více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Zoufalí nájemníci: Žijeme v domě hrůzy

Sdílej článek:

Dvě rodiny vKyselce na Karlovarsku bydlí vneuvěřitelných podmínkách. Jejich domu číslo 53 nikdo neřekne jinak než dům hrůzy akaždá návštěva zněj vpanice prchá pryč. Objekt je totiž zjedné strany jen děsivou ruinou svytlučenými okny apropadlými stropy istřechou. Je jen otázkou času, kdy stejně dopadne idruhá část, kde bydlí lidé.

Tady snad ani nemůže nikdo bydlet, maximálně nějací bezdomovci, přemítáme při příjezdu na místo. Opak je ale pravdou. Vbudově jsou dva byty, vjednom žije Antonín Stark (67), ve druhém Magda Formánková (65) sdcerou Ivanou Krupovou (36), zetěm Petrem (42) avnukem Péťou (9). Přestože všichni řádně platí předepsaný nájem, přežívají votřesných podmínkách. Majitele objektu, kterým jsou podle výpisu zkatastru nemovitostí Karlovarské minerální vody (KMV), to ale příliš nezajímá.

Lidem jde oživot

Celkový pohled na dům svěžičkou napovídá, že to kdysi byla honosná stavba. „Je zroku 1894, vpřízemí bývala konírna avdalší části nádherné byty. Dnes je barák zpustlý anebezpečný. Postavíte-li se čelem před dům, pak zlevé strany je to už jen ruina spropadlými stropy,“ ukazoval Stark, který vdomě bydlí přes 40 let.

#nahled|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh1.jpg|Antonín Stark žije v domě už 40 let.#

Vstup achůze po schodech je oživot, je otázka, co by domu říkal statik. Cedulka se zákazem vstupu však nikde není, natož bednění, které by mu zabránilo. „Vždyť se sem mohou zulice dostat icizí děti!“ vrtí Stark nechápavě hlavou.

Zněkterých místností kdysi překrásných bytů zbyla jen torza. Levou část domu občas obývají různí tuláci. „Kdysi zde řádil ipožár, stropy se propadají dál adevastace se blíží kvěžičce. Od ruiny už dělí obytnou část jen několik metrů,“ pokračoval nájemník.

Ve sklepě je 20 cm výkalů

Život vdomě je skutečně oživot, lidem hrozí infekce nebo vážné zranění. Už nyní na tom nejsou všichni zdravotně zcela vpořádku astresové situace zhrůzostrašného bydlení jim nepřidávají.

#nahled|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh2.jpg|Magda Formánková se bojí, aby se ze střechy nezřítil další trám. Svou tvář se styděla ukázat.#

„Ve sklepě máme dvacet centimetrů výkalů, protože zdomu neodtéká odpad. Objekt je zamořen neuvěřitelným smradem,“ otevřel dveře do podzemí Stark ana nás dýchl jen těžko popsatelný zápach.

Navíc se rozpadají ikomíny, trámoví je prohnilé acelá střecha vdezolátním stavu. „Před časem se zřítil rozlomený prstenec komínu, přímo na ulici dopadl asi padesátikilový kus betonu adalší pak dozadu za dům. Ještě štěstí tam vté chvíli nikdo nebyl, ani tam nejelo žádné auto, takže to nikoho nezabilo,“ líčil nájemník. „Stejně tak se od střechy utrhl itěžký dřevěný trám azřítil se před dům, jen kousek od místa, kde sedáváme na lavičkách. Chvíli předtím tam byly děti atěžkému zranění či smrti unikly jen ovlásek!“ přidala se Magda Formánková. Nájemníci se shodli, že je jen otázku času, kdy odpadávající části budovy někoho doopravdy zraní.

Děti za mnou nechtějí jezdit

Stark nás pak vzal ksobě do bytu aukazoval, že mu na několika místech zatéká děravou střechou aprorezlými okapy. Na stěnách se samozřejmě rozlézá plíseň. Protože se od majitele domu nedočkal nápravy, snažil se odstranit závady sám. Něco se mu povedlo opravit aněco ne.
Vbytě dříve bydlel scelou svou rodinou. „Už tehdy se tomu tady říkalo hrad bída,“ zavzpomínal nájemník, který tam nyní přežívá sám. Manželka zemřela, děti se odstěhovaly ana návštěvu se jim příliš jezdit nechce. „Když už dorazí, jsou ze stavu domu všoku achtějí co nejdříve zase pryč,“ líčí se smutkem vhlase.

#nahled|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh3_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh3.jpg|Střecha se už dávno propadla, v bývalé místnosti raší bujná vegetace.#

Formánková nám zase ukazovala, jak se jim při dešti valí voda po omítce ipo okně akaždou chvíli hrozí, že pronikne až do bytu. „Když se do domu zaváděly nové vodovodní trubky, museli jsme si sami vykopat usilnice asi 150 metrů dlouhý výkop, do kterého se pak položily roury,“ dověděli jsme se dále od nájemníků. Přívod vody si museli navíc sami zaizolovat, aby vzimě nezamrzl. Přesto prý musí být voda vmrazech pro jistotu neustále pramínkem zjednoho kohoutku puštěna, protože by jinak trubky zamrzly.
Vobou bytech se topí kamny ana vaření používají propanbutanové lahve.

