Šíp.deník.cz

Zlaté javorové listy

Kanadský kapitán Shane Doan obklopen spoluhráči nadšeně zvedá nad hlavu pohár pro hokejové mistry světa.
Zdroj: Reuters
Sdílej článek:

MOSKVA - Zemím, které pořádají hokejové mistrovství světa, není souzeno dojít k triumfu. Teď si naběhli Rusové, jejichž sen o zlatých medailí rozprášilo Finsko. Nejcennějších kovů se zmocnila Kanada.

Jedenadvacet bídných let! Prokletí domácích týmů na mistrovstvích světa nezlomili ani Rusové. Sobotní prohrou v prodloužení semifinále s Finskem protáhli hrozivou šňůru domácích neúspěchů. "Chci se omluvit fanouškům, ale dali jsme do toho maximum," nezatratil hráče kouč Vjačeslav Bykov.

Vyprodaná Chodynka šokem po Koivuově gólu ztichla a dva týdny nadšení jako by nikdy ani nebyly. Finský úspěch je i nepatrným zadostiučiněním pro Čechy, které Rusko rozprášilo ve čtvrtfinále. Ač měl Bykov s mužstvem nabitým hvězdami jedinou ambici, zbyl na domácí miláčky po souboji se Švédy jen bronz.

Posledním týmem, který vyhrál titul v domácím prostředí, ale Rusko (tehdy SSSR) zůstává. Místo a rok konání: Moskva, 1986. Příští rok to bude na Kanaďanech. Právě ti po včerejší výhře nad Finskem zaslouženě získali rekordní 24. titul.

Javorové listy vedly ještě v 52. minutě 3:0, tým Suomi však zabojoval a snížil na rozdíl jednoho gólu. Kanada ale drama nepřipustila a Nash nakonec pečetil její vítězství 4:2.

Puk z Koivuovy hole v prodloužení klouže do ruské branky, jejíž zavalený strážce Jeremenko už nemůže zasáhnout.

Staal versus Ruutu aneb válka klanů

Čtyři bratři se včera sešli při finále hokejového MS. Finům Jarkovi a Tuomovi Ruutuovým se postavili Eric a Jordan Staalovi v dresu Kanady. "Je to skvělé, dostat se takhle vysoko s bráchou v jednom týmu," rozplýval se Jordan. Mladší bratr loňského vítěze Stanley Cupu s Carolinou Erika byl letos po Malkinovi nejzářivějším nováčkem Pittsburghu. A Staalů je ještě víc. Marc byl loni nejlepším obráncem MS dvacítek, Jared na svou první šanci v NHL zatím čeká.

Ruutuové? "Na mistrovství jsem s bráchou na ledě radši než v NHL, tam musíme hrát proti sobě," vyprávěl Tuomo, jenž se s bratrem za mořem často nepotká, zápasy jeho Chicaga s Pittsburghem jsou spíš výjimkou. Třetí brácha Mikka kvůli zlomené páteři ukončil před čtyřmi lety kariéru.

Semifinále

Rusko - Finsko 1:2 PP (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1).
Branky: 9. Malkin (Gončar, Kovalčuk) - 13. Hentunen (Kapanen, Laamanen), 66. M. Koivu (T. Ruutu).

Kanada - Švédsko 4:1
(3:0, 1:1, 0:0).
Branky: 12. Cammalleri (Phaneuf), 13. Toews (J. Staal), 19. E. Staal (Cammalleri, Weber), 36. Nash (Lombardi, Brewer) - 27. Davidsson (Hörnqvist).

Finále

Kanada - Finsko 4:2
(2:0, 1:0, 1:2).
Branky: 7. Nash (Murphy, Lombardi), 14. E. Staal (Cammalleri, Williams), 30. Armstrong (J. Staal, Phaneuf), 59. Nash (Lombardi, Doan) - 52. Kontiola (Peltonen), 58. Miettinen (Pyörälä).

O 3. místo

Rusko - Švédsko 3:1 (2:0, 1:0, 0:1).
Branky: 7. Jemelin (Zaripov, Frolov), 10. Zinovjev (Jemelin), 21. Frolov (Aťjušov, Malkin) - 49. Steen (Bäckström, Stralman).