Šíp.deník.cz

Dřevěná podlaha jako nová

Lak změní vaši podlahu k nepoznání. Oživí barvy a dá vyniknout struktuře dřeva.
Lak změní vaši podlahu k nepoznání. Oživí barvy a dá vyniknout struktuře dřeva.
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Seriál Šípu: Natřete to rzi a plísni - 2. díl

Má vaše prkenná podlaha to nejlepší dávno za sebou a zároveň váš mužský nemá o víkendu co na práci? Zkuste mu pro inspiraci podstrčit tuto stránku. Třeba vás příjemně překvapí a vašim parketám dodá nový lesk.

Při renovaci je důležité, abyste neošidili přípravu podkladu, protože bezbarvé laky nezakryjí žádnou vadu. Z podlahy nesmí vyčnívat žádné hřebíky. Zcela shnilá nebo prasklá prkna je nutné vyměnit.

Brousit a luxovat

Dřevo je pak potřeba vybrousit dohladka. Můžete buď zakleknout sami se smirkovým papírem v ruce, nebo si pořídit speciální stroj. Nezapomeňte se vždy zeptat na jeho správnou obsluhu.
Po broušení nezapomeňte pečlivě vyluxovat vzniklý prach. Případné rýhy a mezery mezi prkny je následně vhodné za pomoci špachtle vyplnit tmelem. Po jeho zatvrdnutí je nutné další přebroušení podlahy, tentokrát už mnohem jemnější. Povrch pak opět důkladně vysajte, případně setřete mokrým hadrem.

Následně lze provést první nátěr povrchovým lakem. K tomuto účelu se hodí třeba Ekohost, který nepotřebuje žádná ředidla a minimálně zapáchá. Můžete si vybrat mezi matným a polomatným provedením, obojí ve třech velikostech. Nejmenší balení 0,75 l stojí zhruba 310 korun, nejdražší devítilitrové necelé tři tisícovky.

Čím více vrstev uděláte, tím lépe

Pro první nátěr lak zřeďte zhruba pěti procenty vody. Aplikaci nátěru pak proveďte štětcem nebo válečkem. A teď pozor. Po zaschnutí prvního nátěru se na dřevě obvykle zvednou některá vlákna, takže je nutné nerovnosti opět přebrousit a prach znovu vyluxovat.

Druhý nátěr pak už provádějte neředěným lakem. Vrstva zaschne zhruba za dvě hodiny. Pak můžete podlahu znovu natřít, aby byla ještě lesklejší a odolnější. Nakonec nezbývá než se pokochat svým dílem a sklidit zasloužená slova chvály.

(bal)


TIPY ŠÍPU
Laky na podlahy jsou vhodné také k nátěrům dřevěného nábytku, obložení stěn, překližky apod.
Nepoužívejte je ale k nátěrům, které přicházejí do přímého styku s potravinami, pitnou vodou nebo dětskými hračkami.
Tmel se nejlépe zpracovává, když je měkký a má podobu dobře uhněteného těsta. Proto vždy pracujte s menším množstvím hmoty, aby zbytečně netvrdla.
Rýhy v podlaze dobře odhalíte, pokud ji nasvítíte.
Nezapomeňte vysát nečistoty nejen z podlahy, ale také z parapetů nebo radiátorů.
S lakováním začněte na té straně, od níž přichází světlo.

Dřevěná podlaha bude jako nová
.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů