Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Kolský vrt: Pronikli Rusové do pekla?

Sdílej článek:

Dostali se tam, kam ještě nikdo nepronikl. Pocit radosti ale brzy vystřídala hrůza a strach. Sovětští vědci 12 kilometrů pod povrchem země údajně objevili bránu do pekel a setkali se tváří v tvář se samotným satanem… Ve své době to byla nejhlubší díra vytvořená člověkem, dodnes se k ní váže řada děsivých mýtů a legend.

Je to jedno z nejpodivnějších tajemství studené války. Dodnes se přesně neví, co se vlastně stalo na poloostrově Kola na severozápadě Ruska daleko za polárním kruhem.

12 tisíc objevů

Soupeření velmocí za studené války mělo mnoho podob. Rusové i Američané se snažili dostat nejen co nejvýše do vesmíru, ale také opačným směrem. V Oklahomě začali hloubit vrt Bertha Rogers, který se měl s délkou 9,5 kilometru stát nejhlubší dírou na světě.

Sověti se samozřejmě nenechali zahanbit a stovky inženýrů, geologů a dělníků začaly na poloostrově Kola daleko za polárním kruhem hloubit vrt, který se měl zastavit až 15 kilometrů pod zemským povrchem. Práce byly zahájeny stylově v říjnu 1970 na počest 100 let narození Vladimíra Iljiče Lenina.

Podle oficiálních míst měli výzkumníci hledat ložiska ropy a zemního plynu, ale počítalo se i s jinými surovinami, zejména důležitými kovy a také s vědeckými poznatky o hlubokých vrstvách zemské kůry.

Pravdou je, že díky vrtu vědci učinili zhruba 12 tisíc objevů.

V hloubce tří kilometrů vědci objevili minerál, který se svým složením velmi podobal horninám dovezeným z Měsíce. O tři kilometry dál narazili na zlato a 6. června 1979 kolský vrt překonal americkou Berthu Rogers. V roce 1983 dosáhli Rusové dvanácti kilometrů. Pak se ale začaly dít podivné věci, kvůli nimž se za následujících deset let vrt posunul o pouhých 262 metrů.

Hrůzné nahrávky

Nejprve se patrně kvůli velkému zakřivení vrtu utrhl a vzpříčil asi pětikilometrový úsek vrtací soupravy. Muselo se tedy začít s novým vrtáním od hloubky 7 kilometrů. Když se vědci znovu dostali na dostřel metě 12 kilometrů, objevily se další nevysvětlitelné potíže. Vědci třeba počítali s tím, že teplota v této hloubce bude okolo 100 °C, ale ve skutečnosti byla mnohonásobně vyšší.

V tomto momentu se fakta začínají mísit s něčím, co mnohé dodnes fascinuje a jiní to považují za báchorku.

Jednoho dne se prý vrták z ničeho nic prudce roztočil a geologové na povrchu ucítili prudký závan horkého vzduchu. Vytáhli tedy vrták a spustili dolů tepelnou sondu. Naměřili přes jedenáct set stupňů Celsia. Když na dno vrtu spustili mikrofon v ohnivzdorném pouzdře, zmocnila se jich hrůza. Jasně slyšeli bolestný lidský křik vycházející z nitra země. „Nebyl to řev jednoho člověka, ale sténání milionů mučených lidí. V pozadí se pak ještě ozývaly série explozí," líčili dělníci svůj zážitek.

Rozzuřený satan

Další verze vyprávění jde ještě dál. Ze šachty prý vyskočilo něco strašného, co sice nebylo viditelné očima, ale všichni jasně cítili, že jde o něco velmi zlého. A zcela fantastická verze tohoto příběhu je taková, že z vrtu vylétl sám satan, rozzuřený z toho, že mu lidé udělali díru do stropu, a některé z přihlížejících zabil. Ti, kteří přežili, se pak okamžitě obrátili na víru.

„Jako komunista nevěřím v ráj a bibli, jako vědec však nyní věřím v peklo. Netřeba dodávat, že jsme byli opravdu šokováni tímto objevem," nechal se slyšet vedoucí projektu Dmitrij Azzakov.

Zvuky z kolského vrtu zkoumalo 16 vědeckých laboratoří a na jejich chod osobně dohlížel tehdejší ministr geologie. Co přesně na záznamu je, však nikdo uspokojivě nevysvětlil.

Není divu, že si vrt záhy vysloužil přezdívku „cesta do pekla" a řada lidí se na něm bála pracovat. Šuškalo se, že pokud se bude ve vrtání pokračovat, přinese to neštestí celému státu. Nakonec se Sovětský Svaz skutečně rozpadl. Tehdy se prý výkřiky z nitra země ozývaly nejhlasitěji.

Skučení z útrob zeměkoule se z vrtu údajně ozývalo ještě v roce 1994. O rok později byl vrt uzavřen a zakonzervován. Oficiálně kvůli nedostatku financí. To ale vyvracejí milovníci záhad, kteří tvrdí, že se několik mezinárodních fondů intenzivně snažilo, aby tento unikátní projekt pokračoval dál, ale ruské úřady o tom nechtěly ani slyšet.

