Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Vyučený zlatník se smířil se stříbrem

Sdílej článek:

PEKING (Od našeho zpravodaje) - Zmítal se v křečích, hlava se mu motala. Na jeho vyčerpanou duši navíc dolehlo chvilkové zklamání. Chtěl víc než stříbro. Český veslař Ondřej Synek byl po dojezdu skifu na dně. Ale ne dlouho. Hodinu po olympijském závodě v Pekingu se už smál a těšil se na oslavu.

Na břehu ho musela ošetřovat lékařka. První minuty po zisku stříbra nebyly pro Ondřeje Synka radostné. Na krku měl místo medaile pytlík s ledem. "Vyšťavil jsem se do maxima. Křeče mě bodaly do svalů, hlava se mi motala a nohy mě neuvěřitelně pálily, nešly vůbec natáhnout," líčil útrapy před zrodem páté medaile pro českou výpravu na olympiádě. Na jeho vyčerpání se podepsala poslední pětistovka, kterou zajel nejrychleji. "Chtěl jsem medaili, tak jsem musel máknout. Hrozně to ale bolelo."

Od zlaté medaile vyučeného zlatníka dělilo osm desetin vteřiny. Tak málo! "Kdepak, to je hodně, vždyť mi tam Nor Tufte dal půlku lodě, a to je dost," přiznal. V závěru Synek stahoval, možná kdyby byla trať o dvě stě metrů delší, Seveřana by dostal. "Kdyby byla trať o dvě stě metrů delší, tak umřu a stejně bych ho nesjel. My veslaři máme totiž síly rozloženy přesně na dva kilometry. Na nich vytuhneme a dále už nepopojedeme ani o milimetr," říkal stříbrný olympionik.

Během závodu si dlouho neuvědomoval, že atakuje zlato. Měl za to, že vpředu jede slovutný favorit Drysdale a on si to rozdá s Tuftem a Maeyensem o zbývající kovy. "Byl jsem v šoku, když jsem zjistil, že Drysdale tam není. A tak jsem si myslel, že vedu. Jenže, když jsem zahlédl Tufteho, zkameněl jsem. S ním jsem opravdu nepočítal. Chvíli jsem se musel se stříbrem smiřovat, ale pak jsem měl velkou radost."

I Synkův kouč Milan Doleček valil oči, že olympijský vítěz z Atén, který v poslední době nezářil, vyhrál. "Nevím, kde se to v tom norském důchodci stalo. Snad si něco nevzal," ušklíbl se Doleček. Jeho svěřenec se od roku 2005 z vrcholných akcí nikdy nevrátil bez medaile. Ale stejně jako jeho předchůdce Václav Chalupa zatím zlato ještě nikdy nezískal. Dočká se ho v Londýně?

Petr Třešňák

Oslava? Dám si pivo a vajíčka se slaninou!

A teď ho čekají jen samé příjemnosti. Stříbrný skifař Ondřej Synek na čas končí s asketickým životem. A teď se konečně nadlábnu. "Už mám zdravé výživy po krk. Hned ráno jsem si dal vajíčka se slaninou. To byla ňamina," olízl se. Synek potěší i vyschlé hrdlo. "Jsem tu přes čtrnáct dní a zatím jsem měl jen třetinku piva, a to je na mě, vyhlášeného pivaře, málo," smál se.

Večer při oslavě se ale musel hlídat. Vyčerpaný organismus by velké množství nesnesl. "Kdybych v sobotu večer vypil tři piva, byl bych na maďeru. Normálně ale zvládnu hodně půllitrů." Aby ne, když je Synek vítězem pivního desetiboje v Brandýse nad Labem. "Není to ale jenom o pití. Soutěží se v jízdě na pramici či v kolečku, vzpírání sudu a co disciplína, to jedno pivo, které se musí vypít co nejrychleji. Vyhrát tenhle desetiboj je pro mě hračka."

(tře)

ONDŘEJ SYNEK
Sport: Veslování
Disciplína: skif
Datum a místo narození: 13. října 1982, Brandýs nad Labem
Výška a váha: 199 cm, 100 kg
Klub: ASC Dukla Praha
Účast na OH: 2008 (Peking) - stříbro 2004 (Atény) - 5. místo (dvojskif)
Největší úspěchy: MS 2007 - stříbro; MS 2005 a 2006 - bronz (vše skif); MS 2003 - bronz (dvojskif); ME 2007 - zlato (osma)

Knapková: Asi se půjdu opítMedailové kouzlo pominulo. A právě na olympiádě! Skifařka Mirka Knapková byla na kanále Sun-i nejvytíženější, ale zároveň i nejsmutnější hrdinkou sobotního podvečera. Páté a šesté místo ji uvrhlo do deprese. "Asi se půjdu opít. Čtyři roky vozím medaile a teď tohle," zoufala Knapková, která sice na kilometru vedla, ale tempo přepálila a vytuhla. "Měla jsem pocit, jako by po kiláku někdo před skif hodil kotvu."

Neplánovaně musela odjet ještě jeden závod. Po své disciplíně sedla na dvojskif s Gabrielou Vařekovou, neboť její partnerka Jitka Antošová onemocněla. Aby veslařky zůstaly v olympijské výsledkové listině, musela být povolána rovněž nachlazená Knapková. "Že pojedu dvojskif, jsem se dozvěděla až hodinu před skifem," tvrdila Knapková.

Osmdesát minut po dojezdu svého závodu, šla na start podruhé. Ačkoli s Vařekovou nikdy neveslovaly, vyrazily na finále. "S Gábinou jsme si jen zaveslovaly na start, to byla naše příprava." Knapkovou záhy opustily sílu a posádka dojela poslední. "Na kilometru mně došlo. Mám strašně špatné svědomí, že jsem to holkám podělala." Vařeková ale Knapkovou okřikla. "Prosím tě, zachránila si, co se dalo. Obdivuji tě, nevím, jestli bych já osobně podruhé jela."

Vařekovou s Antošovou postihla tragédie. "Pět let jsme dřely na finále a pak Jitka lehne. Mám chuť se vším praštit." Ještě ráno přemlouvala Antošová výpravu, že chce jet. "Vynutila si odběr krve a doktoři řekli, že to nechají na ni. Já měla ale stejný názor jako vedení. Jen blázen by ji pustil do lodě. Nemusím ani říkat, jak to obrečela a já v cíli taky."

Kdybychom měli volit smolařku olympiády, Mirka Knapková by brala zlato!

(tře)

Olympijské střípky

Pekingský deník Petra Třešňáka
Čínští řidiči hodně troubí a málo svítí

Pokaždé, když nastupuji do zdejších autobusů, tak si říkám, jestli někam dojedeme. Je to opravdu risk. Řidiči v Pekingu neuznávají žádná silniční pravidla. Dělají si myšky, odmítají si dávat přednosti a taky projet křižovatku na červenou není žádná vzácnost. Co jde ale nejvíce na nervy, je tamní ustavičné troubení. Čínský řidič klakson miluje. Když mu někdo zablokuje cestu, nevytáhne okénko a nebo neotevře dveře, aby situaci zmapoval, ale rukou stiskne houkačku a troubí s ní tak dlouho, až nepřítel nakonec odjede. Dokonce ani nenadává, stačí mu, že se odreaguje hlasitým klaksonem. Kdyby tady v Číně platil český bodový systém, téměř všichni řidiči by zbankrotovali na nerozsvícených světlech. Ano, ani tma někdy nenutí řidiče rozsvítit. Ptal jsem se na to jednou Čecha žijícího v Pekingu a on mi řekl, že Číňané takto šetří žárovky. Zřejmě se řídí tím, že není důležité být vidět, ale slyšet, když mají alarm v neustálé permanenci.
Ni-Ni zaznamenala
Baďurovou po fiasku utišil přítel květinami

Topila se v slzách. Česká rekordmanka ve skoku o tyči Kateřina Baďurová na olympijských hrách v Pekingu naprosto selhala. Ani jednou se nedokázala odrazit a pokaždé sektorem jen proběhla, aniž by se alespoň pokusila základní výšku 400 cm skočit.
Když ji naprosto zničenou viděl její přítel a výškař Tomáš Janků, upaloval hned koupit květinu. "Musím ji nějak uchlácholit a kytka by mohla alespoň trochu pomoci zahnat slzičky, bude to hodně smutný den," řekl Janků. Baďurovou puget opravdu zklidnil. "Jsou moc nádherné, mám ráda, když je kytice složena z několika druhů." Tomášovi ale zakázala chodit na stadion. "Ráno jsem mu říkala, že nemusí tu mou hrůzu vidět."
Baďurová, která se v lednu podrobila operaci přetržených zkřížených vazů, neví, proč selhala. "Najednou se mi v hlavě objevil nějaký psychický blok a nevím, proč. Přitom kolenem to nebylo. Asi stejně jako Tomáš vyhledám pomoc psychologa," plánuje Baďurová. Tyčkařka chtěla olympiádu moc stihnout, ale zřejmě vše uspěchala. "I ostatní soupeřky byly v šoku, že mě vidí už závodit."

(tře)

Pondělí v Pekingu

Češi v akci
3.00 atletika 400 m muži (Götz), 200 m muži (Vojtík), 110 m přek. (Svoboda, Sajdok), kladivo ženy (Ledvinová), 4.00 stolní tenis kvalifikace (Hadačová), 4.00 triatlon ženy (Frintová, Radová- Zemanová), 7.00 jachting - finále Šmídová, Mrzílková), 9.30 vzpírání muži do 105 kg (Walzer), 10.30 dráhová cyklistika bodovací závod žen (Kozlíková), 11.00 synchronizované plavání dvojic (Bernardová, Dufková), 13.00 atletika disk ženy finále (Cechlová), 400 m překážek semifinále (Hejnová).
ŠÍP doporučuje
13.00 disk finále s Češkou Věrou Cechlovou,
13.20 dálka muži finále.
14.00 basketbal muži USA - Německo.
Sdílej článek:
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.