se nekonal, navíc jsme přišli o peníze za letenky,“ doplňuje s ironickou poznámkou, že v té době byl zřejmě opravdu „dítětem štestěny“.

Zemětřesení! Utečte!

Do Nagana se dvojice nakonec dostala a v horách nad městem konečně našla po měsících hledání a cestování klidné zázemí. Rodiče Kumiko přijali mladého a vytáhlého Čecha až nečekaně dobře. Japonci jsou totiž známí svým obezřetnějším přístupem k cizincům. Mladému páru ale zároveň řekli, že budou jejich svazek brát jako skutečný až po několika letech.

Michal začal pracovat v dílně na motory, Kumiko si našla místo realitní makléřky. Jenže pak přišel 11. březen 2011 a zemětřesení, které Japonsko ještě nezažilo. „Tehdy to byl zrovna rok, co jsme se přistěhovali. Když zemětřesení vypuklo, byl jsem v práci,“ vzpomíná na chvíle, které ho jako Středoevropana hodně překvapily.

#nahled|https://g.denik.cz/56/a9/japonsko_zemetreseni888_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/a9/japonsko_zemetreseni888.jpg|Japonsko v březnu postihla zkáza, kterou nepamatuje od druhé světové války.#

„Zažil jsem zemětřesení poprvé a bylo to, jako když se houpáte na desce nebo vodních vlnách. Prostě zcela nezvyklý pocit. A to prý byly v Naganu jen čtyři stupně na Richterově stupnici! O kousek blíž k epicentru zažívali lidé minimálně dvojnásobek!“ svěřuje se mladý muž, který v osudné chvíli pracoval v malé místnosti pouze s jedním domorodým kolegou.

„Když jsem viděl, jak disciplinovaně a přitom rychle všichni objekt opouštějí, vzpomněl jsem si, že mi Kumiko říkala, abych v takových případech rychle vyběhl do volného prostoru,“ vybavuje si Michal. Nejvíc ho fascinovalo, jak každý věděl, co má v danou chvíli dělat. „To se učíme už od školních let, na zemětřesení se cvičíme dvakrát do roka,“ doplňuje Kumiko Houžvová, když se prostřednictvím internetu na chvíli přidává k našemu rozhovoru.

Šílený strach o Kumiko

Největší šok ale zažil Michal až po zemětřesení. Neměl informace, co se stalo s Kumiko, která v tu dobu měla být doma. „Telefonní síť nefungovala, mohl jsem se jen domnívat, že došlo k nejhoršímu. Přitom jsem tolik potřeboval vědět, že je i se svými rodiči v pořádku,“ říká Michal.

#nahled|https://g.denik.cz/56/a9/pribeh_kumiko4_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/a9/pribeh_kumiko4.jpg|Michal s Kumiko a jejími rodiči#

S Kumiko se setkal až po dvou hodinách, které byly ty nejdelší v jeho životě. „ Naštěstí byla v pořádku,“ dodává mladý muž. Situaci po katastrofě mu navíc ztěžovala jazyková bariéra, kvůli níž přesně nevěděl, co se vlastně stalo. „Japonsky se zatím učím, není to jednoduchá řeč, dorozumívám se většinou anglicky,“ vysvětluje Michal a jeho exotická manželka přitakává a říká, že v japonštině se vyskytují hned tři druhy písma: kankandži pro kořen slova, hiragana pro koncovky a ještě katakana, sloužící pro přepis cizích slov nebo slov převzatých z jiných jazyků.

„Písmo jsem zatím vzdal, intenzivně se učím konverzovat, abych se dorozuměl s ostatními. Do školy chodím dvakrát týdně, kurs mi zaplatili rodiče Kumiko, jsou to velmi vzácní lidé,“ tvrdí Michal.

Miminko? Do roka a do dne

A co bude s Michalem a Kumiko dál? Mají plno plánů, hlavně na miminko, které by prý do roka a do dne rádi chovali. „Nejraději bych přivítal holčičku a pak by určitě došlo ještě na kluka,“ směje se mladý muž a pomrkává na svou usměvavou ženu, která naštěstí češtině zatím moc nerozumí.

Pak Michal na chvíli zvážní a na otázku, jestli je šťastný, odpoví po chvilce přemýšlení: „Ano, s Kumiko ano, ale kdyby se nám za pět let podařilo zakotvit v Česku, bylo by moje štěstí úplné.“ I takhle může chlap diplomaticky přiznat, že se mu stýská po rodné hroudě.

Michal v Japonsku

Co mě překvapilo:
Líbání a objímání na ulicích, to se vůbec nesmí. Přiznávám, že když jsme byli sami, tak jsem toto tabu porušoval.
Co mě fascinovalo:
Úžasná solidarita lidí, slušnost a obětavost. To se teď naplno ukázalo, jak hodně každý myslí na ostatní.
Co mě inspirovalo:
Jsem Houžva, takže houževnatost a pracovitost. To jsem ve firmě, kde pracuji, odkoukal nejdřív. Jinak bych neobstál.
Co mě vyděsilo:
Nejvíc se teď bojím radioaktivity z jaderné elektrárny Fukušima, která leží zhruba 250 kilometrů od nás.

Vladislava Tomanová

Sdílej článek:
annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 20 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce - Kazaňská č.p. 121/1, Štěrboholy, Praha 10. Pracoviště: Key production spol. s r.o., Kazaňská, č.p. 121, 102 00 Praha 102. Informace: Marianna Katiukova, +420 777 122 449.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava, Kontakt osobně úterý a středa od 9 do 11 hod. v místě sídla: 28. října 68/165, Ostrava - Mariánské Hory. Telefonicky úterý a středa od 9 do 11 hod. na č. 608 811 724., , Požadujeme:, - vyučení v oboru zedník, - praxe v oboru zedník, - práce ve výškách, - výborný zdravotní stav. Pracoviště: Evd spolek cz s.r.o., 28. října, č.p. 68, 709 00 Ostrava 9. Informace: Petro Pyrozhuk, +420 608 811 724.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 16 400 Kč

Zpracovatelé kůže, koželuhové a kožišníci Řezač/ka kůže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, řezání kůže na sedací soupravy, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky (Po - Pá od 8,00 do 12,00) na čísle 731 613 950 - Jan Budík, , Místo výkonu práce: DOLCE VITA SOFA s.r.o., Pod Skalkou 489/2a, Přerov II-Předmostí, 751 24 Přerov 4. Pracoviště: Dolce vita sofa s.r.o., Pod Skalkou, č.p. 489, 751 24 Přerov 4. Informace: Jan Budík, +420 731 613 950.

Administrativa - Zápis odběrných míst pro Prahu 30 000 Kč

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.


Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT