Šíp.deník.cz

Před 74 lety se narodil Freddie Mercury: Miloval show i své soukromí

Velký showman na jevišti, který si rád plnými doušky užíval života, ale také gentleman a tichý člověk, zakládající si na svém soukromí. Takový byl legendární zpěvák, skladatel a frontman britské rockové kapely Queen Freddie Mercury (†45). Od jeho narození uplynulo už 74 let.

1 / 9
Freddie Mercury

Freddie Mercury je považován za jednoho z nejvýznamnějších rockových zpěváků v historii. Osudnou se mu stala zákeřná nemoc AIDS, které podlehl před dvaceti čtyřmi lety. Až od konce svého života tuto chorobu tajil, veřejně se k ní přiznal pouhý den před svou smrtí.

Dlouho o jeho onemocnění nevěděla ani jeho sestra Kashmira Cooke. Teprve v srpnu 1990 si ji pozval do pokoje a šokující novinku jí oznámil slovy: „Musíš pochopit, má drahá Kash, že ta nemoc, kterou mám, je smrtelná. Zemřu.“

Začátky na internátu

Freddie MercuryZdroj: Profimedia

Freddie Mercury se narodil 5. září 1946 jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. V pěti letech začal navěvovat zanzibarskou misijní školu a roku 1955 byl poslán do Bombaje, kde žil v internátní škole St. Peter‘s v Panchgani. Opustil tak otce, mladší sestru Kashmiru a svou matku, se kterou měl velmi silný vztah. A také respekt. „Z mámy se třásl i v dobách, kdy už ji dávno přerostl,“ vzpomíná Kashmira.

V Bombaji začal chodit na hodiny klavíru, které významně ovlivnily jeho budoucí kariéru a ve škole se mu dostalo i klasické anglické výchovy. Tak si ho pamatuje jeho dlouholetý osobní asistent Peter Freestone, který se zpěvákem strávil 12 let. Staral se o něj i v posledních chvílích jeho života.

„Freddie byl pravý britský gentleman,“ říká Freestone, jenž se před lety usadil v Česku. „Měl dvě stránky osobnosti. Na jevišti to byl velký showman, ale uměl být i velmi tichý a zázemí domova pro něj bylo moc důležité,“ dodává.

Legenda Queen

O homosexualitě i důvodu úmrtí Freddieho Mercuryho se ví široko dalekoZdroj: www.youtube.com

V osmnácti se Mercury s celou rodinou přestěhoval do Anglie, kde si změnil jméno. Na škole se mu ale příliš nedařilo, šly mu jen umělecké předměty, a proto se přihlásil na londýnskou Ealling College of Art. To rozhodlo o jeho budoucí kariéře.

V roce 1969 se seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s bubeníkem Rogerem Taylorem. O rok později založili kapelu Queen. Po přibrání čtvrtého člena – baskytaristy Johna Deacona, byla skupina kompletní.

Skladby kapely Queen, jež se na vrcholu držela dvě desetiletí, zná skoro každý. Počínaje rokem 1973 čtveřice vydala patnáct studiových a pět živých desek a řadu nezapomenutelných hitů.

Extravagantní Freddie

Freddie Mercury Zdroj: Šíp

Jak rostla sláva Queen, rozmáhaly se i bláznivé kousky jejího lídra. Freddie vyznával lehkovážný styl života. Lakoval si nehty na černo, oblékal se do saténu a pořádal večírky plné alkoholu, drog a sexu. Spal bez rozmyslu se ženami i muži, což se mu také stalo osudným.

O AIDS dlouho mlčel. Věděli o tom jen jeho nejbližší přátelé a členové kapely. Že je nemocný, oznámil 23. listopadu 1991 a den poté kolem 19. hodiny zemřel na zápal plic.

Freestone tvrdí, že pokud by žil dál, určitě by tvořil hudbu. „Queen pro něj byli vším, ale spolupracoval by i s jinými interprety. Asi by skládal, ale na jevišti by už nevystupoval,“ dodává.

Největší hity Queen
* Bohemian Rhapsody
* Killer Queen
* We Will Rock You
* We Are The Champions
* Radio Ga Ga
* I Want To Break Free
* One Vision
* Who Wants To Live Forever
* I Want It All
* Innuendo
* The Show Must Go On
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů