Šíp.deník.cz

Visoki Dečani: Klášter, s podivnou malbou létajícího talíře. Jde o důkaz UFO?

5 fotografií 5
Visoki Dečani
Visoki Dečani
Zdroj: archiv
Klášter Visoki Dečani z ptačí perspektivy Kde se vzal podivný letící objekt na malbě ze 14. století? V protějším rohu je navíc další. Dečanské ukřižování vypadá jako kterékoli jiné. Až na dva malé detaily. Pýchou kláštera je 30 metrů vysoký kostel. Díky němu je komplex na seznamu UNESCO.
Sdílej článek:

Celá staletí odpočívala v balkánském klášteře Visoki Dečani unikátní freska bez většího zájmu veřejnosti. To se změnilo v roce 1964, kdy se z malby stala světová senzace.

Klášter, kde panuje přítmí, plápolají svíčky a tichou ozvěnou se nesou modlitby mnichů, nepatří mezi typická místa, kam by směřovali milovníci záhad. Stavba ležící na jihu Srbska (či západě Kosova, chcete-li) je však výjimkou. Je zde k vidění UFO, a to hned ve dvou exemplářích.

Nesmí vám uniknout

Co to tam letí?
Vznik komplexu na úpatí Albánských Alp, který od roku 2004 figuruje na seznamu UNESCO, je poměrně dobře zmapován. Pokyn k výstavbě dal srbský král Stefan Uroš III., což dokládá dochovaná zakládací listina. Panovník ale netušil, že si staví vlastní hrobku. O rok později se trůnu zmocnil jeho syn Stefan Dušan a otce pro jistotu zardousil. Tělo nechal pochovat v nedokončeném klášteře, jehož výstavba pokračovala až do roku 1335.

V centru komplexu stojí 30 metrů vysoký a kostel s bohatě zdobeným interiérem. Jedním z dominantních prvků je freska pojmenovaná Dečanské ukřižování, které vytvořil neznámý mistr. Výjev Ježíše Krista na kříži lze najít snad v každém svatostánku, ale tento se vymyká. V obou horních rozích si lze všimnout podivných letících objektů, které ze všeho nejvíce připomínají kosmické lodě s lidskou posádkou. Jak se ale objevily na malbě ze 14. století?

V době svého vzniku freska žádné vášně nevzbuzovala, vše se změnilo v moderní éře dobývání vesmíru. Za „objevitele" senzačního obrazu je považován student umění Alexandar Paulevič, který zprávu o podivných objektech pustil v roce 1964 do světa jako první.

Nesmí vám uniknout

Bezvýsledné pátrání
Podle některých historiků nejde o UFO, ale vyobrazení Slunce a Měsíce. Zpodobňování planet s lidskými obličeji bylo na středověkých náboženských obrazech běžné, ale nikde nevypadaly jako v klášteře Visoki Dečani. Nešlo ani o krajový zvyk. V žádném dalším srbském kostele nic podobného není.

Milovníci záhad se snažili vypátrat cokoli z historie obrazu. Žádný z mnichů žijících v klášteře ale nic nevěděl, obraz tam byl zkrátka odnepaměti. Badatelé zašli i k blízkým Škipetarům, což je starý albánský národ, který po staletí hlídal a chránil klášter před nájezdy tureckých dobyvatelů. Ani tam se ale nic kloudného nedozvěděli.

Klášterní UFO je tak dodnes záhadou, která jitří fantazii milovníků tajemna. Inspiroval se dávný malíř tím, co skutečně viděl na obloze? Nebo jde o neuvěřitelnou náhodu a jeho vize nebeských těles dokonale předpověděla budoucí podobu dobývání vesmíru?

Zdroj: Youtube
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů