Šíp.deník.cz

Tankujte u pump s pečetí!

Tankujte u pump s pečetí.
Tankujte u pump s pečetí.
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

Čas dovolených se kvapem blíží a statisíce lidí vyrazí za chvilkami odpočinku vlastním automobilem. Šíp PLUS přináší informaci, u koho a proč tankovat benzin či naftu, aby nedošlo na cestách ke zbytečným komplikacím způsobeným nekvalitním palivem.

Situace na trhu s palivy se nelepší. Poslední (březnové) výsledky poukazují na další pokles jejich kvality a ani třetí měření, které tento rok provedla Česká obchodní inspekce, neukázalo, že by se měla zlepšovat. Z výsledků měření vyplývá, že z celkového počtu 152 vzorků jich nevyhovovalo celých 16. V přepočtu na čerpací stanice tak neuspěla každá desátá.

LPG není problém

Která paliva vykazovala největší závady? Počet vzorků paliv nevyhovujících jakostní normě klesl u benzinu i nafty, jen LPG bylo bez závad. Nejčastějším problémem, pokud pomineme špatnou péči o distribuční soustavu, je nastavené palivo – podvodníci ho upravují různými látkami (například technickým benzinem nebo různými oleji). Palivo se na první pohled nemusí chovat odlišně, v delším horizontu se však prokazatelně snižuje výkon motoru, zvyšuje spotřeba a hrozí dokonce i riziko poškození motoru.

Pečeť

Státní kontroly bohužel nemohou zveřejnit konkrétní čerpací stanice, na kterých k prohřeškům dochází, a tak se rozhodli do boje vytáhnout sami prodejci tím, že místa s prodávanými palivy na dlouhodobě odpovídající úrovni odmění Pečetí kvality od společnosti SGS (Sociéte Générale de Surveillance), jejíž program navazuje na předchozí aktivity Ústavu paliv a maziv.

„Pro běžného motoristu je situace na trhu často nepřehledná, protože konkrétní informace o kvalitě pohonných hmot jsou nedostupné. Východiskem pro jasnou identifikaci čerpacích stanic, které mají samy zájem pravidelně prokazovat, že jejich paliva mají vyhovující kvalitu, je právě chuť získat Pečeť kvality,“ říká Vladimír Třebický, uznávaný odborník na kvalitu pohonných hmot. Cílem celého programu je informovat motoristy o tom, kde najdou dlouhodobě kvalitní, nezávislým orgánem kontrolované pohonné hmoty.

Pečeť kvality

Každá čerpací stanice, která projeví o vstup do programu zájem, projde sérií přísných měření, která prokážou, zda je schopna dlouhodobě udržet vysokou kvalitu poskytovaných pohonných hmot. Pokud vstupní zkouškou projde, je jí propůjčena právě certifikační značka – Pečeť kvality.

Natankování nekvalitního paliva může skončit i zadřením motoru

Jak se kvalitní benzinka pozná? Jednoduše, na stojanech bude mít vylepenou nálepku s touto důležitou informací. „V případě, že účastník programu splní všechny vstupní podmínky, může samolepku vylepit nejen na své výdejní stojany, ale může používat Pečeť kvality například i ve svých reklamních kampaních,“ vysvětluje Daniel Dobeš, ředitel Divize paliv a maziv SGS Czech Republic.

Řidiči, kterým není lhostejné, co tankují do svých automobilů, tak mohou mít přehled, kde a co tankovat. Zatím obdržely certifikát čtyři společnosti – Benzina, Čepro, OMV a Shell. Znamená to, že čerpání u stanic těchto značek v žádném případě není rizikové, což je zrovna před dovolenými užitečnou informací pro všechny provozovatele vozidel.

Zájemci z řad motoristů o Pečeť kvality mohou navštívit internetové stránky www.dobrapumpa.cz, kde kromě základních informací o programu, cenných rad a doporučení naleznou též interaktivní mapu, která přehledně zobrazí všechny čerpací stanice s Pečetí kvality ve vybraném regionu.

(red)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů