Šíp.deník.cz

Viděno a potvrzeno! FEŤAČKA KATKA ŽIJE! Na ulici žebrá o pár drobných

Když v roce 1996 začínala dokumentaristka Helena Třeštíková sledovat osud mladé feťačky Katky, pravděpodobně netušila, že ji tato žena bude provázet dalších dvacet let. Jak na tom Katka je nyní? Pokračujte dále a dozvíte se další část příběhu o narkomanské princezně. 

1 / 23

Zdroj: foto: Profimedia, Facebook koláž: Šíp

Helena Třeštíková

Zdroj: Profimedia

Helena Třeštíková patří již pár desítek let mezi přední české dokumentaristy. Její surový styl natáčení je skutečně šokující a nebojí se dojít si pro materiál až do squatu. Jedním z jejích vrcholných děl je časosběrný dokument o Katce, která se setkala se svým nepřítelem heroinem již velmi mladá. 

Katka okolo roku 1997.

Zdroj: Facebook

V roce 1996 Helena natrefila na Katku v odvykacím centru. Tehdy byla osmnáctiletá Katka ještě plná optimismu a opravdu věřila, že jednoho dne se drog zbaví. Jeden z jejích nezapomenutelných citátů se týká chtění… "Já věřím tomu, že když my budem opravdu chtít, že se z toho dostanem. Tak já bych chtěla hodně chtít…"

Helena Třeštíková a Katka.

Zdroj: Profimedia

Její chtění ovšem nikdy nebylo dost velké. Z heroinu přešla na spoustu jiných látek, které jí pravidelně otupovaly mozek a odváděly do jiných sfér, kde se cítila alespoň na okamžik šťastná. Helena Třeštíková se s Katkou opakovaně setkávala i poté, co vyšel první dokument V pasti v roce 2001. 

Katka sice odvykla heroinu, ale dál pokračovala v jiných návykových látkách. 

Zdroj: Facebook

V druhém dokumentu, který se příhodně jmenuje pouze Katka, je zaznamenána další cesta, až do roku 2009. Katka během té doby změnila partnera, se kterým otěhotněla. Třeštíková na kameru natočila i několik Katčiných návštěv v centrech, kde se kvůli dítěti snažila alespoň zmírnit následky svého užívání.

Katka a její přítel Roman s kterým má dítě. 

Zdroj: Profimedia

Matkou byla pouhé tři dny, kdy nastoupila na detoxikační kůru, ze které ale po pár dnech utekla na revers a po několika měsících jí byla odebrána práva rodiče na dítě. Vzhledem k tomu, že užívala drogy aktivně během těhotenství, malá Terezka se již narodila závislá a lékaři se u malé holčičky museli potýkat s abstinenčními příznaky. 

Ani těhotenství Katku nedonutilo přestat fetovat. 

Zdroj: Facebook

I tehdy ale Katka věřila, že jednoho dne fetovat přestane. "Nejdřív musím sklouznout na uplný dno s ní, a pak se společně mužeme odrazit." Slova útěchy a naděje zaznívala i od jejích partnerů, ať už od Ládi, nebo od Romana. Ačkoli Roman byl šťastný, když poprvé držel svou dceru v náručí, droga byla opět silnější. 

Drogy nad Katkou vždy zvítězily.

Zdroj: Profimedia

Několik let o Katce nebylo moc slyšet. Tu a tam se objevila nějaká krátká zpráva, že ji někdo zahlédl na ulici, nebo v MHD, případně známý známého slyšel, že někdo jiný… a tak dále. Nedávno ale přišla potvrzená zpráva od zdroje více než povolaného. Od Tomáše Třeštíka, syna dokumentaristky, na svůj Facebook umístil Katčinu fotografii, kterou vyfotil a připsal k ní komentář. 

Katka se nesčetněkrát pokoušela přestat. 

Zdroj: Facebook

Tomáš Třeštík: "Pro ty, které zajíma osud Katky z mámina dokumentu, dneska večer jsem jí náhodou potkal v Karlovce. Žebrá tam v kleče na ulici, čelem opřená o chodník, poznal jsem jí jen podle prstýnku který nosí celou dobu, co jí znám. Na chvíli jsem se u ní zastavil. Je na metadonu, s přítelem bydlí v nějakém domku, snad skoro legálně. Drogám se snaží vyhýbat, jestli se jí to uplně daří si jistej nejsem.  

Poslední známá fotka Katky.

Zdroj: Facebook

Dceru nevídá. Roman sedí, dostal 3,5 roku, Katka přesně neví za co. Vypadá dost zbědovaně, ale kdo by nevypadal, bylo lehce pod nulou. Mluvila k věci, smířlivě a věcně, působila střízlivě a celkem zorientovaně. Mediální povyk z poslední doby moc neřešila. S tím, že o ní napíšu pár slov souhlasila. 
Pokud tam na ní narazíte a budete mít chuť, dejte jí na čaj. Je otázka, jestli si za to ten čaj fakt koupí, já chci ale věřit, že jo. Díky. T"

Tvář poznamenaná roky fetování a životních zkoušek. 

Zdroj: Facebook

Ať už Katka žije jakkoli, žije a její osud zajímá hodně lidí. Fotografie od Tomáše získala během tří dnů téměř 5 000 reakcí a přes 500 sdílení. Množí se pod ní reakce lidí, kteří mají s drogami zkušenosti, dělí se o své příběhy a přejí Katce hodně sil. Ačkoli je jí nyní 40 let a na drogách je přes 20 let, mnozí vyjadřují naději, že by se z toho ještě mohla dostat. 

Jak vypadal Katčin život?

Zdroj: Youtube
Sdílej článek:

Doporučené články

Akční letáky

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů