Šíp.deník.cz

Ignác Filip Semmelweis: Muž, který objevil důležitost hygieny rukou!

Ignáce Filipa Semmelweise nejspíš většina z Vás nezná a o jménu tohoto lékaře nikdy neslyšel. V době pandemie koronaviru je ovšem objev tohoto porodníka velice zásadní! Mytí rukou totiž zachraňovalo životy kdysi stejně jako je tomu i nyní!

1 / 11
Ignác Semmelweis

Ignác Filip Semmelweis se narodil 1. července 1818 v Budíně. Vystudoval medicínu a jako obor si vybral porodnictví. Po studiích nastoupil do nemocnice do Vídně, kde si všiml velice zásadní věci!

Ženy po porodu tehdy velmi často zabíjela horečka omladnic. Semmelweis zjistil, že k více úmrtí dochází na oddělení, kde působí medici!

Všímavý doktor vypátral, že za šíření horečky může personál nemocnice díky nedostatečné hygieně. O pár let později zavedl zásadní změny a začal zachraňovat životy!

Semmelweis svým objevem zachránil tisíce životů.

Ignác SemmelweisZdroj: Profimedia

Spojitost mezi úmrtím mladých rodiček a nedostatečnou hygienou začal Semmelweis řešit tím, že zavedl mytí rukou chlórovým vápnem! 

Díky tomu skutečně rychle klesla úmrtnost žen po porodu. S čím ale bojoval odvážný doktor, byla závist kolegů, kteří mu jeho úspěch nemohli odpustit! Mnoho z nich proto jeho teorii odsuzovali.

Jeden z lékařů,  Gustaf Michaelis, který nakazil nedostatečnou hygienou řadu pacientek, svou vinu neunesl, a spáchal sebevraždu. Semmelweis ale ve své práci pokračoval!

Nedůvěrou kolegů se nenechal odradit.

Ignác SemmelweisZdroj: Profimedia

Ignác Semmelweis musel kvůli své horké povaze z Vídně odejít a v roce 1851 začal pracovat v Pešti. Ve své misi pokračoval i v novém zaměstnání a opět měl skvělé výsledky.

V letech 1851-1855 zaznamenal pouze 8 úmrtí na horečku omladnic, ani to bohužel nepřesvědčilo ostatní lékaře, aby Semmelweise brali vážně.

Díky odmítavému postoji kolegů byl stále zahořklejší, a odmítl místo profesora v Curychu. Semmelweis se uzavřel do sebe, a začal psát nenávistné dopisy těm, kteří jeho teorie vyvraceli. Jeho chování došlo tak daleko, že ho nakonec umístili do psychiatrického ústavu, kde v roce 1965 zemřel. Slávu získal až po smrti, když Louis Pasteur, francouzský chemik a biolog objevil, že původcem mnoha nemocí jsou mikroorganismy. Dnes už vím, že mytí rukou skutečně může doslova zachraňovat životy! Tak hygienu rukou nepodceňujte!

Lékař za své názory nakonec skončil v blázinci.

Ignác SemmelweisZdroj: Profimedia

Semmelweis za své názory bojoval do posledního dechu.

Ignác SemmelweisZdroj: Profimedia

Při pandemii není vhodné si ani podívat ruce!

HanshakeZdroj: Profimedia

Dnes je ve všech odvětvích medicíny hygiena na prvním místě! Kdysi to bylo jinak.

HanshakeZdroj: Profimedia

Zdroj: Jan Novák
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů