Šíp.deník.cz

Otce vyslýchala kriminálka

Nikolka a její biologičtí rodiče Jan a Jaroslava Čermákovi
Nikolka a její biologičtí rodiče Jan a Jaroslava Čermákovi
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

TŘEBÍČ - ­ Na řadu v případu vyměněných dětí přišla kriminálka. Ta včera v třebíčské nemocnici vyslechla i oba otce děvčátek. Matky jsou psychicky vyčerpané, Jaroslava Čermáková je navíc znovu těhotná.

Třebíčská nemocnice se proměnila v nedobytnou pevnost. Celý víkend se tam vyšetřovalo a dovnitř nepronikla ani myš. Podle informací Šípu policisté vyslechli zaměstnance podezřelé ze záměny na novorozeneckém oddělení. Nikdo ale zatím nebyl obviněn ani postaven mimo službu.

Včera policisté v nemocnici vyslýchali také oba otce vyměněných dětí, kteří se sešli před nemocnicí bez svých žen. "Manželce není dobře, tak jsme se nakonec sešli sami," řekl Šípu biologický otec holčičky Nikolky Jan Čermák. Jeho žena doma odpočívá. Je totiž ve čtvrtém měsíci těhotenství a Čermákovi očekávají v březnu nového potomka. "Jestli to bude kluk, nebo holčička, ještě nevíme. Jisté je, že nebudeme rodit v Třebíči," řekl Čermák s tím, že uvažují o Brnu.

Kriminalisté přizvali oba otce k vyšetřování také proto, že Jan Čermák má důkaz o tom, že se záměna stala zřejmě kvůli špatnému označení. Obě matky se shodují na tom, že to bylo v průběhu dvou hodin po porodu, kdy byly bez dětí.

"Mohlo se to stát po porodu, kdy je koupali a ošetřovali," míní Jaroslava Čermáková. Podezření získala poté, co jí přinesli dceru, která byla o víc než půl kila těžší. "Ptala jsem se, jestli je to opravdu naše dítě a ubezpečili mě, že ano," vzpomíná Čermáková. "Ženská je po porodu tak unavená, že na něco takového, že by jí mohli přinést jiné dítě, vůbec nemyslí," řekla Jaroslava Trojanová.

Podezřelé jsou pracovnice z noční a denní směny, které sloužily v sobotu 9. prosince. První z holčiček Veronika se totiž narodila ve 3.55 a druhá Nikola o 15 minut později. V péči pediatrů byly zhruba dvě hodiny a ti je k maminkám přinesli až kolem šesté hodiny ranní, kdy se směny střídají.

Obě rodiny by se i s dětmi spolu měly ještě během tohoto týdne sejít. "Plánujeme to v nějakém penzionu, v klidu si o dětech popovídat a začít si na sebe zvykat," řekl Libor Broža. Kromě změny bydliště se ale musí podle odborníků změnit i rodné listy děvčátek.

Verunka a její biologičtí rodiče Libor Broža a Jaroslava Trojanová

Poplach v nemocnicích! Mám strach rodit v Třebíči


TŘEBÍČ - Nastávající maminky mají strach z toho, co je může v nemocnici potkat. Ještě větší obavy mají ty, které by měly rodit v třebíčské porodnici. Jednou z nich je i Lenka Fialová, která je shodou okolností kamarádkou a bývalou spolužačkou Jaroslavy Čermákové.

"Dlouho jsme se s Jarkou neviděly. Asi před dvěma měsíci jsme se potkaly a byla jsem překvapená, že má miminko. Vypadala moc šťastně. Že se může něco takového stát, mě ani ve snu nenapadlo," tvrdí spolužačka Lenka.

Ta je také těhotná a očekává příchod svého prvního dítěte s obavami. "Mám strach rodit v třebíčské porodnici. Doufám, že po tom průšvihu si teď už dají pozor a všechno bude v pořádku. Kdyby nastaly nějaké komplikace, tak jinam je to daleko. Manžel slíbil, že si to sám ohlídá," dodala kamarádka Jaroslavy Čermákové.

Jan Čermák po porodu holčičku vyfotil. Na ruce má pouze pásku s číslem, jméno na noze ale chybí.

Jak to chodí jinde


Třebíčská nemocnice po zjištění záměny novorozenců zvýšila dohled nad pracovními postupy. Nemocnice v republice, které Šíp oslovil, výměnu novorozenců nechápou a tvrdí, že u nich by se nic podobného stát nikdy nemohlo a že žádná mimořádná opatření nechystají.

"V historii naší porodnice se záměna miminek nikdy nestala a není důvod se obávat, že by se tak někdy stalo. Naše značení novorozenců je vyhovující a nebudeme ho měnit. U nás je totiž velkoporodnice, která by v chaosu nemohla existovat. Musí tu tedy být perfektní systém," řekla mluvčí pražské nemocnic v Motole Eva Jurinová.

Podobnou situaci na svém oddělení zásadně odmítá i liberecká nemocnice. "Každé miminko je okamžitě po porodu řádně a standardním způsobem označeno," řekla Šípu jedna z lékařek. Pokud je otec přítomen u porodu, tak se všechny úkony dějí pod jeho dozorem.

Žádná mimořádná opatření nebudou zavádět v nemocnicích na severní Moravě. "Novorozeňata i matka jsou označována stejným číslem hned na porodním sále. Miminka nejsou nikam odnášena, takže není možné, aby se záměna stala," potvrdila Šípu mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Eva Kijonková.

Záměnu novorozeňat vylučují i v krnovské nemocnici. "Od května 2006 máme zavedeny speciální náramky, které jsou zároveň suvenýrem pro maminku i děťátko. Holčičky mají růžové náramky s identifikačním číslem, chlapečci modré. Maminky mají stejný náramek ve stejné barvě a se stejným číslem," řekl Šípu primář porodnice Otto Vančo.

(js, edb, tom, maš)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů