Václav Klaus dlouhodobě kritizuje protipandemická opatření, která mají zabránit šíření nemoci covid-19. Podle něj se tak jenom omezuje občanská svoboda a trestuhodně rozvrací naše ekonomika. Aby dokázal, že si za svým názorem opravdu stojí, už loni v říjnu dorazil před Obecní dům s rouškou staženou pod bradu.

Pokutu bere Klaus jako politický akt

Bývalý český prezident musel za přestupek zaplatit pokutu osm tisíc korun, což se mu ani trochu nelíbí. „Václav Klaus považuje udělení této pokuty za trest za politický akt, nikoli za porušení navíc sporně vydávaných hygienických pravidel Ministerstvem zdravotnictví. Krátký projev ve venkovním prostoru před minimem posluchačů nemohl mít žádné epidemické následky,“ napsal v prohlášení Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Pražská hygienická stanice přitom Klausovi původně vyměřila pokutu ještě o dva tisíce vyšší, proti čemuž se politik okamžitě odvolal. Ministerstvo zdravotnictví pak jeho žádost zamítlo, ale pokutu mu snížilo z deseti na osm tisíc korun. Pro média úřad uvedl, že na rozdíl od hygienické stanice nepřihlédl k přitěžující okolnosti, že obviněný nedodržel opatření v době, kdy hrozilo nebezpečí rozšíření nemoci covid-19. Hygiena ale nezjistila, že by Klaus během svého projevu někoho nakazil.

Bývalý prezident sice pokutu zaplatil, i tak si ale myslí, že úřady si vynucují dodržování opatření, která nemají oporu v zákonech. Proto Klaus podal na ministerstvo žalobu, aby o omezování lidského jednání rozhodl soudce podle platných právních předpisů – a ne úřad na základě vlastních vyhlášek. Ty jsou totiž podle exprezidenta víc než sporné.

Exprezident chce podpořit stíhané občany

„Ministerstvo zdravotnictví ČR zaujímá právně nepřijatelný postoj, že smí udělovat a vymáhat pokuty i za porušení opatření, která byla následně zrušena soudem a označena jako nezákonná,“ dodává mluvčí IVK. Podle něj se Klaus k žalobě rozhodl také proto, aby podpořil další občany, kteří jsou stíháni za podobné prohřešky.

Loni v říjnu si Klaus přišel před Obecní dům připomenout vznik Československé republiky. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní protipandemická opatření. Na akci exprezident schválně neměl nasazenou roušku, čímž porušil tehdejší nařízení. Jakmile se záběry s Klausem bez ochrany dýchacích cest objevily v médiích, případem se začala zabývat policie. Ta následně záležitost předala pražské hygienické stanici.

Nejvyšší správní soud nedávno zrušil opatření, které nařizuje povinně nosit roušky ve vnitřních prostorech a veřejné dopravě. Ministerstvo dostalo tři dny na případnou nápravu, přičemž podle soudu není možné, aby resort nerespektoval soudní verdikty a stále vydával opatření, která mají právní vady a už byla označena za nezákonná, nebo dokonce došlo k jejich zrušení.