Norský popleta

Od té doby se kolský vrt stal světoznámou záhadou. Jedni tvrdí, že podivné zvuky jsou v takové hloubce běžné a jde o pohyb litosférických desek. Další hlasy hypotézy zase mluví o zvuku unikajícího zemního plynu.

Jiní jsou přesvědčeni, že jde jen o takzvanou městskou legendu, tedy jakousi moderní strašidelnou pohádku, která se šíří mezi lidmi. „Bořiči záhad" mají dokonce jasno v tom, že údajné nahrávky hlasů z podsvětí pocházejí z jednoho amerického filmu z roku 1972. Jiní zase nad „pekelnými zvuky" jen mávají rukou s tím, že podobné nelidské skřeky se dají nahrát o přestávce v každé školní třídě.

Existuje dokonce i teorie o tom, jak městská legenda o kolském vrtu vznikla. Za vše prý může učitel z Norska, který si při návštěvě v Kalifornii všiml v televizi reportáže o tom, že Rusové vrtají nejhlubší díru světa. Patrně ale špatně rozuměl a vše pochopil tak, že vědci našli vstup do pekla. Jako silně věřící to hned volal známu do finských křesťanských novin, který z toho udělal senzaci. Celý příběh o norském popletovi ale může být jen další legendou a Sověti skutečně narazili na peklo. Můžete si sami vybrat, čemu věřit.

Tomáš Mrzena

Nový rekordman: Sachalin 1

V současnosti je nejhlubším vrtem projekt Sachalin 1, který se nachází na stejnojmenném ostrově na východě Ruska. Jeho hloubka je nyní přes 12,3 kilometru a má se zastavit až ve 14 kilometrech. Podílí se na něm ruské, americké, indické a japonské firmy. Podzemní zásoby se v oblasti odhadují na 300 milionů tun ropy a téměř 500 miliard krychlových metrů plynu. Pro srovnání: Nejhlubší podmořský vrt, který loni vyvrtali Japonci východně od ostrova Honšú s cílem objasnit příčinu ničivých zemětřesení, je hluboký 7740 metrů. Na peklo zatím nikde nenarazili.

Fakta o kolském vrtu

*Technologicky šlo o podobně náročnou operaci jako let do vesmíru.

*Pro hloubení vědci průběžně vyvíjeli a zkoušeli nové unikátní technologie.

*Vrtné tyče byly vyrobeny ze směsi duralu a hliníku.

*Čerpadla do vrtné soupravy hnala 28 litrů vody za sekundu.

*Vytažení vrtné soupravy bylo plně automatizováno. Přesto když vrt dosáhl maximální hlouby, trvalo vytažení tyčí 12 hodin.

*Vzorky hornin se při vytahování změnou tlaku trhaly a někdy doslova explodovaly.

*Tlak na dno vrtu činil 1400 atmosfér.

*Vrtná hlavice byla nejprve opatřena diamanty, nakonec vědci vyvinuli odolnější keramické břity.

*Pracovalo se v nepřetržitém provozu. Přímo u vrtu se střídalo 40 lidí, další vyhodnocovali vzorky a kontrolovali vrtné tyče ultrazvukem, aby našli případné vady.

*V celém komplexu pracovalo 400 lidí.

Jak je daleko střed Země?

Díra hluboká 12 kilometrů se sice zdá obrovská, ale na poměry naší planety jde jen o neškodný důlek. Poloměr Země je totiž téměř 6380 kilometrů, takže kdyby se vědci chtěli se současnou technikou dostat do středu země, museli by vrtat mnoho tisíc let.

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 280 Kč Všeobecní administrativní pracovníci VŠEOBECNÝ ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK / PRACOVNICE. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16280 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠEOBECNÝ ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK / PRACOVNICE, Náplní práce jsou administrativní a personální činnosti, komunikace s obchodními partnery a klienty. , Požadujeme zodpovědnost, odolnost vůči stresu, znalost práce na PC, dobrý písemný projev, týmovou spolupráci. , Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky vysokých škol., , V případě zájmu pošlete svůj životopis na e-mailovou adresu hr@vzdelavanimetis.eu (kontaktní osobou je Bc. Radek Kahánek). Do předmětu e-mailu, prosím, uveďte "Administrativa Jičín".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - pracoviště jičín, Fortna, ďż˝.p. 43, 506 01 Jičín 1. Informace: Radek Kahánek, +420 604 500 052. Cestovní ruch a hotelnictví - Pokojskou na Prahu 7 17 000 Kč Apartmánový dům na Praze 7 hledá pokojskou. Krátký/dlouhý týden, honorář 17.000 Kč nebo celý měsíc 30.000 Kč. Volejte od 10.00 do 18.00 hod. na tel.: Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník, kovovýroba. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP sk. B-C, svářečský průkaz oobalová elektroda - není podmínkou, Hlásit se osobně po telefonické dohodě na tel. č. 724 230 484 Po - Pá 7 - 14 hod nebo zasílat životopis na email info@uzavery.cz. Pracoviště: Požární uzávěry zrůbecký s.r.o., Dělnická, ďż˝.p. 1021, 419 01 Duchcov. Informace: Václav Zrůbecký, +420 724 230 484.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.