Zloději mají zelenou

Ke zkáze dříve výstavní budovy přispívají irůzní zloději anájezdníci i ze zahraničí. Ukašny vprůčelí domu například ještě před časem byla krásná kovová labuť, zníž kdysi vytékala voda. „Jednoho dne tam zastavilo auto sněmeckou značkou, posádka vystoupila, anež jsem vyběhl zdomu, labuť uřízli aujeli,“ popsal Stark, který se bojí, že dům se už zachránit nepodaří apotká ho stejný osud jako nedaleké lázně Kyselka. Vminulosti byly také plné výstavných budov anyní jsou znich životu nebezpečné ruiny, které od roku 1992 vystřídaly několik majitelů apodle vyjádření starosty Kyselky Josefa Janáta nyní údajně patří italské firmě.

#nahled|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh5_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh5.jpg|Voda v domě zatím teče, ale jen díky tomu, že si obyvatelé sami vykopali 150 metrů dlouhý příkop. #

Co na to majitel?

Na značné nedostatky vbydlení nájemníci už několikrát upozorňovali majitele domu, naposledy koncem července letošního roku, ale kromě ústních slibů se nápravy nedočkali.

#nahled|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh4_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/4f/zijvdh4.jpg|Z kašny v průčelí domu zbylo jen torzo. Kovovou labuť z ní ukradli.#

KMV jsme požádali ostanovisko imy. Zaslali jsme jim návrh chystaného článku scitacemi nešťastných nájemníků, ale dočkali se pouze následující reakce: „Mrzí mě, že jste KMV nekontaktovali při přípravě článku, kdy jsme vám mohli poskytnout relevantní stanovisko. Vyjadřovat se ktéto finální podobě už napsaného článku, která obsahuje řadu nepřesností, nebudeme,“ odepsala mluvčí Bibiana Beňová. Zda se tedy nájemníci někdy dočkají důstojnějších podmínek kživotu, je stále otázkou.

Sdílej článek:
Autor: Josef Smola
Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Skladník - pilař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme pracovní místo ve skladu jako pilař/balič/skladník. Práce pilaře obnáší řezání na zakracovací a formátovací pile při úpravě dřevotřískových, plastových a hliníkových parapetů dle rozpisu v objednávkách. Činnost balení obnáší kontrolu jednotlivých parapetů dle objednávek a jejich zabalení. Zaškolení provedeme., Požadavky:, - odborné vzdělání zakončené výučním listem, (vyučen v oboru truhlář nebo zámečník výhodou), - řidičský průkaz skupiny „B“ a průkaz VZV (výhodou), - smysl pro odpovědnost, - morální bezúhonnost, , Nabízíme:, - zajímavé finanční ohodnocení, - zázemí a stabilitu, - zaměstnanecké výhody, - soboty a neděle volné, - místo pracoviště - Všemyslice u Týna nad Vltavou. Pracoviště: R.s.p. s.r.o. - provozovna, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Pavel Stejskal, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 800 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Rejstříková/ý vedoucí - pro administrativní práce a zapisování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč, mzda max. 25330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , státní občanství ČR, psaní hmatovou technikou (všemi deseti), znalost práce na PC, samostatnost, spolehlivost, trestní a morální bezúhonnost, perfektní znalost českého jazyka, předchozí praxe vítána - není podmínkou. , Náplň práce: , Odpovědnost za chod soudního oddělení pro konkrétního soudce,, Vedení rejstříku a dalších tvz. evidenčních pomůcek v informačním systému , soudu. Přepisování textů a zpracovávání písemností podle pokynů v referátu., Nabízíme: , - příjemné pracovní prostředí , - stravenky , - 5 týdnů dovolené , - 5 dnů indispozičního volna , - příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření , - příspěvky z FKSP na další kulturní a společenské akce , - jistotu stálého zaměstnání , - možnost dalšího odborného a profesního růstu , K přihlášce k účasti ve VŘ přiložte: , - strukturovaný profesní životopis , - Souhlas se zpracováním osobních údajů: Poskytnutím osobních údajů Obvodnímu soudu pro Prahu 9 prostřednictvím požadovaných podkladů pro výběrové řízení na pracovní pozici udělujete souhlas Obvodnímu soudu pro Prahu 9 dle čl. 6 odst. 1 písm. a) a čl. 7 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679. Pracoviště: Obvodní soud pro prahu 9 - 001, 28. pluku, č.p. 1533, 100 00 Praha 10. Informace: -, . Obchod - Prodavačka na čerpací stanici 27 000 Kč Přijmu pokladní na čerpací stanici KM Prona na Průmyslové ulici v Praze 10 u stanice autobusu. Práce na denní a noční směny, krátký/dlouhý týden. Příplatky za noční směny, za víkendy a svátky.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT