Šíp.deník.cz

Osudná samoléčba Vladimíra Menšíka: Do žil si sám píchal velké množství léků!

Vladimír Menšík byl nezapomenutelný herec a komik. Své práci dával vše, bohužel ale bojoval s několika závislostmi, se kterými neuměl bojovat a naopak se jim postupně poddal! Životní příběh slavného velikána rozhodně stojí za připomenutí. 

1 / 12
Vladimír Menšík

Menšík se k divadlu dostal vlastně náhodou. První setkání bylo v divadelním souboru Adolfa Pištěláka, nejprve ale musel dodělat školu! Po vystudování průmyslové školy pracoval Vladimír nějaký čas v brněnských strojírnách.

Později ale věděl, že hraní je jeho cesta, a tak se přihlásil na Janáčkovu akademii múzických umění, kam se ale dostal až na druhý pokus. Po absolutoriu nastoupil do Vesnického divadla, kde ho objevil E. F. Burian.

Menšík dostával mnoho nabídek na hraní, nebyl však zrovna spolehlivý! Často chodil na zkoušky pozdě, někdy dokonce vůbec. Herec sice divadlo miloval, jeho snem bylo ale stát před kamerou. Podařilo se mu to, začínal jako komparzista, první veliká role byla ve filmu Dědeček automobil, kterou režíroval Alfréd Radok. Burianovi se ale jeho hraní ve filmech nelíbilo a tak ho z divadla vyhodil! Menšík podepsal smlouvu se Studiem Barandov a začala nová etapa jeho života! K divadlu se vracel už jen výjimečně.

Vladimír Menšík o první manželku přišel.

Vladimír MenšíkZdroj: profimedia, CSFD

 Co se týče soukromého života Menšíka, ženatý byl dvakrát. První manželka Věra mu porodila dvě děti, syna Petra a dceru Vladimíru. Věra ale později zemřela na rakovinu, herec však na lásku nezanevřel.

Našel si druhou manželku Petru, se kterou zplodil další dva potomky, opět dceru a syna, Martinu a Honzu. Jediná Martina šla v otcových šlépějích a stala se také herečkou.

Vladimír byl známý tím, že se velmi dobře staral o celou rodinu, posílal pravidelně peníze i své mamince. Zároveň ale neuměl odpočívat, často se přepínal a slovo dovolená neměl herec ve slovníku. Jenže, začalo ho trápit zdraví…

Sehrál desítky filmových rolí.

Vladimír MenšíkZdroj: profimedia, CSFD

Ačkoliv Menšík trpěl silným astmatem, měl vypěstovanou silnou závislost na cigaretách. Kromě toho pil akohol a to ve velké míře, sám veřejně konzumaci alkoholu přiznával, říkal, že to je životabudič!

"Bez skleničky to není ono!" říkával oblíbený herec. Jeho zdravotní stav se ale najednou prudce zhoršoval, Vladimír dobře věděl, že to zlé. Při poslední návštěvě synovce Pavla Svozila mu dal obálku, kde byly peníze pro jeho matku na celý rok.

27. května 1988 se Menšík objevil naposledy před kamerou. Po natáčení odjel do Brna, kde měl druhý den vystupovat. Stavil se ale ještě na skoro za svou lékařkou, která mu napsala léky. Vladimír si už delší dobu píchal léky sám, byl na nich závislý a bral hodně druhů přes sebe! Díky rozpíchaným rukám už měl permanentně zavedenou kanylu, do které si aplikoval doma různé dávky antihistaminik, které kombinoval s dalšími! Jeho synovec Svozil si poslední setkání vybavuje a nebyl to prý hezký pohled!

Vladimír byl neskutečná osobnost, bohužel ale trpěl různými závislostmi.

Vladimír MenšíkZdroj: profimedia, CSFD

Svozil si na Menšíka před jeho smrtí živě pamatuje, dones ho vidí přes očima! "Byl na tom strašně. Píchal si do kanyly střídavě antihistaminika s těmi léky na povzbuzení srdce. Když si vzal léky na astma a sedativa na bolesti, usínal, nebo téměř upadal do bezvědomí. Pak si vzal léky na povzbuzení srdce, ale za chvíli se zase dusil a naříkal bolestí. To se periodicky opakovalo. Přitom ještě bral léky na bolesti žaludku. Nemohl jíst, všechno, co snědl, vyzvracel" vzpomíná Pavel na poslední dny svého strýce.

Vladimír byl oblíbený a tak mu v boji o zdraví drželo palce neskutečné množství fanoušků, ale i hereckých kolegů. 29. května se udělalo Menšíkovi špatně a zavolal si sanitku. Prý ještě žertoval s personálem nemocnice, byl to ale jeho poslední úsměv.

Menšíkův život vyhasl, bylo mu pouhých 58. let. Ačkoliv je to od smrti skvělého komika a herce více než třicet let, jeho hvězda dál září a lidé ho milují pořád stejně, jako by byl mezi živými. Budiž mu země lehká, vzpomínáme na něj!

Jeho životní styl se mu stal osudným.

Vladimír MenšíkZdroj: profimedia, CSFD

Pohádky ve kterých hrál, milují děti i dospělí dodnes!

Vladimír MenšíkZdroj: profimedia, CSFD

Vladimír zůstal dodnes v srdcích mnoha diváků.

Vladimír MenšíkZdroj: profimedia, CSFD

Zdroj: Soňa Broulíková
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů