Šíp.deník.cz

Hapal: Cizinci v nároďáku? Proč ne?!

Pavel Hapal
Pavel Hapal
Zdroj: Archiv VLP
Sdílej článek:

MLADÁ BOLESLAV - Fanoušci se musí smířit s tím, že pařížský rodák Mickael Tavares, který projevil touhu reprezentovat Česko, si za výběr Petra Rady nezahraje. Exslávistický záložník se o tuto možnost připravil zimním přestupem do německého Hamburku. Radův asistent Pavel Hapal se však angažování zahraničních hráčů do nároďáku nebrání. Jako fungující příklad zmínil například Německo, jehož dres obléká řada naturalizovaných cizinců.


Není to směr, kterým by se měla ubírat i česká reprezentace?
Já bych se tomu nebránil, pokud by hráči měli zájem Česko reprezentovat. Když už jsme u Němců. Ti přistoupili před domácím mistrovstvím světa k obměně kádru, protože se jim dlouhodobě nedařilo a vytvořili kvalitní mužstvo. Nezbývá než věřit, že podobné to bude i u nás.

Jak se dá skloubit práce asistenta u nároďáku s trénováním klubu?
Při reprezentačních srazech je většinou ligová přestávka. V realizačním týmu jsou kromě mě Aleš Kaplan s Jardou Šilhavým, a ten je momentálně volný, takže Petru Radovi pomáhá víc. Hlavně při sledování hráčů v zahraničí, já zase mapuji fotbalisty v české lize.

Můžete hovořit do konečné nominace?
Přednesu Petrovi své návrhy, ale konečné rozhodnutí je v jeho kompetenci, ale k našim názorům přihlíží.

Při absenci Rosického postrádá nároďák kreativního záložníka. Proč jste mu nedoporučil nějakého hráče z ligy?
Mapujeme hráče jako je třeba Honza Morávek z Bohemky, který kope druhou ligu. To je s výhledem do budoucna, ale my se musíme soustředit na probíhající kvalifikaci. Věříme, že se Rosa brzy uzdraví, a že nám pomůže. Ale i Polák, Plašil a Jarolím umí tuto roli zastat. V rezervě máme ještě Matějovského, který má svou kvalitu, ale projevuje se u něj výpadek po zranění a fakt, že v Readingu nenastupuje.

Nemáte pocit, že se kreativní hráči z českého fotbalu vytrácejí?
Prožívali jsme nádhernou éru, kdy jsme se kvalifikovali na každý šampionát, jenže v nároďáku postupně skončili hráči jako Nedvěd, Poborský, Berger, Šmicer a teď i Rosický. To všechno jsou nebo byli skvělí hráči, které jen tak nenahradíme. Nejsme Německo nebo Brazílie.

Není to dáno i metodikou?
Je to možné. Určitě je důvod k zamyšlení, že se u nás od mládežnických mužstev honí jen výsledky.

S nástupem Petra Rady k nároďáku se čekala obměna kádru i u nás. Proč sázíte na kostru týmu, který vytvořil Karel Brückner?
K obměně mužstva dochází, i když pozvolněji. V nároďáku se objevila nová jména jako Necid, Bednář a Kadlec, kteří budou dostávat stále větší prostor. Že změny nejsou tak razantní, je na místě. Neoplýváme tolika kvalitními hráči jako Němci.

Nejsou z hlediska nároďáku problémem odchody mladíků do ciziny?
Odchody hráčů ze stříbrné dvacítky z Kanady nebo i bronzové devatenáctky jsou problém. Pro jejich kariéru by bylo lepší, kdyby se nejdřív vyhráli, protože většina z nich se v cizině těžko prosazuje. Jsem zvědav na Necida. To je perspektivní útočník, snad se v Rusku chytne.

Vybíráte hráče do reprezentace podle herního stylu nebo povoláváte ty nejlepší, kterým se pak hra přizpůsobuje?
Vycházíme z kvality, kterou máme, ale herní styl je neméně důležitý. Je to však složité. Někteří hráči nastupují v klubech na jiných postech, každý má zažité jiné herní i taktické návyky.

Ptám se proto, že v poslední době to vypadá, že nároďák žádný herní styl nemá…
To si nemyslím. Třeba v Polsku ani proti Slovinsku jsme nehráli tak špatně. Podívejte se na Němce. Na mistrovství světa skončili třetí. Přitom co chybělo, aby vypadli s Argentinou? Někdy je to i o štěstí. U nároďáku není tolik času jako v klubu, aby si hráči určitý styl hry zažili.

V poslední době se razí trend, že reprezentaci přebírají po bývalém kouči jeho asistenti. Zajímá tento post i vás?
Nad tím vůbec nepřemýšlím. Jsem rád, že mohu u nároďáku být a pracovat s nejkvalitnějšími hráči u nás. Jinak se soustředím na práci v Mladé Boleslavi.

Miloš Krátký

Tipy pro repre

Naturalizovat? Klidně! V Evropě je to běžné



Narodit se v jiné zemi, než jakou nakonec reprezentují? V evropských fotbalových reprezentacích to není nic neobvyklého. Zejména německý nároďák, napěchovaný rodilými Poláky, je toho důkazem. A například skotská reprezentace je blízko ke schválení pravidla, které umožní cizincům hrát za národní tým, pokud v zemi alespoň pět let chodili do školy. Jaké jsou nejznámější případy "cizinců" v evropských nároďácích?

(šim)

NĚMECKO
Lukas Podolski se narodil v polském Horním Slezsku a góly Polsku na EURO ani neslavil. Podobné případy jsou i Miroslav Klose, který se narodil ve městě Opole, a Piotr Trochowski - rodák z polského Tczewa. Mladíček Mesut Özil se zase narodil v německém Gelsenkirchenu tureckým rodičům.
RAKOUSKO
Kapitán Rakouska Ivica Vastič má chorvatské kořeny. Narodil se ve Splitu, až do dvaadvaceti let hájil barvy tamního klubu RNK.
PORTUGALSKO
Brazilský rodák Deco si zažádal o portugalské občanství, protože se domníval, že do reprezentačního týmu své rodné země se nedostane. Podobné případy jsou Pepé, nebo třeba útočník Nani - ten se narodil na Kapverdách.
FRANCIE
Hatem Ben- Arfa se narodil v Tunisku, kořeny Abou Diabyho sahají pro změnu do Pobřeží Slonoviny.
CHORVATSKO
Útočník Arsenalu Eduardo se narodil v Brazílii, ale kvůli konkurenci reprezentuje Chorvaty.
POLSKO
Záložník Roger Guerreiro se narodil - jak jinak - v Brazílii.
ŠVÝCARSKO
Hakay Yakin se sice narodil ve Švýcarsku, ale tureckým rodičům.
NIZOZEMSKO
Záložník Ibrahim Afellay se narodil v Maroku, stejně jako bek Khalid Boulahrouz.
NORSKO
Jahn Carew má kořeny v exotické Gambii.
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů