Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

ČTVRTEČNÍ PŘÍLOHA - Film, kino

Sdílej článek:

Filmové premiéry týdne, rozhovor s Kate Winslet a vše o filmu Šokující příběh sériového vraha - to vše vám nabízí dnešní příloha Šípu.

Premiéra týdne

Předčítač (USA)


O čem to je:
Poválečné Německo. Patnáctiletému Michaelovi Bergovi (David Kross, v dospělosti Ralph Fiennes) se udělá cestou ze školy špatně. Pomůže mu neznámá třicátnice Hanna (Kate Winslet). Rychle mezi nimi vznikne pouto, které přeroste ve vášnivý, ale utajený vztah. Žena, která měla ráda, když jí někdo předčítá knihy, však jednoho dne záhadně zmizí. O osm let později se s ní Michael už jako student práv setká znovu, když přihlíží procesům s válečnými zločinci. Hanna sedí na lavici obžalovaných a Michael s úžasem odhaluje její tajemství.

Klady:
Silný příběh, citlivá režie Stephena Daldryho, výborné herecké výkony hlavní trojice.

Zápory:
Závěr ze současnosti už proti předchozím dramatickým scénám jak milostným, tak soudním působí nepřesvědčivě.

Podobný film:
Noční vrátný, Sophiina volba

Ze zákulisí:
První volbou autora knižní předlohy Bernarda Schlinka pro roli Hanny byla Kate Winslet. Herečce ztvárnění této postavy vyneslo Oscara. Sám spisovatel Schlink se ve filmu objeví ve scéně, kdy milenci Michael a Hanna během výletu na kole obědvají.

Premiéry

Monstra vs. Vetřelci (USA)O čem to je:
Susan, dívku z Kalifornie, praští těsně před svatbou do hlavy meteorit a následně vyroste do výšky 15 metrů. Okamžitě ji zatkne speciální vojenská jednotka a uvězní v tajném vládním komplexu. Kromě ní tu jsou věznění i další "postižení". Jejich doživotní internace skončí ve chvíli, kdy na Zemi přistane záhadný mimozemský robot a vezme ji útokem. Generál MacBomba povolá partičku příšer do boje proti vetřelci z vesmíru. A monstra ve snaze dokázat, jak jsou pro lidstvo potřební, využijí téhle příležitosti.

Klady:
Výborná animace, vkusná parodie na staré béčkové filmy s řadou odkazů na žánrové předchůdce

Zápory:
Šablonovitý příběh o zprvu podceňovaných zachráncích nedosahuje úrovně nejlepších filmů žánru

Podobný film:
Úžasňákovi, Kung-fu panda

Ze zákulisí:
Rob Letterman, který si za režii animovaného Příběhu žraloka vysloužil nominaci na Oscara, toužil udělat komedii ve stylu Tuctu špinavců. Monstra vs. Vetřelci mu toto přání částečně splnila. Conrad Vernon se o možnosti jejich spolurežie dozvěděl na festivalu v Cannes, kde propagoval druhý díl Shreka.

Přerostlou Susan mluví v originále Reese Whiterspoon, v českém znění Hana Ševčíková.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (V. Británie, USA)O čem to je:
Osmiletý Bruno (Asa Butterield), syn nacistického důstojníka, se nudí v opuštěné oblasti, kam byl jeho otec převelen. I přes matčino varování, aby nechodil daleko od domu, se vydá k "farmě", kterou zahlédl v dálce. Jeho setkání a pozdější přátelství se stejně starým Shmuelem (Jack Scanlon), který žije v pruhovaném pyžamu za ostnatým drátem, má ničivé důsledky.

Klady:
Originální příběh

Zápory:
Nevynalézavá režie

Zajímavost:
Asa Butterield, vybraný ze stovek účastníků konkurzu, při čtení scénáře plakal. Osmiletý Jack Scanlon tímto filmem debutoval.

Jack Scanlon v roli Shmuela

Soutěžte se Šípem


Kate Winslet: Moje proměna štáb šokovalaBritskou herečku Kate Winslet proslavila role v Božských stvořeních Petera Jacksona. Ztvárnění okouzlující Rose v Titaniku jí vyneslo už druhou nominaci na Oscara. Ve dvaadvaceti letech. Ze šesti nominací v Oscara proměnila jedinou. Ceněnou sošku získala za roli Hanny ve filmu Předčítač.

Proč jste po přečtení knihy tuto roli nejprve odmítla?
Čtu poměrně pomalu, ale přesto jsem knihu přečetla za den. Ale v době, kdy se o filmu začínalo jednat, mi bylo teprve sedmadvacet a měla jsem dojem, že jsem na tuto roli příliš mladá.

Kdy se to zlomilo?
Počátkem roku 2007. Když se na mě režisér Daldry s touto rolí znovu obrátil, myslím, že jsem už herecky natolik vyspěla, že jsem si už troufla na tuto fyzicky velice náročnou roli. Proměňuju se v ní ze silné a přitažlivé třicátnice v sešlou stařenu na prahu sedmdesátky.

Jak dlouho vám ta proměna trvala?
Abych zahrála zestárlou Hannu, musela jsem trávit v maskérském křesle hodiny. Nosila jsem speciální latexový oblek a pohybovala se docela jinak. I ostatní byli z mojí proměny šokováni.

Co jste si myslela, když jste se takhle nalíčená viděla?
Nevadilo mi, že jsem se podívala do zrcadla a viděla tam starou babiznu. Pomohlo mi to se s postavou sžít a pochopit ji.

Byla i jinak příprava na roli obtížnější než u jiných filmů?
Obvykle se velice ráda na roli připravuji. Je to moc důležité, všechno si o své postavě ujasnit a pak to pustit z hlavy. Ale v případě Hanny jsem toho musela hodně přečíst a vidět o koncentračních táborech, že jsem už zkrátka v jednu chvíli neměla žaludek na to, abych v tom pokračovala. Vím, že si z toho budu spoustu věcí pamatovat navždy.

Režisér Stephen Daldry natočil teprve tři filmy, a všechny byly nominovány na Oscara. Jaká s tím byla spolupráce?
Má neuvěřitelné množství energie a do příběhu se doslova zamiluje. Ačkoliv má velice jasnou představu o tom, jak chce příběh vyprávět, je otevřený názorům druhých a vždy mu záleží na tom, aby scéna byla tak dobrá, jak je to jen možné.

Víte, jak reagovali rodiče Davida Krosse, když získal roli v Předčítači?
Krossova matka se nejprve obávala, že natáčení naruší školní docházku jejího syna, ale posléze s jeho účastí na filmu souhlasila s podmínkou, že se to nijak neprojeví na jeho prospěchu.

Měl jsem spíš na mysli ty postelové scény?
Protože se příběh silně opírá o milostný vztah mezi Hannou a Michaelem, byl natáčecí rozvrh přizpůsoben tak, aby Kross, kterému bylo v době, kdy byl do role obsazen, teprve patnáct, dovršil před natáčením kterékoliv z "postelových" scén plnoletosti.

Kate Winslet s Oscarem za roli Hanny ve filmu Předčítač

Ze zákulisí

Nellis obsadila Issovou do Lidic

Režisérka Alice Nellis seznamuje Marthu Issovou s fakty o Lidicích. Ve stejnojmenném snímku herečce svěřila postavu Aničky ze Sudet. Vraha Šímu ztělesní Karel Roden.
Proměny zahájí festival Finále

Nový český film Tomáše Řehořka zahájí v předpremiéře 19. dubna festival českých filmů Finále. Do distribuce snímek s Janem Zadražilem a Petrou Hřebíčkovou přijde koncem dubna.
Karel Roden na Febiofestu

Herec Karel Roden hraje hned ve třech filmech uváděných na dnes zahájeném Febiofestu. Diváci jej uvidí v Hlídači č. 47, Holce Ferrari Dino (na snímku) a v britské Rocknrolle.

Film týdne

Šokující příběh sériového vrahaO čem to je:
Šílený a geniální vrah Peter Kürten (Milan Kňažko) se vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník Justus Wehner (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kürten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kürtenovu ženu Marii (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. A právník bude muset bojovat, aby vyvázl živý.

Klady:
Výborně natočené brutální scény, skvělá atmosféra, napětí, dobré režijní vedení herců.

Zápory:
Omezený počet lokací vyvolává dojem divadelní předlohy, byť solidně natočené.

Podobný film:
Červený drak, Spalovač mrtvol.

Ze zákulisí:
Legendární sériový vrah Peter Kürten působil na území Německa a České republiky mezi lety 1903 a 1931. Scénář filmu Normal vznikl na základě jeho případu a poznámek Kurtenova osobního psychiatra.


Stvůra, která děsila Evropu

Düseldorfský netvor nebo satanův sluha, jak se Peteru Kürtenovi přezdívalo, má na svém kontě nejméně 48 zločinů v Československu a Německu. Narodil se 26. května 1883 do rodiny se 13 dětmi. Poprvé vraždil jako devítiletý chlapec na školním výletě. Zavřeli ho v patnácti letech. K jeho dopadení přispěla až jednadvacetiletá Češka Marie Budlichová. Kürten ji přepadl, ale jí se podařilo utéct. Její informace případ rozhodly. Kürten byl odsouzen k devítinásobnému trestu smrti. Ještě před popravou vrah opakovaně žádal o masáže a manikérku…

Šokující příběh sériového vraha


Zajímavosti z natáčení

Film se natáčel jak v historickém centru Prahy a ateliérech Gatteto v Hostivaři, tak ve městě Bitola v Makedonii; právě na hlavním náměstí se točila největší scéna monstrózního procesu se stovkami komparsistů.
V Bitole se také natáčela úvodní akční sekvence vrahova zatčení, nebezpečná kvůli honičce historických aut v úzkých uličkách starého města.
Speciální efekty měl na starosti Michal Křeček, který pracoval například na efektech ve filmu Parfém: Příběh vraha. Pod jeho vedením se na nich podílelo celkem devět lidí po dobu více než dva a půl měsíce. Ve filmu se objeví průlet kamery animovanou lidskou tkání, neexistující velkoměsto i výbuchy a jiná "digitální pyrotechnika". Celkem je ve filmu 60 záběrů se speciálními efekty.
V průběhu natáčení scény procesu přišla v pětačtyřicetistupňovém vedru bouře a obrovský jeřáb, na němž visela svítící rampa, která osvěcovala masu lidí pod ním, se začal ve větru kymácet a hrozit zřícením.

Šokující příběh sériového vraha

Dagmar Havlová v roli vrahovy ženy a Pavel Gajdoš jako obhájce jejího manžela


Eva A.: Jak to vidím já


Normal je jeden z mála českých filmů, na který se opravdu těším. Už trailery, billboardy a reklamy slibují výjimečný zážitek. Navíc Milan Kňažko má pro mě mimořádné charisma, je vyloženě sexy. A stejně jako všichni jsem zvědavá, jestli se Dagmar Havlové podaří návrat před filmovou kameru.

Sdílej článek:
Výroba - Výroba Ruční balič 80 Kč Ruční baliči Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice, Balení plastových výrobků, Pracovní doba 7.00 - 15.30, První kontakt emailem. Pracoviště: Best mason s.r.o. - pracoviště okres pardubice, . Informace: Vitalii Voloshchuk, +420 776 513 921. Výroba - Výroba Ruční balič 13 400 Kč Ruční baliči Balič/ka zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: jedná se o jednoduchou manuální práci, kde dochází se změnou pracovní činnosti k časté změně pracovních poloh., V případě zájmu volejte na uvedené telefonní číslo od 9 až do 19hod., Místo výkonu práce: Zbraslavice 374, 285 21 Kutná Hora., JOBMATCH. Pracoviště: Panmalina.cz s.r.o. p, 285 21 Zbraslavice. Informace: Mikuláš Linter, +420 603 933 360. Výroba - Výroba Nástrojař 15 000 Kč Nástrojaři a příbuzní pracovníci Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: dobrý zrak, zdravotní způsobilost, čistý trestní rejstřík, zdravotní průkaz, ochota učit se novým věcem, pro cizince není nutné dokonale ovládat český jazyk, V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo e-mailem., Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Devama pliz s.r.o. p, Okružní, ďż˝.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Mariya Dotsenko, +420 774 271 786.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.